Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Rus Dili Problemi

27 members have voted

1. 1. Rus dilinə niyə antipatiya müşahidə olunur?

• 20 yanvar hadisəsi və Qarabağ müharibəsində rus ordusunun bizə qarşı münasibətinə görə.
      4
    • Sovet hökümətinin Azərbaycanı 70 il istila altında saxladığına görə.
      1
    • Öz dilimizə qarşı hörmətsizlik olduğuna görə.
      15
    • Digər variant təklif edirəm.
      7

Recommended Posts

Yeni mövzular az açılır bu forumda, forumu inkişaf etdirmək üçün yeni mövzular tez-tez olmalıdır. Amma mövzu maraqlı və müzakirəli olsa daha yaxşı olar. Yəni bir səhifəlik yox, daim müzakirə olunan və qızğın diskussiyanın getdiyi şəkildə. Deməli hamıya maraqlı olan və ya yaralı yeri olan mövzu.....)))))

Belə bir mövzu bilirəm. Çox adamın yaralı yeri olduğu və müzakirə etmək istədiyi mövzu. Rus dili mövzusu.

Gəlin müzakirə edək, nə üçün rus dili bəzi adamlarda yaman antipatiya hissi oyadır? Dil bilmək və onu inkişaf etdirmək niyə bizə xoş gəlmir? Əgər bu 20 yanvar hadisəsi ilə və ya Qarabağ müharibəsi ilə bağlıdırsa, onda ordunun və hakimiyyətin etdiyi özbaşınılıqda dilin nə günahı. Əgər sovet dövründəki istila ilə bağlıdırsa, onda niyə indiyə qədər müstəqil ola-ola sovetdəki rahat həyatı təkrarlaya bilmirik və yenə də bunun dilə nə dəxli? Əgər bu dilimizə olan hörmətsizliklə bağlıdırsa, onda ingilis dilini niyə dağ başına qaldırmışıq, onun rus dilindən fərqi nədədir?

Xahiş edirəm öz variantlarınızı təklif edin və mümkünsə öz mövqeyinizi izah edin.

Səsvermə də əlavə edirəm ki, daha dolğun məlumat olsun.

Sunyata, hər hansı qayda pozuntusu varsa, üzrlü hesab edin, siftədir...)))

Hər hansı bir dili yasaqlamaq, sadəcə siyasi səhvdir məncə. Syasətçilər, imperiyalar süqut edir, dil isə qalır. Və o dildə yazılmış mədəni nümunələr öz mədəniyyətimizi və dünyagörüşümüzü zənginləşdirir

əgər rus imperiyasına rədd cavabı kimi, rus dilindən imtina ediriksə, gəlin ingilis dilindən də imtina edək, çünki BB-nın  gözü həmişə bizdə olub, təbii sərvətləri ələ keçirmək istəyib. O zaman alman dilindən də imtina edək - çünki faşistlər müharibədə oğullarımızı qırıblar......

Rus dili bu dilde danisha bilmeyenleri giciglandirir. Gözel bir dildir ve ister kechmishde , isterse de bu gun bu dili bilmeyin yalniz xeyri var.

Tek Azerbaycan dilini bilmekle uzaga gede bilmezsen. Gedin google ve ya Wikipediada Azerbaycan dilinde axtarish verin, gorun bir shey tapa bileceksiz?

Deməzdim ki, birmənalı şəkildə rus dilinə qarşı antipatiya var. Əksinə, azərbaycanca danışa bildiyi halda rusca danışmaqla özünü "alim" hesab edən şəxslər daha çoxdur məncə. Məhz bu cür insanlar məndə rus dilinə qarşı ikrah hissi oyadır. Başqa bir şey deməzdim.

Dil bilmək isə, əlbəttə, çox gözəl xüsusiyyətdir. Dünyagörüşünün artmasında əhəmiyyətli rola malikdir.

Hər hansı bir dili yasaqlamaq, sadəcə siyasi səhvdir məncə. Syasətçilər, imperiyalar süqut edir, dil isə qalır. Və o dildə yazılmış mədəni nümunələr öz mədəniyyətimizi və dünyagörüşümüzü zənginləşdirir

əgər rus imperiyasına rədd cavabı kimi, rus dilindən imtina ediriksə, gəlin ingilis dilindən də imtina edək, çünki BB-nın  gözü həmişə bizdə olub, təbii sərvətləri ələ keçirmək istəyib. O zaman alman dilindən də imtina edək - çünki faşistlər müharibədə oğullarımızı qırıblar......

Siyasətlə dili  mütləq ayırmaq lazımdır  - bununla mən də razıyam.   Amma,  rus , alman , ingilis dilinin xeyrinə öz ana dilindən imtina edənlərə  nə deyirsiniz ?   Məncə bu da normal hadisə sayıla bilməz...  .

Rus dili bu dilde danisha bilmeyenleri giciglandirir. Gözel bir dildir ve ister kechmishde , isterse de bu gun bu dili bilmeyin yalniz xeyri var.

Tek Azerbaycan dilini bilmekle uzaga gede bilmezsen. Gedin google ve ya Wikipediada Azerbaycan dilinde axtarish verin, gorun bir shey tapa bileceksiz?

Ona görə ki ,  bəzi zəhmətkeş  və vətənpərvərlər wikipediyada  azərbaycan dilində  təmənnasız olaraq məqalələrin sayını artırmaqla məşğuldur, bəziləri isə  məqalələırin azlığından şikayətlə )) 

Antipatiya tez-tez hiss olunur. Məsələn elə bu forumda. 

Avtobusda belə bir söhbətin iştirakçısı olmuşam bu yaxınlarda. Bir qadın və bir kişi söhbət edir maraqlı bir mövzudan, rus dilində. Başqa bir kişi deyir, siz ikinizdə azərbaycanlısız, niyə rus dilində danışırsız. Azərbaycanlı ola ola rus dilində danışmaq günahdırmı? Mərifətsizlikdirmi? Nə problem var burda?

Mən bəzən danışanda üç dildən istifadə edirəm, fikrimi daha dolğun ifadə etmək üçün. Məgər bu mənim öz dilimə qarşı hörmətsizliyimdir?

Edited by Nightwatchman

Antipatiya tez-tez hiss olunur. Məsələn elə bu forumda. 

