Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

«Bu Dünya Mənim Rənglərimi Daşıyacaq Qədər Güclü Deyil»

Recommended Posts

Adama deyərlər ki, ay "xanım" bu qədər millətinə, xalqına, vətəninə nifrət edirsənsə, onda niyə hələ də, bu vətənin havasını udursan, suyunu içirsən, yeməyini yeyirsən? Çıx get ardına baxmadan, sənin də canın qurtarsın, bizim də.

Gunel Movlud artiq nece aydi ki, Almaniyada yasayir.

• Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kecen defe Xedice Ismayil danisirdi ki, bir gey usaq olanda valideynlerine bunu deyir, onlarda usagi hekime aparirlar mualiceye. Bir nece seansdan sonra hekim usagi zorlayir.alideynlerine bu haqda deyen yeniyetmeye valideynleri inanmir. Usaq cox israr edince hekimden bunun bash veri vermediyini sorusurlar. Hekim de cavab verir ki, ozum onu zorladim ki, bunun nece pis sey oldugunu bilib geri cekilsin. Indi hemin gey hollandiyada yasayir ve hemin hekimi qanun qarshisinda cavab verdirmeyi bacarib, uzun iller cekismeden sonra.

Homoseksuallığın təbii və qeyri-təbii olmağının mənim üçün bir fərqi yoxdur. Hər bir halda onlar da normal insan kimi münasibət görməlidir.

1. Hesab edək ki, bu bir xəstəlikdir. Niyə məhz bu "xəstələrə" qarşı alçaldıcı münasibət göstərirlər? Bəlkə burada çoxunuz belə düşünmürsünüz, amma kənarda bu cür insanlara qarşı "əyri" baxanlar kifayət qədər çoxdur. Filankəs belədir, elədir söhbətlərini o qədər eşitmişəm ki.

2. Hesab edək ki, bu, xəstəlik deyil, təbii bir haldır və normal qəbul olunmalıdır. Yenə də həmin alçaldıcı münasibətlər göstərilir bu insanlara. Yenə deyirəm, ola bilsin biz (forumdakılar) normal, ən azından neytral yanaşırıq. Hər kəs eyni cür deyil. İşlədiyim kollektivdə onları alçaldıcı sözlərlə söhbət mövzusu edənlər çoxdur.

Homoseksuallara xüsusi imtiyazlar verilsin demirəm, heç olmasa normal insan kimi münasibət göstərməyimiz yetərlidir. Düzdür, son vaxtlar bunu çox qabardanlar da var.

Son olaraq, şəxsi fikrim, mən də çox rahat olmuram ətrafımda fərqli insanlar görəndə, amma təmkinli davrana bilirəm. Belə deyək, hansısa başqa mövzuda mənimlə razı olmayan və ya fərqli düşüncəyə malik insanlar çoxdur, amma onlar mənə müdaxilə etmədiyi müddətcə mən onları heç vaxt təhqir etməli və ya alçaltmalı deyiləm ki. Eynilə, homoseksuallarda da həminki kimi.

Müseyib, niyə belə fikirləşdiz ki, biz normal münasibət göstəririk? Şəxsən mən alçaldıcı münasibət göstərirəm, postlarımdan göründüyü kimi, imkanım olsa qıraram hamısını, tanıdıqlarımı adam saymıram, salam vermirəm, özümdən kənar tuturam, çaşanları da həmən yerində oturduram. İradınız var mənə? smile.png

Müseyib, niyə belə fikirləşdiz ki, biz normal münasibət göstəririk? Şəxsən mən alçaldıcı münasibət göstərirəm, postlarımdan göründüyü kimi, imkanım olsa qıraram hamısını, tanıdıqlarımı adam saymıram, salam vermirəm, özümdən kənar tuturam, çaşanları da həmən yerində oturduram. İradınız var mənə? smile.png

Yaxşı, onda icazənizlə bir sual vermək istəyirəm. Niyə belə alçaldıcı münasibət göstərirsiniz? Səbəbini bilmək olarmı?

Homoseksuallığın təbii və qeyri-təbii olmağının mənim üçün bir fərqi yoxdur. Hər bir halda onlar da normal insan kimi münasibət görməlidir.

1. Hesab edək ki, bu bir xəstəlikdir. Niyə məhz bu "xəstələrə" qarşı alçaldıcı münasibət göstərirlər? Bəlkə burada çoxunuz belə düşünmürsünüz, amma kənarda bu cür insanlara qarşı "əyri" baxanlar kifayət qədər çoxdur. Filankəs belədir, elədir söhbətlərini o qədər eşitmişəm ki.

2. Hesab edək ki, bu, xəstəlik deyil, təbii bir haldır və normal qəbul olunmalıdır. Yenə də həmin alçaldıcı münasibətlər göstərilir bu insanlara. Yenə deyirəm, ola bilsin biz (forumdakılar) normal, ən azından neytral yanaşırıq. Hər kəs eyni cür deyil. İşlədiyim kollektivdə onları alçaldıcı sözlərlə söhbət mövzusu edənlər çoxdur.

Homoseksuallara xüsusi imtiyazlar verilsin demirəm, heç olmasa normal insan kimi münasibət göstərməyimiz yetərlidir. Düzdür, son vaxtlar bunu çox qabardanlar da var.

Son olaraq, şəxsi fikrim, mən də çox rahat olmuram ətrafımda fərqli insanlar görəndə, amma təmkinli davrana bilirəm. Belə deyək, hansısa başqa mövzuda mənimlə razı olmayan və ya fərqli düşüncəyə malik insanlar çoxdur, amma onlar mənə müdaxilə etmədiyi müddətcə mən onları heç vaxt təhqir etməli və ya alçaltmalı deyiləm ki. Eynilə, homoseksuallarda da həminki kimi.

Müseyib ,  postunuzla tam həmrəyliyimi bildirirəm ! 

İnsanlar  irqçilik ,  millətçilik ,  gender şovinizmi kimi   xəstəliklərdən hələ də canlarını qurtara bilmirlər .  Əksinə bu siyahiyə  homofobiyanı da əlavə ediblər...   Belə təsir yaranır ki , kim daha çox ucadan və  sərt  olaraq seksual azlıqları söysə  o daha çox kişidir , daha krutoy mentalitet sahibidir  ,  daha çox milli  adətlərin daşıyıcısıdır və s.   Putini  bu yaxınlarda homofobiya məzmunlu çıxışı və ya  qanun proyektinə görə avropalılar az qala iqtisadi baykota çağırırdılar.  

Nə olar , ay millət , bir az burnunuzun ucundan uzağı görməyi öyrənin də ))  Homolar xoşunuza gəlmir , gəlməsin ...  Fikir verməyin , onlar da insandır , onların da sizinki qədər hüquqları var  ...   Sizin  onları  "xəstə"  adlandırmağa  mənəvi və hüquqi  ixtiyarınız yoxdur.   