Avtobusda belə bir söhbətin iştirakçısı olmuşam bu yaxınlarda. Bir qadın və bir kişi söhbət edir maraqlı bir mövzudan, rus dilində. Başqa bir kişi deyir, siz ikinizdə azərbaycanlısız, niyə rus dilində danışırsız. Azərbaycanlı ola ola rus dilində danışmaq günahdırmı? Mərifətsizlikdirmi? Nə problem var burda?

Mən bəzən danışanda üç dildən istifadə edirəm, fikrimi daha dolğun ifadə etmək üçün. Məgər bu mənim öz dilimə qarşı hörmətsizliyimdir?

Forumu guzgu kimi goturmek duzgun deyil 

Amma kiminse hansi dilde danishmasina basqasi terfinden edilen mudaxile basha dushulen deyil Amma lazimsiz yerde rus dilinden istifadeni mende yaxshi qebul etmirem Ana dilini daha mukemmel bilmek daha yaxshi olardi 

öz doğma dilini mükəmməl bilməli + digər dilləri də öyrənməli

indi uşaqlar və gənclər arasında osmanlı türkcəsində danışmaq dəbdədir......

əvvəllər rus dilinin xeyrinə doğma dildən imtina edirdik, indi də osmanlı türkcəsinin xeyrinə (((((((((((

Siyasətlə dili  mütləq ayırmaq lazımdır  - bununla mən də razıyam.   Amma,  rus , alman , ingilis dilinin xeyrinə öz ana dilindən imtina edənlərə  nə deyirsiniz ?   Məncə bu da normal hadisə sayıla bilməz...  .

Ona görə ki ,  bəzi zəhmətkeş  və vətənpərvərlər wikipediyada  azərbaycan dilində  təmənnasız olaraq məqalələrin sayını artırmaqla məşğuldur, bəziləri isə  məqalələırin azlığından şikayətlə ))

Gardashim, hami oturub megale yazmali deyil ki? Herenin bir ishi var ve vetenperverlik Vikipediada megale yazmagla deyil.

Gardashim, hami oturub megale yazmali deyil ki? Herenin bir ishi var ve vetenperverlik Vikipediada megale yazmagla deyil.

Xeyr ,  əlbəttə ki , hamı yazmalı deyil  ))   Mən bir dəfə  cəhd etdim  , nə isə alınmadı və  düzü həm foruma və həm də wiki`yə  vaxtım yoxdur.  Amma , heç olmasa oradakı məqalələrin azlığından şikayət də etmirəm . Çünki bilirəm ki, məqalələrin azlığında  qismən mənim də günahım var  . 

Bir də onu  demək istərdim ki , 300 mln.  luq auditoriyası olan rusdilli internetlə   uzağı 9  -10 mln. luq  azərbaycan auditoriyasını  müqayisə etmək  özü - özlüyündə  qeyri korrektdir. 

Ona qalsa ingilisdilli  inet  daha geniş və  çoxsaylıdır. Amma, bu fakt ruslara ana dillərinin əvəzinə ingilis dilində danışmağa  zəmin yaratmır.   Yalnız biz öz dilimizdə heç bir şey yaratmaya - yaratmaya   hələ üstəlik  də   bu səbəbdən başqa dildə danışmağımıza bəraət qazandıra bilərik ... 

Mənim rus dilinə ana dilimdən sonra  bildiyim  ikinci dil kimi  çox hörmətim var . Bu dildən tam mənada istifadə edirəm . Amma , kotletlərlə milçəkləri bir -birnə qarışdırmaq lazım deyil )) 

Edited by Sunyata

İlk növbede öz ana dilini bilsin vetendaş sonra istiyir gedsin bütün dilleri öyrensin.Öz dilini bile bile rus dilinde niye danışmalıdı ki? Qarşısındakı rusdursa bu başqa mesele,lakin bezilerimiz bilerekden rus dilinde danışırıq.

Sunyata və İgolka.....bir az konkretləşdirək...

Mən öz dilimi yaxşı bilirəm, daim istifadə edirəm, amma bununla bərabər rus dilində danışmağımda nə qəbahət var ki?

Kim dedi ki,  bu qəbahətdir ? 

Həmsöhbətinizə ana dilinizdə  fikrinizi  daha dolğun çatdıra biləcəyiniz halda   rus dilindən istifadəni mən başa düşmürəm  .  Yox əgər siz öz fikrinzi  rus dilində daha dolğun  və  başadüşülən formada  çatdıra bilirsinizsə , deməli ana dilinzi kifayət qədər bilmirsiniz .  Onda elə  olduğu kimi də deyin ki,  mən ana dilimi rus dilindən pis bilirəm .  Yoxsa mən ana dilimi bilirəm amma  həmyerlilərimlə  rus dilində danışmağa üstünlük verirəm  ...  Absurddur.   

Yenə də , deyirəm ,  istəyənlər  lap   erməni dilində danışsın bir  - birilə ,  bu hamını şəxsi işidir.  Mən heç kimin vicdanına hakimlik edə bilmərəm .  Mövzunu açmısınız ki ,  əyri oturaq , düz danışaq ))  elədirmi ?   Mən də öz fikrimi yazdım  )) 

Edited by Sunyata

Kim dedi ki,  bu qəbahətdir ? 

Həmsöhbətinizə ana dilinizdə  fikrinizi  daha dolğun çatdıra biləcəyiniz halda   rus dilindən istifadəni mən başa düşmürəm  .  Yox əgər siz öz fikrinzi  rus dilində daha dolğun  və  başadüşülən formada  çatdıra bilirsinizsə , deməli ana dilinzi kifayət qədər bilmirsiniz .  Onda elə  olduğu kimi də deyin ki,  mən ana dilimi rus dilindən pis bilirəm .  Yoxsa mən ana dilimi bilirəm amma  həmyerlilərimlə  rus dilində danışmağa üstünlük verirəm  ...  Absurddur.   

Yenə də , deyirəm ,  istəyənlər  lap   erməni dilində danışsın bir  - birilə ,  bu hamını şəxsi işidir.  Mən heç kimin vicdanına hakimlik edə bilmərəm .  Mövzunu açmısınız ki ,  əyri oturaq , düz danışaq ))  elədirmi ?   Mən də öz fikrimi yazdım  )) 

Mən öz fikrimi çatdıra bilirəm, dilimi də yaxşı bilirəm. Amma əgər həmsöhbətim tam başa düşmürsə necə? Mənim ətrafımdakıların çoxu sovet məktəbinin nümayəndələridir. Məktəbi rus dilində oxuyublar. Mən ana dilimdə onlara nəsə danışanda tam başa düşmürlər. Bunu bilərək mən onlarla bəri başdan rus dilində danışıram. Amma öz yoldaşlarımla (məktəb, institut) öz dilimizdə danışıram. Yəni həmsöhbətdən asılıdır.

Hansı dildə danışmağın vicdana nə aidiyyatı? Bu mənə maraqlıdır, yəni rus dili niyə bizə düşməndir ki? )))

Neche ildir bu forumdayam buna oxshar movzular chox olub. Bizden bashqa dunyada milletler choxdur ve onlarin hech bir oz dillerini qoyub bashqa dillerde danishmirlar. Bunun neye gore bele oldugunu hele de basha dushmeyen insanlarin milli ideoloqiyasi yoxdur) Olkesinin ideologiya maraqlarini bilmeyen insanlarin ne tarixi var ne de tarixi medeniyyet ve inceseneti) O cure boyuk edebiyyatchilari olan milletin muassirleri bashqa cur olmalidir) Bufa sohbet umuumiyyetle hamidan gedir. 

Halaldi o avtobusdaki kishiye)

Neche ildir bu forumdayam buna oxshar movzular chox olub. Bizden bashqa dunyada milletler choxdur ve onlarin hech bir oz dillerini qoyub bashqa dillerde danishmirlar. Bunun neye gore bele oldugunu hele de basha dushmeyen insanlarin milli ideoloqiyasi yoxdur) Olkesinin ideologiya maraqlarini bilmeyen insanlarin ne tarixi var ne de tarixi medeniyyet ve inceseneti) O cure boyuk edebiyyatchilari olan milletin muassirleri bashqa cur olmalidir) Bufa sohbet umuumiyyetle hamidan gedir. 

Halaldi o avtobusdaki kishiye)

Bir az konkretləşdirək.....)))

Hansı millətlər sırf öz dilində danışır? Rus dilində danışmaq milli ideologiyaya, tarixə və mədəniyyətə hörmətsilikdir?

Mən öz fikrimi çatdıra bilirəm, dilimi də yaxşı bilirəm. Amma əgər həmsöhbətim tam başa düşmürsə necə? Mənim ətrafımdakıların çoxu sovet məktəbinin nümayəndələridir. Məktəbi rus dilində oxuyublar. Mən ana dilimdə onlara nəsə danışanda tam başa düşmürlər. Bunu bilərək mən onlarla bəri başdan rus dilində danışıram. Amma öz yoldaşlarımla (məktəb, institut) öz dilimizdə danışıram. Yəni həmsöhbətdən asılıdır.

Dostum ,  həmsöhbətinizin qeyri azərbaycanlı olduğu  halda aydındır ki , onun başa düşdüyü dildə danışmaq lazımdır.  Həmsöhbətiniz  azərbaycanlı  olarsa , amma dilini pis bilirsə ( müəyyən səbəblərdən )  bunu da başa  düşmək olar.  Amma , heç olmasa onunla tam rus dilində danışmaqdansa  yalnız "çətin"   sözləri rus dilində deyin ,  ümumən söhbətinizi azərbaycan dilində saxlamaq şərtilə .  Həm də , həmsöhbətiniz də  sizinlə danışmaq ona vacibdirsə   sizi başa düşməyə çalışaraq "çətin"   sözlərin tərcüməsini soruşcaq  ...

Hansı dildə danışmağın vicdana nə aidiyyatı?

Siz əvvəlki postunuzda soruşdunuz ki,   rus dilində danışmağınızda nə qəbahət var .  Qəbahət sözü azərbaycan dilinin izahlı lüğətindən  - 

Qəbahət : is. [ər.] Çirkin iş, çirkin hərəkət, yaraşmaz iş; qüsur, nöqsan, günah

Bu anlayışlar birbaşa və ya dolayısilə  vicdanla bağlı olduğundan ,  mən də sizə dedim ki, heç kimin vicdanına hakim deyiləm  .  .  

Bu mənə maraqlıdır, yəni rus dili niyə bizə düşməndir ki? )))

Siz  qara piarçılar kimi  olmayan şeyləri də bizim boynumuza qoymaq istəyirsiniz ))  Bu mövzuda kim rus dilinə düşmən dedi ?  ))

Dostum ,  həmsöhbətinizin qeyri azərbaycanlı olduğu  halda aydındır ki , onun başa düşdüyü dildə danışmaq lazımdır.  Həmsöhbətiniz  azərbaycanlı  olarsa , amma dilini pis bilirsə ( müəyyən səbəblərdən )  bunu da başa  düşmək olar.  Amma , heç olmasa onunla tam rus dilində danışmaqdansa  yalnız "çətin"   sözləri rus dilində deyin ,  ümumən söhbətinizi azərbaycan dilində saxlamaq şərtilə .  Həm də , həmsöhbətiniz də  sizinlə danışmaq ona vacibdirsə   sizi başa düşməyə çalışaraq "çətin"   sözlərin tərcüməsini soruşcaq  ...

Ay sağ ol, tam mənim fikirlərimi oxuduz. Bilirsiz, adətən bu cür həmsöhbətlər məndən yaşca böyüklər olur, dediyim kimi, sovet məktəbinin nümayəndələri. Söhbət zamanı mənim onlardan azərbaycan dilini öyrənməyə və məni başa düşməyə tələb etməyim mərifətsizlik və ya demaqoqiya kimi görünəcək. Digər tərəfdən də, Siz dediyiniz kimi onların şəxsi işinə qarışmaq. Ona görə də onları rus dilində başa salmaq daha məqsədəuyğundur, ən azından mənim üçün. Amma, acığa, prinsipial olaraq rus dilindən imtina etmək və hamı ilə məcburən azərbaycan dilində danışmaq, bu nə dərəcədə ağıllı addımdır?

Siz əvvəlki postunuzda soruşdunuz ki,   rus dilində danışmağınızda nə qəbahət var .  Qəbahət sözü azərbaycan dilinin izahlı lüğətindən  - 

Qəbahət : is. [ər.] Çirkin iş, çirkin hərəkət, yaraşmaz iş; qüsur, nöqsan, günah

Bu anlayışlar birbaşa və ya dolayısilə  vicdanla bağlı olduğundan ,  mən də sizə dedim ki, heç kimin vicdanına hakim deyiləm  .  .  