Edited by Sunyata

Müseyib, niyə belə fikirləşdiz ki, biz normal münasibət göstəririk? Şəxsən mən alçaldıcı münasibət göstərirəm, postlarımdan göründüyü kimi, imkanım olsa qıraram hamısını, tanıdıqlarımı adam saymıram, salam vermirəm, özümdən kənar tuturam, çaşanları da həmən yerində oturduram. İradınız var mənə? :)

Maraqlidi, tesevvur edin ki, bu adamlardan biri cox yaxin qohumunuzdu, onu da qirarsie? Men hele birinci dereceli qohum demire:ovlad, qardash

Yaxşı, onda icazənizlə bir sual vermək istəyirəm. Niyə belə alçaldıcı münasibət göstərirsiniz? Səbəbini bilmək olarmı?

Çünki, o münasibətə layiqdirlər. Kişinin kişi ilə seksual münasibəti heç bir yerdə qəbul olunmayıb, nə tibbdə, nə etikada, nə dində. Bu çox iyrənc bir şeydir. Siz iyrənc insanlara necə münasibət bəsləyirsiz? Pedofillərə və zoofillərə necə münasibət göstərirsiz?

Maraqlidi, tesevvur edin ki, bu adamlardan biri cox yaxin qohumunuzdu, onu da qirarsie? Men hele birinci dereceli qohum demire:ovlad, qardash

Əlbəttə ki, belə qohumdansa onun olmamağı yağşıdır, hələ belə oğul olsa onda bəlkə də elə özüm öldürərəm, Allah hamımızı belələrindən qorusun.

Müseyib ,  postunuzla tam həmrəyliyimi bildirirəm ! 

İnsanlar  irqçilik ,  millətçilik ,  gender şovinizmi kimi   xəstəliklərdən hələ də canlarını qurtara bilmirlər .  Əksinə bu siyahiyə  homofobiyanı da əlavə ediblər...   Belə təsir yaranır ki , kim daha çox ucadan və  sərt  olaraq seksual azlıqları söysə  o daha çox kişidir , daha krutoy mentalitet sahibidir  ,  daha çox milli  adətlərin daşıyıcısıdır və s.   Putini  bu yaxınlarda homofobiya məzmunlu çıxışı və ya  qanun proyektinə görə avropalılar az qala iqtisadi baykota çağırırdılar.  

Nə olar , ay millət , bir az burnunuzun ucundan uzağı görməyi öyrənin də ))  Homolar xoşunuza gəlmir , gəlməsin ...  Fikir verməyin , onlar da insandır , onların da sizinki qədər hüquqları var  ...   Sizin  onları  "xəstə"  adlandırmağa  mənəvi və hüquqi  ixtiyarınız yoxdur.   

Sunyata, irqçilik, millətçilik, gender hara, homoseksuallar hara, bu axı uyğun müqayisə deyil. Putin çox gözəl edib. Avropada onun əksinə çıxanların hamısı elə üzr istəyirəm "petux"durlar ki, belə haray-həşir salıblar da.

Mən onları xəstə saymıram, çünki xəstəliyin çarəsi, həkimi olur. Ona görə də mənim onları insan saymayıb, onlardan qıraq gəzməyə tam mənəvi və hüquqi haqqlm var.

Əlbəttə ki, belə qohumdansa onun olmamağı yağşıdır, hələ belə oğul olsa onda bəlkə də elə özüm öldürərəm, Allah hamımızı belələrindən qorusun.

Buna deyerler agziniz isti yerdedi.

Bir de bele atalar sozu var. Fersiz ovlad eldeki 6ci barmaga oxshar, kesersen agridar, saxlarsan eybecer goruner

Çünki, o münasibətə layiqdirlər. Kişinin kişi ilə seksual münasibəti heç bir yerdə qəbul olunmayıb, nə tibbdə, nə etikada, nə dində. Bu çox iyrənc bir şeydir. Siz iyrənc insanlara necə münasibət bəsləyirsiz? Pedofillərə və zoofillərə necə münasibət göstərirsiz?

Səmimiyyətinizə görə minnətdaram. Öldürmək yerinə, bəlkə, kömək edəsiniz ki, sizin bildiyiniz düz yola qayıtsınlar. Bu aqressiya niyə?

Eslinde oglu gey oldugu ucun onu oldurmek isteyen atani narahat eden oglu deyil, onun ozudu. Eee, yeke kishidi, ogluna bax. Utanim senin yerine deyen cemiyyetdi. Bu sozleri ozune sigisdirmayan kishi eslinde oz egosuna gore ovladina qiyir. Indi kimdi, xeste, cemiyyet, yoxsa egosunun hayina qalan kishi?....

Sunyata, irqçilik, millətçilik, gender hara, homoseksuallar hara, bu axı uyğun müqayisə deyil. Putin çox gözəl edib. Avropada onun əksinə çıxanların hamısı elə üzr istəyirəm "petux"durlar ki, belə haray-həşir salıblar da.

Mən onları xəstə saymıram, çünki xəstəliyin çarəsi, həkimi olur. Ona görə də mənim onları insan saymayıb, onlardan qıraq gəzməyə tam mənəvi və hüquqi haqqlm var.

Rüfət ,  əsəbiləşməyin ))  Sakitcə söhbət etsək bəlkə də , daha çox anlaşarıq )) 

Sizin öz fikrinizi bildirmək hüququnuzu  qəbul edirəm , əlbbəttə . Amma , yaddan çıxarmayın ki , sizin fikriniz  həm də səhv ola bilər ( nəzəri olaraq ) 

Əvvəlki  postlarınızda yazmışdınız ki ,  geyləri heç yerdə qəbul etmirlər və s.  Buyurun  , wikiyə bir nəzər salın  ))

16 ölkədə  təkcins nikah qəbul olunur  -

№        Государство            Дата

1 22px-Flag_of_the_Netherlands.svg.png Нидерланды    1 апреля 2001

22px-Flag_of_Belgium_%28civil%29.svg.png Бельгия   1 июня 2003

3 22px-Flag_of_Spain.svg.png Испания   3 июля 2005

22px-Flag_of_Canada.svg.png Канада  20 июля 2005

5 22px-Flag_of_South_Africa.svg.png ЮАР  1 декабря 2006

22px-Flag_of_Norway.svg.png Норвегия  1 января 2009

22px-Flag_of_Sweden.svg.png Швеция 1 мая 2009

8 22px-Flag_of_Portugal.svg.png Португалия 5 июня 2010

9 22px-Flag_of_Iceland.svg.png Исландия 27 июня 2010

10 22px-Flag_of_Argentina.svg.png Аргентина 22 июля 2010

11 22px-Flag_of_Denmark.svg.png Дания 15 июня 2012

1222px-Flag_of_Brazil.svg.png Бразилия 16 мая 2013[1]

13 22px-Flag_of_France.svg.png Франция 19 мая 2013

14 22px-Flag_of_Uruguay.svg.png Уругвай 5 августа 2013[2]

15 22px-Flag_of_New_Zealand.svg.png Новая Зеландия 19 августа 2013[3]

16 22px-Flag_of_the_United_Kingdom.svg.png Великобритания (Англия и Уэльс) 29 марта 2014

Digər ölkələrin çoxunda bunu müxtəlif formada qanunlaşdırıblar  .    