Aha, burada qəbahəti daha çox qüsur və nöqsan kimi qələmə vermək olar. Niyə bu nöqsan kimi qəbul olunur, o maraqlıdır.

Siz  qara piarçılar kimi  olmayan şeyləri də bizim boynumuza qoymaq istəyirsiniz ))  Bu mövzuda kim rus dilinə düşmən dedi ?  ))

Allah eləməsin....))))Mən bu mövzunu nəzərdə tutmuram. Ümumən deyirəm, yəni rus dilindən istifadə, düşmən dilindən istifadə kimi qələmə verilir. Əgər söhbət yad dildən gedirsə, niyə ingilis dili belə antipatiya ilə qarşılaşmır? Niyə əhalinin 60 faizi işə ingilis dilində müsahibə ilə girir?

Bir az konkretləşdirək.....)))

Hansı millətlər sırf öz dilində danışır? Rus dilində danışmaq milli ideologiyaya, tarixə və mədəniyyətə hörmətsilikdir?

Bir az niye, lab deqiq konkretleshdirek. Pribaltika. 

Dunyada butun milletler Rus dilinde danishir, Azerbaycandan bashqa?! Oz verdiyiniz suali ozun bir de oxuyun, ironiyani hiss eleyin. 

Tarix ve medeniyyet.... Dunyada hansisa olke imperializm siyaseti aparanda insanlarin beynine oz dilini ve dinini yeridir, ya da ele bir siyaset aparir ki, umumiyyetle din olmasin. Men pushkinin sherlerini Azerbaycanca oxuyanda onun sherleri mene menasiz gorsenir, men shairin mene ne chatdirmaq istediyini basha dushe bilmirem. Onun kimi de pushkin olmasin bashqa rus shairi olsun. Demeli ruslarin (olmayan) medeniyyeti mene chatmir. Onun kimi de, siz Nesimini rusca oxusaz Azerbaycan medeniyyeti nece chatacaq size? 

Umimiyyetle rusiya bir olke kimi Azerbaycana tarixde chox ziyanlar vurub, olkeni "taska"-ya otuzdurub(bu vesaitler Azerbaycan milletine aiddir), rusiyaya gore olke iqtisadiyyati orduya xerclenilir, ruslar bir millet kimi ne Azerbaycana ne de Azerbaycan diline hormet etmirler, 20 yanvar hadiseleri, Gence-Sumqayit haqiseleri, Qarabag muharibesi) Bu yaxinlarda youtube-de bir rolike baxirdim, putunden sorushurlar ki, Qafqazdaki meseleler haqqinda(konkret Azerbaycan ve Gurcustan) Gurcustandan bir az danishir nese Azerbaycani ise chox qisaca bildirir ki, Azerbaycana hormetle yanashmir ve ona Sochi olimpiyadasi daha vacibdir) Gelin men size sual verim, Neye gore siz ve yaxud bashqasi(sizin Azerbaycan dilinde bilmeyen dostlariniz) Azerbaycan dilinde bilmemelidirler? Men bir 20 dene tadjik-ozbek taniyiram 2 ildir gelibler Bakiya qastorbayterlik elemeye Azerbaycan dilinde serbest danishirlar. Ne oldu 89 ilde SSSR-i dagilib Azerbaycan dilinde hech kim oyrene bilmedi? Sadece boynunuza alin ki, rus dilliler ictimai yerlerde rus dilinde danishanda ozlerini "goyden dushmush" kimi hiss edirler)

Bir az niye, lab deqiq konkretleshdirek. Pribaltika. 

Dunyada butun milletler Rus dilinde danishir, Azerbaycandan bashqa?! Oz verdiyiniz suali ozun bir de oxuyun, ironiyani hiss eleyin. 

Tarix ve medeniyyet.... Dunyada hansisa olke imperializm siyaseti aparanda insanlarin beynine oz dilini ve dinini yeridir, ya da ele bir siyaset aparir ki, umumiyyetle din olmasin. Men pushkinin sherlerini Azerbaycanca oxuyanda onun sherleri mene menasiz gorsenir, men shairin mene ne chatdirmaq istediyini basha dushe bilmirem. Onun kimi de pushkin olmasin bashqa rus shairi olsun. Demeli ruslarin (olmayan) medeniyyeti mene chatmir. Onun kimi de, siz Nesimini rusca oxusaz Azerbaycan medeniyyeti nece chatacaq size? 

Umimiyyetle rusiya bir olke kimi Azerbaycana tarixde chox ziyanlar vurub, olkeni "taska"-ya otuzdurub(bu vesaitler Azerbaycan milletine aiddir), rusiyaya gore olke iqtisadiyyati orduya xerclenilir, ruslar bir millet kimi ne Azerbaycana ne de Azerbaycan diline hormet etmirler, 20 yanvar hadiseleri, Gence-Sumqayit haqiseleri, Qarabag muharibesi) Bu yaxinlarda youtube-de bir rolike baxirdim, putunden sorushurlar ki, Qafqazdaki meseleler haqqinda(konkret Azerbaycan ve Gurcustan) Gurcustandan bir az danishir nese Azerbaycani ise chox qisaca bildirir ki, Azerbaycana hormetle yanashmir ve ona Sochi olimpiyadasi daha vacibdir) Gelin men size sual verim, Neye gore siz ve yaxud bashqasi(sizin Azerbaycan dilinde bilmeyen dostlariniz) Azerbaycan dilinde bilmemelidirler? Men bir 20 dene tadjik-ozbek taniyiram 2 ildir gelibler Bakiya qastorbayterlik elemeye Azerbaycan dilinde serbest danishirlar. Ne oldu 89 ilde SSSR-i dagilib Azerbaycan dilinde hech kim oyrene bilmedi? Sadece boynunuza alin ki, rus dilliler ictimai yerlerde rus dilinde danishanda ozlerini "goyden dushmush" kimi hiss edirler)

Söhbət rus dilində danışanlardan getmir.....ümumi dünyadan gedir. Beynəlxalq dilləri nəzərə almasaq(yəni onlar dünyada daha çox yayılıb və onlardan istənilən ölkədə istifadə etmək olur) istənilən millət öz dilindən başqa minimum bir hər hansı başqa dildə də danışır. Pribaltika ölkələrində rus, ingilis, hətta alman dilləri istifadə olunur, sırf hamı öz dilində danışmır, həmçinin digər ölkələr. Və bunu o qədər də prinsipiallaşdırmırlar.