300px-World_homosexuality_laws.svg.png

Yuxarıdakı xəritəyə nəzər salsaz çox az və əksəriyyəti totalitar və  ya müsəlman ölkələrində bu qəti qadağan edilib və ya cəzası var  .

Yəni, deməyim odur ki, siz tərəfdən bu məsələ qəbul olunmursa  -  bu bütün dünyada qəbul olunmamaq deyil  .

Sonda birdə yadınıza salıram ,  pedofiliya  qanunlaq qadağandır -  çünki söhbəıt azyaşlı uşaqlardan gedir ,  zoofiliya dəqiq bilmirəm , amma  burada heyvanlara zor olduğu üçün onu da qəti qadağan etmək olar (  əgər qadağan olunmayıbsa )   

Cinsi azlıqlar hamısı bunu könüllü edir.  Sizə sual :  Sizin nə işinizə kim kiminlə  yatır ?  Siz  şam tutmursunuz ki?  ))  Qoy kim nə edir etsin də ...  Gəlib küçənin ortasında bunu etmirlər ki ?  İctimai yerdə bunu etsələr , onda ümumi  qanun olmalıdı geyə də , lesbiyə də və tradisional orientasiyası olana da... 

P.S.  Post bir az sərt oldusa , üzr istəyirəm . Sadəcə açıq öz fikrimi yazdım ...

Edited by Sunyata

Səmimiyyətinizə görə minnətdaram. Öldürmək yerinə, bəlkə, kömək edəsiniz ki, sizin bildiyiniz düz yola qayıtsınlar. Bu aqressiya niyə?

Çox sağ olun, biz axı diskussiyadayıq, burda yalanın yeri yoxdur. İş ondadır ki, bunlara kömək etmək olmaz artıq, mən kömək etməyi çox sevirəm, hətta deyərdim ki, bu hobbimdir, bundan həzz alıram. Amma insan köməyə ehtiyac duymursa və etdiyi səhvi, düzgün qəbul edib bunu cəmiyyətə sırıyırsa, onda bunu ancaq məhv etmək lazımdır. Ona görə də mən ölüm hökmünü və Stalin üsulu ilə idarəetməni bəyənirəm, daim buna görə etirazla üzləşməyimə baxmayaraq. Sərt rejimi bəyənməyənlərin axırı bax elə belə də olur.

Buna deyerler agziniz isti yerdedi.

Bir de bele atalar sozu var. Fersiz ovlad eldeki 6ci barmaga oxshar, kesersen agridar, saxlarsan eybecer goruner

Eslinde oglu gey oldugu ucun onu oldurmek isteyen atani narahat eden oglu deyil, onun ozudu. Eee, yeke kishidi, ogluna bax. Utanim senin yerine deyen cemiyyetdi. Bu sozleri ozune sigisdirmayan kishi eslinde oz egosuna gore ovladina qiyir. Indi kimdi, xeste, cemiyyet, yoxsa egosunun hayina qalan kishi?....

Yuxarida Can Yucelden sitat paylasmisam. Tekrarciliq cixmasin deye yumsaq terzde demek isterdim ki,

gey olmaq ayib deyil, rusvetxor olmaq, milleti qoyun yerine qoyanlara susmaq ayibdi!!!!en esas da QOYUN olmaq ayibdi!!!!!

Fikus, postlarınızdakı aqressiyanı anlamıram, mən ki Sizin xətrinizə dəymirəm? Bəlkə dəyirəm? Sizdə seksual azlıqlardansınız? Əgər yoxsa, onda sualıma görə üzr istəyirəm və ikinci dəfə aqressiyanızı anlamıram.

Mənim ağzım isti yerdədir, ya yox, bunun mətləbə dəxli yoxdur. Oğlu "petux" olan atanı narahat edən onun sevimli oğlunun ona oxşarlar ilə yatmasıdır. Oğul siqaret çəkəndə, içki içəndə, narkotik qəbul edəndə onu danlamaq və qarşısını almaq lazımdır, amma özü kimi ilə yatanda yox? Bu nə absurd fikirdir? Onda buraxaq uşaqlarımızı başlı başına, necə istəyirlər yaşasınlar da. Oğlanlar "petux" olsun, qızlar fahişə, deyək ki, uşaqlara azadlıq vermişəm? Əslində belə danışıqla özünüz isti yerdə olduğunuzu göstərirsiz.

"Petux" olmaq ayıbdır, iyrəncdir, alçaqlıqdır. Bu mənim şəxsi fikrimdir, ona görə hesabat verməli deyiləm. Kim "petux"ları normal insan sayırsa onda Allah ona elə oğul qismət eləsin. Başqa sözüm yoxdur. Sərt olsa da, səmimidir.

Rüfət ,  əsəbiləşməyin ))  Sakitcə söhbət etsək bəlkə də , daha çox anlaşarıq )) 

Sizin öz fikrinizi bildirmək hüququnuzu  qəbul edirəm , əlbbəttə . Amma , yaddan çıxarmayın ki , sizin fikriniz  həm də səhv ola bilər ( nəzəri olaraq ) 

Əvvəlki  postlarınızda yazmışdınız ki ,  geyləri heç yerdə qəbul etmirlər və s.  Buyurun  , wikiyə bir nəzər salın  ))

16 ölkədə  təkcins nikah qəbul olunur  -

№        Государство            Дата

1 22px-Flag_of_the_Netherlands.svg.png Нидерланды    1 апреля 2001

22px-Flag_of_Belgium_%28civil%29.svg.png Бельгия   1 июня 2003

3 22px-Flag_of_Spain.svg.png Испания   3 июля 2005

22px-Flag_of_Canada.svg.png Канада  20 июля 2005

5 22px-Flag_of_South_Africa.svg.png ЮАР  1 декабря 2006

22px-Flag_of_Norway.svg.png Норвегия  1 января 2009

22px-Flag_of_Sweden.svg.png Швеция 1 мая 2009

8 22px-Flag_of_Portugal.svg.png Португалия 5 июня 2010

9 22px-Flag_of_Iceland.svg.png Исландия 27 июня 2010

10 22px-Flag_of_Argentina.svg.png Аргентина 22 июля 2010

11 22px-Flag_of_Denmark.svg.png Дания 15 июня 2012

1222px-Flag_of_Brazil.svg.png Бразилия 16 мая 2013[1]

13 22px-Flag_of_France.svg.png Франция 19 мая 2013

14 22px-Flag_of_Uruguay.svg.png Уругвай 5 августа 2013[2]

15 22px-Flag_of_New_Zealand.svg.png Новая Зеландия 19 августа 2013[3]

16 22px-Flag_of_the_United_Kingdom.svg.png Великобритания (Англия и Уэльс) 29 марта 2014

Digər ölkələrin çoxunda bunu müxtəlif formada qanunlaşdırıblar  .    