İstənilə ədəbiyyatı şairin öz dilində oxumaq lazımdır, bu sözsüz danılmaz faktdır. Tərcümə, qısa desəm - apar tulla. Söhbət ədəbiyyatdan getmir.

Azərbaycan dilinin problemi (şəxsi fikrimdir) Azərbaycanın tez-tez istila altında olmasıdır. Kim istila edibsə, onun dilində də danışılıb. Fars, ərəb, rus.....indidə demək olar ki ingilis, indiki zamanda siyasi istilada yaşayırıq. Məgər elə bir dövlət var ki, tarix ərzində bizə ziyan vurmasın? Biz bədbəxt həmişə kiminsə ucbatından zülm çəkmişik də, lap qardaş dediyimiz türklərdən də. Onda qapımızı bağlayaq, salaq özümüzü blokadaya, deyək ki, biz hamı ilə düşmənik, olmur axı. Yəni ziyan vuranların içində niyə ruslar daha da qabardılır?

Mənə sual verdiz. Məgər harda dedim ki, mən, şəxsən mən azərbaycan dilini bilmirəm? Qalanlarının isə şəxsi işinə qarışa bilmərəm, mənə nə? Görürəm başa düşmür, başa düşdüyü dildə başa salıram, nə problem var? Təki məni başa düşsün, qalanı mənlik deyil.

Mən hansı dildə danışmağımdan asılı olmayaraq, heç yerdə özümü göydəndüşmüş hesab etmirəm. Başa düşdüm nəyi nəzərdə tutursuz, amma bu hərənin şəxsi işidir, kimsə bununla fəxr edir, kimsə sadəcə olan kimi qəbul edir. Onsuz da bizdə yayılıb, hər hansı bir şeylə fəxr etmək, telefon, paltar, maşın, ev, vəzifə və Siz dediyiniz kimi dil. Çox dil bilmək savaddır, amma day bunula fəxr etmək üçün yox, sadəcə hər hansı bir fikir mübadiləsi aparanda mat qalmamaq üçün.....)))))

Ümid edirəm dolğun cavab oldu.....suallarıma cavab gözləyirəm....

Əs Sələ:mu aleyKum  va  RahmətuLLAHİ  va  Bərakə:tuHU .

Əziz Baci və  Qardaşlar .

Əslində bu mövzu  ətrafinda daha geniş müzakirələr aparmaq mümkündür . Lakin , mövzunun əsas suali haqqinda çox qisa olaraq , öz fikrimi bildirmək istərdim :

Rus dili , ümumdunya və Beynəlxalq dillər siyahisina daxil olaraq , İnqilis , Çin , İspan , Fransiz , Ərəb və sairə dillərlə yanaşi , bu siyahida  4-cü yerdə qərarlaşmişdir . Və bu dili daşiyanlarin sayi , təxmini hesablamalara görə , 300 milyon nəfər təşkil edir . Və hər bir dil kimi , Rus dili də , Uca Tanrinin İnsana bəxş etdiyi ən ali nemətlərdən biru olan - Nitqjn , xüsusi  anlayiş və ünsiyyət mexanizmidir . Və burada xüsusi olaraq qeyd etmək istərdim ki , hər hansi bir xalqin dilini , müzakirə obyektinə çevirmədən öncə , ilk növbədə bu məsələyə , İlahi Yaradici Qüvvənin yanaşdigi mövqedən baxmaq , daha düzgün olardi . Fikrimi qismən də olsa aydinlaşdirmaq üçün , Müqəddəs Kitabimiz - Qurani Kərimdən , bir ayəni sitat gətirmək istərdim :

Ən - Nisa surəsi , 1 - ci ayə .

بسم الله الرحمن الرحيم

BismiLLƏ:Hİ-r-Rahmə:ni-r-Rahi:m

يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ

Yə: Əyyuhə-n-Nə:su ! İttəqu RəbbəKumu-l-Ləzi , xaləqə-Kum  min Nəfsin Vahidətin !

Ey  İnsanlar ! Çəkinin  o Rəbbinizdən ki , sizləri Vahid bir Nəfsdən yaratdi .

Bu ayeyi şərifi , məqsədyönümlü olaraq , tam qeyd etmədim . Yalniz ilk hissəsini sizin nəzərinizə çatdirdim ki , bu tür yanaşim sizlərin , Allah kəlmini tam şəkildə oxluyub , onda çatdirilan Fikri , fərdi olaraq analiz etmənizə dəstək olsun .

ALLAH(S.v.T)-in  rəhməti , üzərinizdən  əskik olmasin .

Xeyr ,  əlbəttə ki , hamı yazmalı deyil  ))   Mən bir dəfə  cəhd etdim  , nə isə alınmadı və  düzü həm foruma və həm də wiki`yə  vaxtım yoxdur.  Amma , heç olmasa oradakı məqalələrin azlığından şikayət də etmirəm . Çünki bilirəm ki, məqalələrin azlığında  qismən mənim də günahım var  . 

Bir də onu  demək istərdim ki , 300 mln.  luq auditoriyası olan rusdilli internetlə   uzağı 9  -10 mln. luq  azərbaycan auditoriyasını  müqayisə etmək  özü - özlüyündə  qeyri korrektdir. 

Ona qalsa ingilisdilli  inet  daha geniş və  çoxsaylıdır. Amma, bu fakt ruslara ana dillərinin əvəzinə ingilis dilində danışmağa  zəmin yaratmır.   Yalnız biz öz dilimizdə heç bir şey yaratmaya - yaratmaya   hələ üstəlik  də   bu səbəbdən başqa dildə danışmağımıza bəraət qazandıra bilərik ... 

Mənim rus dilinə ana dilimdən sonra  bildiyim  ikinci dil kimi  çox hörmətim var . Bu dildən tam mənada istifadə edirəm . Amma , kotletlərlə milçəkləri bir -birnə qarışdırmaq lazım deyil ))

Biz deyesen bashga bashga sheyler hagginda danishirig. Hech kim demedi ki, wikipediada megale az oldigi uchun oz dilimizde danishmayag. Movzu müellifi ilk postunda hansi dilde danishdigimizi yox, ümumiyyetle rus diline munasibetimizi sorushdu.