300px-World_homosexuality_laws.svg.png

Yuxarıdakı xəritəyə nəzər salsaz çox az və əksəriyyəti totalitar və  ya müsəlman ölkələrində bu qəti qadağan edilib və ya cəzası var  .

Yəni, deməyim odur ki, siz tərəfdən bu məsələ qəbul olunmursa  -  bu bütün dünyada qəbul olunmamaq deyil  .

Sonda birdə yadınıza salıram ,  pedofiliya  qanunlaq qadağandır -  çünki söhbəıt azyaşlı uşaqlardan gedir ,  zoofiliya dəqiq bilmirəm , amma  burada heyvanlara zor olduğu üçün onu da qəti qadağan etmək olar (  əgər qadağan olunmayıbsa )   

Cinsi azlıqlar hamısı bunu könüllü edir.  Sizə sual :  Sizin nə işinizə kim kiminlə  yatır ?  Siz  şam tutmursunuz ki?  ))  Qoy kim nə edir etsin də ...  Gəlib küçənin ortasında bunu etmirlər ki ?  İctimai yerdə bunu etsələr , onda ümumi  qanun olmalıdı geyə də , lesbiyə də və tradisional orientasiyası olana da... 

P.S.  Post bir az sərt oldusa , üzr istəyirəm . Sadəcə açıq öz fikrimi yazdım ...

Sunyata, əsəbləşməyə heç lüzumda yoxdur.....hansısa üzdəniraqlara görə heç dəyməz.....))))) Mən postlarda smayl qoymuramsa bu əsəbilik deyil, sadəcə adətkar deyiləm smayllara. Bütün postlarımda səmimi və birtərəfliyəm, aqressiyanı real həyata saxlayıram, virtualda mənası yoxdur....)))

Əlbəttə ki, mənim subyektiv fikrim, mənim şəxsi fikrimdir, bu səhv də ola bilər, düz də. Bu faktdır.

Əslində, məni geylərin dünyada necə qəbul olunması maraqlandırmır. Bayaq yazdım axı, avropa Putinə qarşı ona görə qalxıb ki, hamısı artıq geydir. Statistikanızda yeganə sevindirən hal, müsəlman ölkələrinin orda olmamasıdır, deməli hələ ki, Allah bizi qoruyur, şükür!

Zorlamanı kənara qoysaq, pedofil, həm də uşağın razılığı olsa belə, onunla cinsi əlaqəyə girən insanlara da deyirlər. Deməli, pedofil, hətta uşağın razılığı ilə də bunu eləsə, onu qınamalı və öldürməliyik. Zoofil heyvanı zorlamır, heyvanın şüuru yoxdur, heyvan heç başa düşmür onunla nə edirlər və etirazını biruzə vermir, əgər heyvan imkan verməsəydi, zoofillər olmazdı, heyvanın təbii gücü var və məncə insana ən azından otpor verər. Amma yenə də zoofil iyrənc qəbul olunur, qınanır və nifrət oyadır. Bəs onda "petux"un bundan nə fərqi oldu? O da, başqasının etiraz olmadan qeyri-ənənəvi cinsi əlaqəyə girir. Niyə onları belə yazıqlayıb halına acıyırıq? Olmazmı ki, onları da bu iyrənclərin sırasına qoyaq?

Elə ən acınacaqlısı da odur ki, ictimai yerdə edirlər. Əl-ələ tuturlar, mazaqlaşırlar, öpüşürlər. Mən nəyə görə şəhərə çıxanda belə iyrənclikləri görməliyəm. Sabah uşağım məndən soruşsa ki, ata, niyə kişi ilə kişi öpüşür, niyə mazaqlaşır, niyə bu üzdən kişi kimidir, amma qız paltarı geyib və döşləri(üzr istəyirəm) var, mən nə cavab verməliyəm? Deməliyəm ki, biz azad cəmiyyətdə yaşayırıq və bunlar yazıq bəndlərdir?

P.S. Heç bir sərtlikdən söhbət gedə bilməz Sunyata. Biz diskussiyadayıq və hər birimizin öz fikri var. Bir-birimizi təhqir etmirik ki, Allah bundan qorusun.

Mən adətən bu xarakterli mövzularda az yazıram, sadəcə bir cümlə ilə sərt fikrimi bildirirəm və keçirəm, istəmirəm ki, belə mövzular daim aktual olsun və bir neçə səhifəlik uzansın. Bu dəfə nə isə alınmadı, açıldım. Çox istərdim ki, belə mövzular ümumiyyətlə açılmasın. Mübarizlər, Vüqarlar, Çingizlər daha tez-tez və çox müzakirə olunsun. Daha üzdəniraqlar yox.

Mən adətən bu xarakterli mövzularda az yazıram, sadəcə bir cümlə ilə sərt fikrimi bildirirəm və keçirəm, istəmirəm ki, belə mövzular daim aktual olsun və bir neçə səhifəlik uzansın. Bu dəfə nə isə alınmadı, açıldım. Çox istərdim ki, belə mövzular ümumiyyətlə açılmasın. Mübarizlər, Vüqarlar, Çingizlər daha tez-tez və çox müzakirə olunsun. Daha üzdəniraqlar yox.

Rüfət , biz hamımız öyrəşməliyik müxtəlif fikirliliyə və  belə diskussiyalar bizə bir sınaqdır.   Ümumiyyətlə , bu mövzu zənnimcə çox  sərt  postlar olsa da bütün iştirakçıların  diskussiya mədəniyyətinin  olmasını sübut etdi. Heç kimi  bir  - birinin şəxsiyyətinə keçid etmədən , təhqir etmədən (  bəzi  istisnalar olmaqla )) )  öz fikirlərini bildirdi .   Belə mövzualr bizə  ən azı  azad diskussiya etmək üçün məşq kimi lazımdır )) 

Şexsen menim bele tanışım olsa men ona pis yanaşmaram,tehqir etmerem,şexsi heyatına da qarışmaram.

Misal: Her hansı bir firmada en savadlı işçidi,en yaxşı müellimdi,mütexxesisdi,hekimdi,lakin şexsi heyatını bu terzde sürür.Bilmediyimiz o qeder bele hallar var ki..

Neyniyek harda eşidib agah olsaq gülleliyek? Öz evinde kim hansı terzde isteyir gezir ve yaşıyır.

Maraqlidi, onda niye fikirlerini bosh hesab etdiyiniz adamin yazilarini paylashib, gozel beyinleri yorursuz )))

Men demedim ki,fikri boşdu curnalist xanımın.Sadece Pariye dedim yorma özünü.Bilirem ki,xanımın fikirleri çoxunu esebleşdirir..))

Sadece inetden qabağıma çıxdı paylaşdım.

Çox sağ olun, biz axı diskussiyadayıq, burda yalanın yeri yoxdur. İş ondadır ki, bunlara kömək etmək olmaz artıq, mən kömək etməyi çox sevirəm, hətta deyərdim ki, bu hobbimdir, bundan həzz alıram. Amma insan köməyə ehtiyac duymursa və etdiyi səhvi, düzgün qəbul edib bunu cəmiyyətə sırıyırsa, onda bunu ancaq məhv etmək lazımdır. Ona görə də mən ölüm hökmünü və Stalin üsulu ilə idarəetməni bəyənirəm, daim buna görə etirazla üzləşməyimə baxmayaraq. Sərt rejimi bəyənməyənlərin axırı bax elə belə də olur.

Kimin sehv edib etmemesi sizin muhakimenize buraxilmayib, bu bir.

Ikincisi, fikirlerimi onlardan biri olmagima yozursa, qoy ele de olsun, bu artiq sizin problemdi.

Dusuncenizin bestliyine cavabdeh deyilem ve ne fikirlesdiyiniz mene maraqli deyil

Edited by fikus elastica

Pari men ilk postumda da bildirmişdim ki,men onları mühakime ede bilmerem.Özleri biler nece yaşıyır.Lakin onlar da çox yaxşı anlıyırlar ki,cemiyyet içinde qebul olunmurlar,öz ortamlarında yaşamağa çalışsınlar,bar-bar bağırmaqla yalnız ezilecekler.Heç kimin alnına onun hansı orientasiyaya aid olduğu yazılmayıb ki,belke de etrafımızda çox bele insanlar var.Şexsi heyatını gizlin yaşasın.

Igolichka (ne maragli seslendi :) ) Movludinin yazisini sen paylashdiginchun senin postunu qoute etdim, fikrim umumi movzu barede idi.

Kimin sehv edib etmemesi sizin muhakimenize buraxilmayib, bu bir.

Ikincisi, fikirlerimi onlardan biri olmagima yozursa, qoy ele de olsun, bu artiq sizin problemdi.

Dusuncenizin bestliyine cavabdeh deyilem ve ne fikirlesdiyiniz mene maraqli deyil

Dedim axı, aqressiyanızı anlamıram. Əsəbləşməyin, Sizə eyni tərzdə cavab vermək istəmirəm. Qoy mənim düşüncəm bəsit olsun, təki Siz yaxşı olun.

P.S. Şükür Allaha heç bir problemim yoxdur. Sizə də bunu arzulayıram. rroza.gif

Rüfət , biz hamımız öyrəşməliyik müxtəlif fikirliliyə və  belə diskussiyalar bizə bir sınaqdır.   Ümumiyyətlə , bu mövzu zənnimcə çox  sərt  postlar olsa da bütün iştirakçıların  diskussiya mədəniyyətinin  olmasını sübut etdi. Heç kimi  bir  - birinin şəxsiyyətinə keçid etmədən , təhqir etmədən (  bəzi  istisnalar olmaqla )) )  öz fikirlərini bildirdi .   Belə mövzualr bizə  ən azı  azad diskussiya etmək üçün məşq kimi lazımdır )) 

Razıyam, diskussiyalar müxtəlif və bəzən hətta qaynar olmalıdır. Debat, disput elə budur, səhərdən-axşamacan bir-birimizi tərifləməyin nə mənası?

Amma mən istərdim ki, açılan mövzular onlar haqda mövzu açmağa layiqli insanlardan olsun. Üzdəniraq mövzularda istər-istəməz üzdəniraqların tərəfini tutanlar və onlara haqq qazandıranlar olacaq, bu isə ürəkbulandırıcıdır. Şəxsi fikrimdir, fakt deyil.

Razıyam, diskussiyalar müxtəlif və bəzən hətta qaynar olmalıdır. Debat, disput elə budur, səhərdən-axşamacan bir-birimizi tərifləməyin nə mənası?

Amma mən istərdim ki, açılan mövzular onlar haqda mövzu açmağa layiqli insanlardan olsun. Üzdəniraq mövzularda istər-istəməz üzdəniraqların tərəfini tutanlar və onlara haqq qazandıranlar olacaq, bu isə ürəkbulandırıcıdır. Şəxsi fikrimdir, fakt deyil.

Rüfət , forumda açılan mövzular və şərhlər  kiminsə "ürəkbulanma"  reaksiyasından asılı  olmamalıdır )) 

"Üzdəniraqlıq"  da çooox nisbi məsələdir.  Sizə görə "üzdəniraq" digər userə görə  "üzdəniraq"  deyil .  Məsələn , sabah Hitlerdən mövzu açmayaq ki , üzdəniraqdır ?   Nə təklif edirsiniz ?  Azərbaycan forumunda  "üzdəniraqların"  siyahisini  tutub - onlara tabu qoyaq ?  Yoxsa təklif edirsiniz hər şeyə  mentalitet və islam prizmasından  baxaq ? 

Sizi başa düşmədim sad.png   Ya çoxfikirlilik və debat tərəfdarı  olduğunuzu deyirsiniz , ya da "üzdəniraqlar"dan mövzu olmasın  ,  "layiqli insanlardan mövzu" ,  "kim filan cür düşünürsə , onun oğlu filan şey olsun"  və s ...  

Tərifdən xoşunuz gəlməsə də , deməliyəm ki,  sizi  çoxsahəli  , mürəkkəb , intellektual və  geniş düşüncə potensialı olan user kimi dəyərləndirirəm . Ona görə də ,  sonuncu və yuxarıdakı bəzi postlarınızı anlamıram ... 

Oxumaga deyer mence...

Sosial şəbəkələrdə  dəfələrlə “Sən niyə bu yolu seçdin?”, “Niyə həkimə getmirsən?”, “Gay olduğun üçün cəhənnəmə gedəcəksən” kimi əsassız, məntiqə sığmayan fikirlərlə qarşılaşıram. Amma onlara həqiqəti başa salmaq bəzən çox çətin ola bilir. Buna görə Homoseksuallığın əslində nə olduğunu bura yazmaq qərarına gəldım. Oxumağınız kifayət edəcəkdir.

Tarixi. Homoseksuallıq bəzilərinin düşündüyü kimi son 5-10 ildə və ya İTT’nin yaranmasıyla yayılan virus deyil. Homoseksuallıq ta insan yaranandan mövcud olmuşdur. Bunu sübut edən çoxlu sayda maddi nümunələr var. Misirdəki 2000 il bundan əvvələ aid 2 gay’in sevgisini təcəssüm edən daş sütün üzərindəki cızma şəkil bu faktı sübut edən nümunələrdən birincisi hesab edilir. Mədəniyyətin, ilkin demokratiyanın vətəni sayılan Antik Yunan və Roma İmperiyasında hətta vəziyyət o həddə çatmışdır ki, qadınlar sadəcə nəsilartırma üçün lazımlı hesab edilir, fahişələrə bərabər tutulurdular. Ən ali sevgi yaşlı kişilərlə hələ bədənində tük çıxmayan kişilər arasında olurdu. Xristianlığın yayılmasınacan İmperatorlar belə öz həmcinsləriylə təntənəli mərasimlərlə evlənirdilər.