Söhbət rus dilində danışanlardan getmir.....ümumi dünyadan gedir. Beynəlxalq dilləri nəzərə almasaq(yəni onlar dünyada daha çox yayılıb və onlardan istənilən ölkədə istifadə etmək olur) istənilən millət öz dilindən başqa minimum bir hər hansı başqa dildə də danışır. Pribaltika ölkələrində rus, ingilis, hətta alman dilləri istifadə olunur, sırf hamı öz dilində danışmır, həmçinin digər ölkələr. Və bunu o qədər də prinsipiallaşdırmırlar.

İstənilə ədəbiyyatı şairin öz dilində oxumaq lazımdır, bu sözsüz danılmaz faktdır. Tərcümə, qısa desəm - apar tulla. Söhbət ədəbiyyatdan getmir.

Azərbaycan dilinin problemi (şəxsi fikrimdir) Azərbaycanın tez-tez istila altında olmasıdır. Kim istila edibsə, onun dilində də danışılıb. Fars, ərəb, rus.....indidə demək olar ki ingilis, indiki zamanda siyasi istilada yaşayırıq. Məgər elə bir dövlət var ki, tarix ərzində bizə ziyan vurmasın? Biz bədbəxt həmişə kiminsə ucbatından zülm çəkmişik də, lap qardaş dediyimiz türklərdən də. Onda qapımızı bağlayaq, salaq özümüzü blokadaya, deyək ki, biz hamı ilə düşmənik, olmur axı. Yəni ziyan vuranların içində niyə ruslar daha da qabardılır?

Mənə sual verdiz. Məgər harda dedim ki, mən, şəxsən mən azərbaycan dilini bilmirəm? Qalanlarının isə şəxsi işinə qarışa bilmərəm, mənə nə? Görürəm başa düşmür, başa düşdüyü dildə başa salıram, nə problem var? Təki məni başa düşsün, qalanı mənlik deyil.

Mən hansı dildə danışmağımdan asılı olmayaraq, heç yerdə özümü göydəndüşmüş hesab etmirəm. Başa düşdüm nəyi nəzərdə tutursuz, amma bu hərənin şəxsi işidir, kimsə bununla fəxr edir, kimsə sadəcə olan kimi qəbul edir. Onsuz da bizdə yayılıb, hər hansı bir şeylə fəxr etmək, telefon, paltar, maşın, ev, vəzifə və Siz dediyiniz kimi dil. Çox dil bilmək savaddır, amma day bunula fəxr etmək üçün yox, sadəcə hər hansı bir fikir mübadiləsi aparanda mat qalmamaq üçün.....)))))

Ümid edirəm dolğun cavab oldu.....suallarıma cavab gözləyirəm....

Men siz-bizden ve edebiyyatdan yox olke medeniyyetinden danishiram. Adet en-ene, tarix, elm ve incesenet. Edebiyyati misal getirdim. Inanin ki, sizin heyatda nece oldugunuz sizi tanimayanlar uchun hech de maraqli deyil. (Burda movzu achiblar texminen kimise sechirler ve o usere sual cavab edilir ve s. ishtirak ede bilersiz) Sohbet shexsen sizden yox butun Azerbaycanlilardan gedir. Bir-teher atmosfer yaranib milletde, ele bil rus dilinde danishanda hami ozunu yuxari kastanin aile uzvu kimi hiss edir. Men de deyirem ki, hech rusiya bizim dushmenimiz de olmasa bele sheyler duzgun deyil. Chunki millet birliyi ne din ile olchulur ne de irq ile. Birlik olmayan milletin ise geleceyi yoxdur) Eynen bizim millet kimi. 

Əs Sələ:mu aleyKum  va  RahmətuLLAHİ  va  Bərakə:tuHU .

Əziz Baci və  Qardaşlar .

Əslində bu mövzu  ətrafinda daha geniş müzakirələr aparmaq mümkündür . Lakin , mövzunun əsas suali haqqinda çox qisa olaraq , öz fikrimi bildirmək istərdim :

Rus dili , ümumdunya və Beynəlxalq dillər siyahisina daxil olaraq , İnqilis , Çin , İspan , Fransiz , Ərəb və sairə dillərlə yanaşi , bu siyahida  4-cü yerdə qərarlaşmişdir . Və bu dili daşiyanlarin sayi , təxmini hesablamalara görə , 300 milyon nəfər təşkil edir . Və hər bir dil kimi , Rus dili də , Uca Tanrinin İnsana bəxş etdiyi ən ali nemətlərdən biru olan - Nitqjn , xüsusi  anlayiş və ünsiyyət mexanizmidir . Və burada xüsusi olaraq qeyd etmək istərdim ki , hər hansi bir xalqin dilini , müzakirə obyektinə çevirmədən öncə , ilk növbədə bu məsələyə , İlahi Yaradici Qüvvənin yanaşdigi mövqedən baxmaq , daha düzgün olardi . Fikrimi qismən də olsa aydinlaşdirmaq üçün , Müqəddəs Kitabimiz - Qurani Kərimdən , bir ayəni sitat gətirmək istərdim :

Ən - Nisa surəsi , 1 - ci ayə .

بسم الله الرحمن الرحيم

BismiLLƏ:Hİ-r-Rahmə:ni-r-Rahi:m

يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ

Yə: Əyyuhə-n-Nə:su ! İttəqu RəbbəKumu-l-Ləzi , xaləqə-Kum  min Nəfsin Vahidətin !

Ey  İnsanlar ! Çəkinin  o Rəbbinizdən ki , sizləri Vahid bir Nəfsdən yaratdi .

Bu ayeyi şərifi , məqsədyönümlü olaraq , tam qeyd etmədim . Yalniz ilk hissəsini sizin nəzərinizə çatdirdim ki , bu tür yanaşim sizlərin , Allah kəlmini tam şəkildə oxluyub , onda çatdirilan Fikri , fərdi olaraq analiz etmənizə dəstək olsun .

ALLAH(S.v.T)-in  rəhməti , üzərinizdən  əskik olmasin .