Tibbi Tərəfi: Xristianlığın yayılmasıyla homoseksuallar haqsız yerə təqib edilir, edam edilir, yandırılırdı. Maraqlısı budur ki, xristianlığı qəbul etmiş ölkələrdən fərqli olaraq, müsəlman ölkələrində (7-ci əsrdən sonra) bu hal gizlədilir, xristian ölkələrində olduğu kimi təntənəli edam mərasimləri keçirilmir, qabardılmırdı. 19-cu əsrin sonlarından etibarən Homoseksuallıq şizofreniya (ruhi xəstəlik), narkomaniya aludəçiliyi kimi xəstəlik hesab edilir və bu “xəstəliy”in daşıyıcıları xəstəxanalara salınır, dərmanlar verilir, bəzi hallarda isə həbs edilirdilər. Və nəhayət 1973-cü ildə Amerikada psixatorların və digər həkimlərin geniş araşdırmasından sonra Amerika Psixatorlar Dərnəyi homoseksuallığın xəstəliklər kateqoriyasından çıxarılmasına qərar verdi. Eyniylə 17 May, 1990-cı ildə ölkəmizin də üzv olduğu Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST – 194 üzv ölkə) Homoseksuallığı Xəstəliklərin Beynəlxalq Sinifləndirilməsi siyahısından çıxartdı. Homoseksuallığın bir xəstəlik, pozğunluq ya da əksiklik olmadığını, 3 fərqli cinsi yönümdən (sexual orientations – kişilər, qadınlar və homoseksuallar) biri olduğunu və doğuşdan ya da 3-4 yaşlarına qədər yaranan, fərdin özünün seçmədiyibir hal olduğu tibb elmi tərəfindən təsdiq edildi. Əmin ola bilərsiniz ki, dünyada ən inkişaf etmiş, “ölü”yə həyat verən Avropa və Amerika Səhiyyəsinə buna görə heç kim rüşvət verməyib. Amma ölkəmizdə oğlunun gay olduğunu öyrənən məlumatsız valideyn onu nervipotoloqa aparır. Həkim də hər nə yeni bir şey kəşf edibsə başlayır resept yazmağa və bir gay’i heteroseksual edəcəyini düşünür. Bu bilirsiniz nəyə bənzəyir? Cahil birinin falçıya gedib dua yazdırmasına. J

İndi bir daha düşünün, Kim qınanmaq, təhqir edilmək istəyər? Axı necə düşünmək olar ki, homoseksuallıq bir seçimdir və ya xəstəlikdir?! Bəs bu necə xəstəlikdir ki, müalicəsi yoxdur? Absurd fikirdir. Bir gay olaraq deyə bilərəm ki, heç bir gay bu cür olmaq istəməzdi. Heç bir gay (və ya lesbian) aylarla depresiyada olub, yaranışına lənət oxumazdı. Bugünki gün dünyada yüzlərlə homoseksual intihar edir və ya ona cəhd edir. Təxminən 1 il bundan əvvəl Bakı kəndlərinin birində iki 15 yaşlı gənc oğlan özlərini asaraq öldürdü. Onları əslində cəmiyyətin qəzəbi, sadəcə ittiham etməyi bacaran homofobik insanların qınağı öldürdü.
Təəsüf edirəm ki, 2013-cü ildə hələ də gay dedikdə bəzi insanların ağlına fahişə həyatı keçirən seks robotları gəlir və ya qadın paltarı geyinmiş translar, qadın kimi hərəkət edən oğlanlar … Amma elə deyil. Biz artıq varıq. Sizin içinizdə, ətrafınızda yüzlərlə, minlərlə… Oxuduğunuz ən yaxşı universitetlərdə, ən yaxşı işlərdə biz də varıq. Bizlərə ikili həyat sürməyi – iç dünyamızda başqa, üzdə başqa olmağı öyrətdiniz.

Son fikirlərimi yazaraq bir daha düşünməyi sizə həvalə edirəm. Dünyanı Platon, Makedonialı İsgəndər, Yuli Sezar, Aristotel, Leonardo da Vinçi, Mikelancelo, Walt Waitman, Oscar Wilde, Ziqmund Freyd, Şekspir, Elton Con olmadan necə təsəvvür etmək olar axı. Bu siyahını çox uzada bilərəm. Ən yaradıcı homoseksuallardan olan Dolge və Gabbane’nın hazırladığı geyimləri geyinib, homoseksuallara lənət oxuyanlar, görəsən, bunlardan xəbərdardırlarmı?! Düşünmürəm. Onlar heç bu şəxsiyyətlərdən heç birini də tanımırlar. Müşahidələrimə əsasən deyə bilərəm ki, homoseksuallara nifrət edənlərin çox böyük əksəriyyəti cahil, savadsız insanlar olur. Bunun əyanı sübutunu nəinki ölkəmizdə elə dünyada da görmək olar. “Bir tərəfdə Gay’ləri yandıran, daşlayan Nigeriya, Əfqanıstan və digər tərəfdə tolerant mövqeyini sərgiləyən Amerika və İsveç”. Özünüz müqayisə edin. Fərqi görəcəksiniz.

Rüfət , forumda açılan mövzular və şərhlər  kiminsə "ürəkbulanma"  reaksiyasından asılı  olmamalıdır )) 

"Üzdəniraqlıq"  da çooox nisbi məsələdir.  Sizə görə "üzdəniraq" digər userə görə  "üzdəniraq"  deyil .  Məsələn , sabah Hitlerdən mövzu açmayaq ki , üzdəniraqdır ?   Nə təklif edirsiniz ?  Azərbaycan forumunda  "üzdəniraqların"  siyahisini  tutub - onlara tabu qoyaq ?  Yoxsa təklif edirsiniz hər şeyə  mentalitet və islam prizmasından  baxaq ? 

Sizi başa düşmədim sad.png   Ya çoxfikirlilik və debat tərəfdarı  olduğunuzu deyirsiniz , ya da "üzdəniraqlar"dan mövzu olmasın  ,  "layiqli insanlardan mövzu" ,  "kim filan cür düşünürsə , onun oğlu filan şey olsun"  və s ...  

Tərifdən xoşunuz gəlməsə də , deməliyəm ki,  sizi  çoxsahəli  , mürəkkəb , intellektual və  geniş düşüncə potensialı olan user kimi dəyərləndirirəm . Ona görə də ,  sonuncu və yuxarıdakı bəzi postlarınızı anlamıram ... 