Ozum bilmirdim indi wiki-ye baxdim, Rus dilinde dunyada 350 mln adam bilir.Onun 278 mln  kechmish SSSR-i ve MDB olkelerinde yashiyir, 50 mln-ise xaricde yashayan ruslardir. ABS-da nece mln-di. Ozude rusiya 97 ilde 5 -ci yerde olub indi ise 12-ci yerdedi. br cedvel qoyublar, 90 ilden 2010 ile kimi rus dilinde bilenlerin sayi 120 mln azalib. 2050 cil ile kimi 110 mln-ya dushecek(bele temple gedse) Turk dilinde dunyada 170 mln adam danishir hech kim demir hech turk dili umumdunya dilidir. 

Ingilis dilinde dunyada 1,3 mld adam bilir(onun 500 mln-nin ingilis dili ana dilidir)

Insan bilmediyinin duwmenidi :) Hele bu vaxtacan ele rus dilini bilen ve buna nifret eden insan gormemiwem. Bilmeyenler adeten ozlerini sindirmamaq ucun deyirler ki yox ewwi beyenmirem filan... Amma istenilen halda dil bilmek ozude rus dili kimi zengin ve lazimli dili bilmek  musbet haldi. 20 yanvar hadiselerine ve 70 ile gore dile nifret etmek ise gulmelidi, duwmedilerse bele, duwmenin dilini bilmek vacibdi hetta duwunurem. 

Rusdilliler ekseren ozlerini daha elitar hesab edibler. Mence bu dile birmenali olmayan munasibet daha cox bundan qaynaqlanib. Her seyin kokunde ifademe gore uzr isteyirem rusdilli " cuskalarin" digerlerini "cuska" hesab etmesidi. Dili bilmemek deyil, eksine insan bilmediyine can atir, bilmediyine dushmen kimi baxan ifadesi ile razi deyilem. Rus dilni bilen ve bu dili daimi unsiyyetde istifade etmeyen coxlu insan taniyiram.

Dil bilməyin bir zərəri yoxdur , ələxsus da çörəyin aslanın ağızında olduğu indiki kimi bir vaxtda .. Biz bunu böyük problem etmişik , amma dünyanin bütün ölkələrində  ikinci , üçüncü dili bilmək şərtdir ..

Adicə olaraq iş elanlarına baxdığımizda onsuz da İngilis dili bilmənin azəricə bilmək kimi təbii bir şey kimi başa düşüldüyünü və ikinci dil olaraq da əlaqədar şirkətin iş birliyi etdiyi ölkələrə və ya içində olduğu sektora görə ifadə edildiyini hamimiz görürük. Bu yeni əsrdə yalnız bilik və təcrübə kafi olmur , eyni zamanda yaxşı bir xarici dil bilməkdə tələblər biri olaraq göstərilir. O üzdən yorğana bürün elnən sürün. ))

Amma imenno rus dilinə gəldikdə təəsüf edirəm ki , rusdilli olmalari ilə fəxr edib özlərini daha yüksək təbəqənin nümayəndəsi kimi düşünənlərimiz də var. Nə isə bu dil də bir dəbdir bizim yaşamimiza hopub , rus dili ilə öyünən insanlara üzümü tutub deyə bilərəm ki sizin dövrünüz də ingilis dili gələnə kimi oldu , " zəmanə dəbi "  olan ingilis dili sizin müqəddəs dilinizi ,  loru dildə desək " tozda " qoydu ...

Edited by azda

Men siz-bizden ve edebiyyatdan yox olke medeniyyetinden danishiram. Adet en-ene, tarix, elm ve incesenet. Edebiyyati misal getirdim. Inanin ki, sizin heyatda nece oldugunuz sizi tanimayanlar uchun hech de maraqli deyil. (Burda movzu achiblar texminen kimise sechirler ve o usere sual cavab edilir ve s. ishtirak ede bilersiz) Sohbet shexsen sizden yox butun Azerbaycanlilardan gedir. Bir-teher atmosfer yaranib milletde, ele bil rus dilinde danishanda hami ozunu yuxari kastanin aile uzvu kimi hiss edir. Men de deyirem ki, hech rusiya bizim dushmenimiz de olmasa bele sheyler duzgun deyil. Chunki millet birliyi ne din ile olchulur ne de irq ile. Birlik olmayan milletin ise geleceyi yoxdur) Eynen bizim millet kimi. 

Bununla razıyam, yüz faiz. Mənə elə gəlir ki, bu dilə qarşı antipatiyanın başlıca səbəbidir. Rusdillilər özləini bir qədər yuxarıdan apardığı üçün hamıda onlara qarşı və həmçinin də rus dilinə qarşı nifrət oyanır. Məncə bu nifrətə qalib gəlib, rus dilini bilməklə onlara cavab verməklə onları yerində otuzdurmaq olar.Belə desək onları öz silahları ilə vurmaq. Yəni sadəcə oturub nifrət etməklə iş düzəlməz.

Bir dəfə azercell nömrəmdə problem var idi, yadımda deyil nə ilə əlaqədar. Gənclik m-su yanındakı azercell müştəri xidmətlərinə müraciət etdim. Bir xanıma yaxınlaşdım və azərbaycanca problemi başa saldım. Başladı həmişəki kimi mənə nağıl danışmağa və problemin səbəbini mənə doğru fırlatmağa.Mən isə mübahisəni davam etdim.Sonda üzünü çevirdi o biri xanıma və ironiya ilə Он не понимает еее...dedi, guya ki, mən başa düşmədim. Mən də sakitcənə rus dilində cavab verdim və mübahisə artıq rus dilində davam etdi. Xanımın gözləri rəhmətlik Siyavuş demişkən nə-nə-nəlbəki boyda idi.....))))) Yəni deməyim odur ki, rus dilində danışıb göylə gedənlərə elə rus dilində də cavab verib onları göydən yerə endirmək olar.....)))

Mənim heç bir dili üstün tutmaq fikrim yoxdur. Şəxsən mənim üçün Azərbaycan dili doğma dildir, erməni dili düşmən dildir, qalanları isə eyni səviyyəlidir. Rus, türk, ingilis və digərləri eynidir. Rusla rusca, türklə türkcə, ingilislə ingiliscə danışıram. Maraqlı olan qeyri dillər içində yalnız rus dilinə olan nifrətin səbəbidir. 

Məsələn, misal çəkim. Вертолёт hamı bilir nədir, eləmi? Əvvəllər biz ona vertolyot deyirdik, yəni rus dilindən götürmə. Sonra bunu bəyənmədilər, dedilər ki rus dilindən qalmadır, gəlin dəyişək. Başladıq helikopter deməyə, halbuki, helikopter türklərdən götürülüb, türklər özləri isə ingilislərdən. Daha dərinə getsək isə ingilislər fransızlardan, fransızlar isə yunanlardan. Day onda nə oldu ki? Deməli təki rus dilində olmasın, başqa nə dilində olur olsun? Nə axmaqlıqdır?

Bu antipatiya var ve elbetde ki, bunun sebebini rus dilinde yox bizim ozumuzde axtarmaq lazimdir. Niye biz  bir-birimizle unsiyyet qurarken oz dogma dilimizde deyil rus,turk,fars,ingilis ve s. dillerde danismaliyiq?  Biz de ana dilimizde danishmasaq bes kim bu dilde danishacaq?Ozumuzun bele danishmaqdan cekindiyimiz utandigimiz bir dile kim hormet qoyacaq?  Milletin bir hissesi rusdilli olub bir-birileriyle ancaq rusca danishir, digerler turkdilli olub turkce unsiyyet qurur, son zamanlar ingilis dili de dogma dili sixmaga bashlayib, arada gurcu dilinde danismagi ana dilinde danismaqdan ustun tutan azerbaycanlilara da rast gelmek olur.  Ay ,millet basha dushurem son 20 ilde bashimiza achilan oyunlar bizi bir millet kimi oz gozumuzden salib.Vetenimizden de milletimizden de dilimizden de utanmaga bashlamishiq. Amma soy-kokumuzden qachmaqla bu problemi hell ede bilmerik. Hara getsek de hansi dilde danishsaq da biz azerbaycanliyiq. Chalishib, birleshib guclu dovlet qurmaqliyiq ki, hec olmasa ovladlarimiz azerbaycanliligiyla fexr etsinler, ana dillerinde danismaqdan utanmasinlar.

Movzu muellifinin konkret suali niye rus dilinin bezi insanlarda antipatiya royatmasidir.

Fikrimce bunun esas sebebi mehz rusdilli insanlarin ozleri olub. Cunki bunlarin bir qismi(sohbet hamidan getmir) rus dilinde danishmagi  muasirlik ve aristokratizm,rus dilini bilmemeyi ise gerideqalmishliq hesab edibler. Hetta bezileri dogma dilimiz olan azerbaycan dilini bilmemeyi ozlerine fexr de sayirlar,hansilarina ki,ele bizim forumda da rast gelmishem. Halbuki insan ilk novbede oz dilini mukemmel bilmelidir.

Buna gore de esasen rus dilini bilmeyen ehali arasinda rus diline qarsi antipatiya yaranir. Cunki hem dili bilmemek,hem de bu dilde danishanlarin onlara yuxaridan ashagi baxmagi bezi insanlarda bir nov kompleks yaradir.

Ancaq bu antipatiya dile yox,bu dili oz dogma dilinden ustun tutan insanlara qarsi olmalidir. Cunki bunda rus dilin yox,insanlarin gunahi var. 

Rus dilinden ise oz milletimizle unsiyyet vasitesi kimi yox,internetden melumat almaq,kitab oxumaq ve s. meqsedlerle istifade olunmalidir. Cunki dilimizde melumat hele kifayet seviyyede deyil. Shexsen men oz ixtisasima uygun melumatlari,meqaleleri,yenilikleri ve s.- 15 ilden coxdur ki,rus(esasen) ve ya ingilis dilinde elde edirem. Ne qeder utandirici da olsa boynuma almaliyam ki,Azerbaycan dilinde illerdir ki,kitab oxumuram demek olar.

ana dilinde ne geder yaxshi bilsen de, oz ixtisasina gore her hansi bir elmi melumat elde etmek ucun google da yalniz rus dilinde olan megaleler cixir. ve ya azerbaycan dilinde cemi 2 dene kitab var, onlarda rus dilinnen tercume olunmush kitablardi. azerbaycanda elmin ve teshilin bu gungu veziyyetini nezere alib oz ushaglarimi rus bolmesine goymusham. en azi bilirem ki, yaxin 10 ilde bizim tehsilde ve elmde yenilik olmayacag, ancag pis gunde tercumeleri puldan basib cap eletdirecekler. odur ki cenablar menim gelecekde ushaglarimi ingiltere oxutdurmaga imkanim yoxdu, amma dayisinin yanina russiya gondermeye INSHALLAH imkanim catacag.

mende bir Azerbaycanli kimi cox isterdim ruslar ve ingilisler dillerini sindira -sindira azerbaycan dilinde bir elmi kitab oxusunlar, tessuf ki o gunu men gormeyecem.

Mənim heç bir dili üstün tutmaq fikrim yoxdur. Şəxsən mənim üçün Azərbaycan dili doğma dildir, erməni dili düşmən dildir, qalanları isə eyni səviyyəlidir. Rus, türk, ingilis və digərləri eynidir. Rusla rusca, türklə türkcə, ingilislə ingiliscə danışıram. Maraqlı olan qeyri dillər içində yalnız rus dilinə olan nifrətin səbəbidir.

Məsələn, misal çəkim. Вертолёт hamı bilir nədir, eləmi? Əvvəllər biz ona vertolyot deyirdik, yəni rus dilindən götürmə. Sonra bunu bəyənmədilər, dedilər ki rus dilindən qalmadır, gəlin dəyişək. Başladıq helikopter deməyə, halbuki, helikopter türklərdən götürülüb, türklər özləri isə ingilislərdən. Daha dərinə getsək isə ingilislər fransızlardan, fransızlar isə yunanlardan. Day onda nə oldu ki? Deməli təki rus dilində olmasın, başqa nə dilində olur olsun? Nə axmaqlıqdır?

sozvuze guvvet , razetka, vklyucatel her ikisine elektrik goshucu deyirler)))), RAZETKAni azerbaycan dilinde evinde kim deyir? hec kes.

Deməli, belə ortaq məxrəcə gəlirik ki, antipatiyanın əsas səbəbi rus dilli azərbaycanlılar və onların bizə qarşı yekəxana hərəkətləridir. Doğrudurmu?

Yaxşı, bununla necə mübarizə apara bilərik?

Yalnız  deməyin ki,   rus dilini kütləvi surətdə öyrənib onlarla rus dilində danışmaqla ))