Aha....))))) Deməli, geylər tək məndə ürəkbulanma yaradır? Maraqlıdır.....)))

Yenə də müqayisənizi başa düşmədim, üzdəniraq deyəndə geyləri, pedofilləri, zoofilləri nəzərdə tutdum, Hitler tut pri çem? Hitler siyasi fikirlərinə görə kiminsə xoşuna gələ bilər, kiminsə yox. Gey kimə xoş gəlir axı? Məncə mənim mentalitet və islami fikirlərim hamı ilə üst-üstə düşməz, ona görə də yaxşısı budur hər şeyə etik prizmadan baxaq, bu ki, hamımızda var. Ümidvaram...)))

Qəliz oldusa üzr istəyirəm, izah edim, deməyim odur ki, çox istərdim ki, Azforumda, Azərbaycanın və azərbaycanlıların fəxr etməli olduqları sahələrdən və insanlardan müzakirələr olsun. Amma paxırlarımız olsa belə, onların aradan qaldırılması haqda fikirləşək, daha deməyək ki, əşşi özü bilər, mənə nə. Belədə problem böyüyəcək və biz çevriləcəyik Hollandiyaya. Bu isə Sizin və bizim gələcəyimizə laqeyd münasibətdə olmağımızdır.

Qaldı ki, oğlu filan şeyə, bunu qarğış kimi demirəm, tam səmimi olaraq arzu edirəm, niyə? Çünki, mən həmişə özümə yaxşı oğul arzu etmişəm. Kimsə bunu yaxşı qəbul edirsə, onda niyə də belə "yaxşı" oğlu arzu etməyim ki ona?

Bir xahişim olacaq Sizdən. Cavab versəz, sonda bir yekun vurun, mən də yekun vurum və qurtaraq. Çox uzandı....)))))

Edited by Nightwatchman

Bu yazini oxuyandan sonra bele bir sual yarandi beynimde. Kimdir homoseksual - Ancaq kishilerle cinsi elaqede olanlar?Bes hem kishi hem de qadinla cinsi elaqeye girenler homoseksual hesab edilir? Hal-hazirda Azerbaycanda geyler sayca cox olmasalar da onlarla cinsi elaqede olan kishiler( normal hesab etdiyimiz) kifayet qeder  coxdurlar. Belelerine ne ad verek?Onlar homoseksual hesab olunur? Bu cur kishilere munasibetiniz necedir?

Bir xahişim olacaq Sizdən. Cavab versəz, sonda bir yekun vurun, mən də yekun vurum və qurtaraq. Çox uzandı....)))))

Rüfət ,  min illərlə yekun vurula bilinməyən mövzuda mən özümü bu mübahisəyə yekun vura biləcək səviyyədə görmürəm  .  Siz də  - özünüz bilən məsləhətdir .

Edited by Sunyata

Duzu Rufetin fikirlerine qarshi olan aqressiyani men basha dushmedim. Kimse cinsi azliqlara loyal munasibet besleyirse bu onun oz shexsi fikridir. Amma kimse de onlara qarsi aqressiv movqe tutursa,bu da onun shexsi fikridir. Kimse cinsi azliqlara mutleq normal munasibet gostermeye borclu deyil.

Duzdur homoseksualizm hele qedim dovrlerden movcuddur. Ancaq onlarin huquqlari hech vaxt dovrumuzdeki kimi qorunmayib,onlar dovrumuzdeki qder reklam olunmayib. Artiq onlar cox serbest shekilde televiziyaya cixirar,ozlerinin orientasiyasini aciq-ashkar elan edirler. Sizce evveller onlar bunu ede bilerdiler? Meselen Sovet dovrunde kimse cixib televiziyada deye bilerdi ki,men homoseksualam ve bununla da fexr edirem?

Homoseksualizmin dovrumuzdeki tebliginde dunyani idare eden mueyyen gizli  komitetlerin de rolu var. Homosekualizmin tebligi de( ister kisi,ister qadinlar arasinda) dunyanin muxtelif yerlerindeki muharibeler,suni yaradilan xestelikler ve s.kimi ehali artiminin qarshisinin alinmasina yoneldilmish tedbirlerdendir.

Qerb olkelerinde cinsi azliqlarin huququ heteroseksuallardan daha cox qorunur. Meselen Amerikada bele bir mesel de var: En cox qabaga getme shansi olan shexs-zenci lesbiyandir. Cunki 3 cur azliga mexsus shexs kimi huquqlari 3 tebeqede qorunur( cinsi,irqi,seksual) Bu cur misallari cox getirmek olar...

Buna gore de menim fikrimce onlar hec de dushunduyumuz kimi yaziq ve komeksiz deyiller...

Elə ən acınacaqlısı da odur ki, ictimai yerdə edirlər. Əl-ələ tuturlar, mazaqlaşırlar, öpüşürlər. Mən nəyə görə şəhərə çıxanda belə iyrənclikləri görməliyəm. Sabah uşağım məndən soruşsa ki, ata, niyə kişi ilə kişi öpüşür, niyə mazaqlaşır, niyə bu üzdən kişi kimidir, amma qız paltarı geyib və döşləri(üzr istəyirəm) var, mən nə cavab verməliyəm? Deməliyəm ki, biz azad cəmiyyətdə yaşayırıq və bunlar yazıq bəndlərdir?

Sizinlə raziyam.

Tələbəlik vaxti  gündəlik metrodan istifadə edirdim.Hələ onda bu hallarla qarşilaşirdim.Əl- ələ tutmuş iki oğlan.

İki həftə öncə kişi geyim mağazasinda oturub ,gözləyirdim.Başimi aşaği salib,telefonumla Disputu izləyirdim.Qulaqima qadin səsi gəldi.Deyirdi gəlib bu köynəkdən alacaqam,bu şarfdanda alacaqam vəs....

Fikirləşdim kişi geyim mağazasindan bu qadin nə alacaq.Başimi qaldirib baxdim.23-25 yaşinda oğlan ,qoluna çanta salib,maqazanin ortasinda əzilib -büzülə danişa danişa gəzir.Arxasiycan hündür bir kişi ,əllində aldiqlari çantalarla gəlir.Ara-bir bir-birinə canim,həyatim deyə müraciət edirlər.Maqazində 10 yaxin satici oğlan  var idi.Hamisi üzünü turşutmuşdu.Bunlar gedəndən sonra biri dediki şükür getdilər))

Bir neçə ay əvvəl telefon almaqa getmişdim.Qardaşimda mənimlə idi.İndi telefonu mən aliram və mən seçməliyəm.Təbiiki...))

Təsadüfən satici bunlardan biri çixdi.Dodaqinda rəngsiz boya,dirnaqlarinda şəffaf manikür.Əynində qirmizi jaket.Bütün fiqurasi ön planda.Üzünün dərisi işildayirdi.Nə isə.

İndi mən telefonu götürürəm əlimə,satici telefonu qardaşima tərifləməyə başlayir.Bu telefonu qoyub,başqasini götürürəm yenə həmin vəziyyət.

Sonra birini seçmişəm)))Menyusunu qardaşima başa salir.Deyirəm ay yoldaş,telefonu mən aliram ,özümə))Bir dəqiqə mənimlə danişdi))Sonra fikri yenə qaldi qardaşimin yaninda,telefon alan yaddan çixdi.))

Bu cür hallarla qarşilaşmaq xoşagəlməzdir.Məndə evimdə oğul övladi böyüdürəm.Nə qədər balacadilar,onlari müdafiə etməyə gücümüz çatacaq.Ancaq ,böyüdükdən sonra sərbəst cəmiyyətə addim atanda mən onlara nə qədər qoruya biləcəyəm?Bunu bilmirəm.

Sabah oğlanlarimla sinifdə və ya ali məktəbdə belələrindən biri oxuyarsa.,oğluma vurula biləcəyinə ehtimal verəndə dəli oluram.Çünkü  geylərdə aşiq ola bilirlər.

Demirəm ölsünlər ,öldürsünlər.Ancaq onlari normal qəbul olunub,cəmiyyətdə eyni hüquqa malik olmalarini arzulamiram.Şəxsi həyatlarinda nə istəyirlər etsinlər.Ancaq bunu yaxşi bir hal kimi gündəmə gətirib tərifləməsinlər.

Sizinlə raziyam.

Tələbəlik vaxti  gündəlik metrodan istifadə edirdim.Hələ onda bu hallarla qarşilaşirdim.Əl- ələ tutmuş iki oğlan.

İki həftə öncə kişi geyim mağazasinda oturub ,gözləyirdim.Başimi aşaği salib,telefonumla Disputu izləyirdim.Qulaqima qadin səsi gəldi.Deyirdi gəlib bu köynəkdən alacaqam,bu şarfdanda alacaqam vəs....

Fikirləşdim kişi geyim mağazasindan bu qadin nə alacaq.Başimi qaldirib baxdim.23-25 yaşinda oğlan ,qoluna çanta salib,maqazanin ortasinda əzilib -büzülə danişa danişa gəzir.Arxasiycan hündür bir kişi ,əllində aldiqlari çantalarla gəlir.Ara-bir bir-birinə canim,həyatim deyə müraciət edirlər.Maqazində 10 yaxin satici oğlan  var idi.Hamisi üzünü turşutmuşdu.Bunlar gedəndən sonra biri dediki şükür getdilər))

Bir neçə ay əvvəl telefon almaqa getmişdim.Qardaşimda mənimlə idi.İndi telefonu mən aliram və mən seçməliyəm.Təbiiki...))

Təsadüfən satici bunlardan biri çixdi.Dodaqinda rəngsiz boya,dirnaqlarinda şəffaf manikür.Əynində qirmizi jaket.Bütün fiqurasi ön planda.Üzünün dərisi işildayirdi.Nə isə.

İndi mən telefonu götürürəm əlimə,satici telefonu qardaşima tərifləməyə başlayir.Bu telefonu qoyub,başqasini götürürəm yenə həmin vəziyyət.

Sonra birini seçmişəm)))Menyusunu qardaşima başa salir.Deyirəm ay yoldaş,telefonu mən aliram ,özümə))Bir dəqiqə mənimlə danişdi))Sonra fikri yenə qaldi qardaşimin yaninda,telefon alan yaddan çixdi.))

Bu cür hallarla qarşilaşmaq xoşagəlməzdir.Məndə evimdə oğul övladi böyüdürəm.Nə qədər balacadilar,onlari müdafiə etməyə gücümüz çatacaq.Ancaq ,böyüdükdən sonra sərbəst cəmiyyətə addim atanda mən onlara nə qədər qoruya biləcəyəm?Bunu bilmirəm.

Sabah oğlanlarimla sinifdə və ya ali məktəbdə belələrindən biri oxuyarsa.,oğluma vurula biləcəyinə ehtimal verəndə dəli oluram.Çünkü  geylərdə aşiq ola bilirlər.

Demirəm ölsünlər ,öldürsünlər.Ancaq onlari normal qəbul olunub,cəmiyyətdə eyni hüquqa malik olmalarini arzulamiram.Şəxsi həyatlarinda nə istəyirlər etsinlər.Ancaq bunu yaxşi bir hal kimi gündəmə gətirib tərifləməsinlər.

Gülməli hadisədi. Oxuyub gülürəm.

Maraqlıdı  bu  geyləri  dəstəkləyənlər ,hətta haqq verənlər var , məxsusən  qızlar. Dəhşətdı vallah. "Allah belə yaradıb" ,"O da insandı" deyir.

Necə olur ki  tarıx boyu belə adamlar xəstə sayılıb ,indi deyirlər Allah belə yaradıb.Şərqin böyük dahisi İbn Sinanın tibbdə şah əsəri olan Qanun (tibbin qanunları) kitabında o zaman “ubnə” (ibnə) adlandırılan bu çirkin əməl barədə yazır: “Həqiqətdə ibnə bir növ xəstəlikdir. Bu xəstəliyə mübtəla olan bəzi kişilər onunla başqa bir kişinin cima etməsini istəyirlər."İbn Sina bu xəstəliyin insanın xəyalı və düşüncəsi ilə əlaqədar olduğunu, yəni psixoloji səbəbdən yarandığını deyir. Sonra fikrini daha aydın və qısa olaraq bir cümlədə ifadə etməklə məsələnin mahiyyətinin ictimai, əxlaqi, tərbiyəvi amillərdə axtarılmalı olduğu qənaətinə gəlir: “Uzun sözün qısası, bilməliyik ki, bu adətin səbəbini kişinin zatıqırıqlığında, əxlaqsızlığında, xarakter zəifliyində, qadınməcazlı olduğunda görməliyik”.

Bu məsələdə hər hansı təbabətlə müalicə üsulunu rədd edən İbn Sina geylərin müalicəsində yənə də hamını təəccübləndirən, ilk baxışda qəribə görünən orjinal üsul təklif edir. İbn Sina “onları döyün” deyir: “Bu məsələdə faydalı olan yeganə müalicə yolu budur ki, onlar qəmə batmalı, ac qalmalı, yuxusuzluq çəkməlidirlər. (Bir şey çıxmasa) onları döyün. Nə yolla olursa, olsun bu alçaq istəyi onlarda azaltmaq lazımdır. Bu minvalla bu həvəsi aradan qaldırmaq olar”.

Sonda onu demək istəyirəm ki, əvvəlki postda bir istifadəşinin qeyd etdiyi kimi bu pozğunluğun təbliğində muəyyən qüvvələrin marağı var.

Təssəvvür edin ki  dövlət bunların təşkilatlanmasına yol versə,sonra deyəcəklər biz siyasətə qatılırıq,bizim namizədimiz var seşkilərdə iştirak edirik....və s.