Jump to content
Togrul-Lupus

Ты Тоже Скажи...(Сборник Мыслей Простого Народа).

Recommended Posts

13 minutes ago, The Razor said:

"Те, кого видели танцующими, казались безумными тем, кто не мог слышать музыку." Ф.Ницше.

Дорогой мой, наши мысли в основном формируются на прочитанных нами книгах, услышанные в фильмах и в беседах с интересными людьми. Если мы отбросим все знания, накопленные до нас, то по существу не останется никакой мысли. Почти всё путное, что написано на этой теме, говорили до нас,  может и другими словами. Я знаю, что эта  мысль принадлежит Нитше, также хочу поделится с вами и мыслями  других великих людей, которые  мне посчастливолось почитать. Если я осознал их глубину и запомнил на  года, то значит, что они уже и мои мысли.

Edited by Самик
  • Upvote 1

Ангелы и демоны, это всего лишь двойственность человека. 

"Основное жизненное правило — 50-50-90: Всегда существует шанс 50 на 50, что ты окажешься прав, но в 90% случаев ты ошибёшься"

п.с. это мои слова! если подумаете скопировать мою мысль на другие ресурсы, всякие там ватсап, фейс, вк и хз куда, пжл не забудьте указать полное имя автора как - Бамбам ©.

Надеюсь на вашу честность.. не нарушайте авторские права, уважайте умственный труд трезво мыслящих умных эрудированных красивых людей как я! 

Если пообещаете что не станете воровать мои мысли и выдавать за свою, то обещаю каждый день по одной мысли закину сюда. Обещаю.

х.

Edited by Бамбам
  • Upvote 4

23 часа назад, Капитан Очевидность сказал:

Пожалуйста, закройте тему или верните ей первоначальную направленность. А то здесь уже и наблюдения, и чужие цитаты, и просто всякие заезженные клише.

• Upvote 4

Такс.

Флуд, наблюдения и комментарии удалены.

Картинки тоже удалены.

В теме пишем только свои мысли. 

Картинки из интернета, 100%ный плагиат а-ля "невозможно забыть, легко потерять" и тд будет удалятся.

Чат, оффтоп, флуд и тд вне закона.

• Upvote 4

А вы когда-нибудь задумывались, почему "гайнана" звучит так похоже на "нагайна"?

P.S. Нагайна - это индийская кобра из рассказа Рикки-Тикки-Тави.

Edited by The Razor
  • Upvote 3

Ведь ты пойдёшь со мной? В наше с тобой Завтра. В то завтра, которое у меня отняли другие. Ты не задашь вопросов, ты доверишься моим глазам. Я оставлю всё как есть и возьму твою протянутую руку. И мне всё равно, что будет в этом Завтра. Оно должно быть светлое и вобрать в себя всё то хорошее, что я когда-то ожидал от жизни. Мы пройдёмся через тёмный лес взглядов, мы поможем друг другу перевалить через острые скалы осуждений, мы отплывём под нашим парусом надежд, мы постоим под тёплым дождём нашей мечты, вырвем и обвяжем вокруг шеи кусочек нашей радуги. Мягкой губкой вытрем тёмные тени прошлого, шутя и смеясь поспешим разобрать цветные мелки нашего калейдоскопа и обгоняя друг друга нарисуем наше Послезавтра. Мы сядем спиной к столетнему дубу, возьмём и переплетём пальцы и вместе посмотрим на небо. Я забуду всё зло своей жизни, ты оставишь во вчера свои тревоги, и мы станем новым островком новой мечты и новой надежды, и не будет нам ни печали, ни смерти, ни потерь.

• Like 2
  • Upvote 2

Uzun illər çəkdiyim əziyyətin bəhrəsini gördükcə,düşündüyüm bu əziyyətin yox olması deyil,həqiqətən də insana ənam edicələcək payın mənbəyi olmasıdır.Bu mənbə heç zaman tükənmir,bitmir.Dünya malı,insanı avara sərgərdan edən,onun vaxtını diqqətini çəkən,saniyələrini geri alan həmən o müqəddəs mənbə.Sənin qarşında baş əyirəm.

Чьё-то око всевидящее, а чьё-то - всененавидящее. Впрочем, у первого есть все шансы стать вторым.

• Like 2

Ценность человека как самостоятельной единицы для меня определяется тремя основными "насколько":

насколько он творческий

насколько он ментально независим от большинства

насколько в нём развито чувство справедливости

• Upvote 1

Только материальная независимость позволит человеку иметь независимость моральную.

Edited by Schnorkel
  • Like 1

Все мы живём в мире меняющихся приоритетов и привязанностей, и нам асто приходится жертвовать одними во имя других.  Успеха в жизни добьётся тот, кто как можно раньше определит те свои ценности, которые он хотел бы сохранить до конца своей жизни и не раздумывая ради них принесёт им в жертву ценности преходящие.

Я не хочу быть правильным, я хочу быть правым.

-Тебе наверное интересно почему я заминировал своё убежище?

-Что тут интересного ? У тебя как и у всех преступниках развита параноя...

İki tip insanlar var.Əksəriyyət və ağıl sahibləri.Əksəriyyət özlərini digərindən üstün sayar,əsası yoxdur buna.Ağıl sahibləri acizliyindən dolayı hər ötən günə şükür edər.Ağıl sahibləri belə edər.İnsan deyilən məxluqun ünvanı yoxdur.Sahib olduğu da.Həyatına aralıdan tamaşa edərkən mövcud səhnə bu.İnsan bunu dərk edir və yenədə sevinmək üçün bəhanə axtarır.Bu olmalıdır.İnsana verilən acizanə imkan budur.Ağıl sahibləri hər ötən günə şükür edər...

Каждая следующая высота, которую ты хочешь одолеть, требует свои жертвы.  В мире людей их принято назыввать "сбрасываемым балластом".

На свете нет более наглого и самоуверенного существа, чем женщина, которая уверена, что нравится тебе.

• Like 1
  • Upvote 3

Заметила, что установленное мнение по отношению к определенной ситуации, либо человеку, что становилось довольно долго, основательно, имея жесткий фундамент, бетонные стены и привлекательный дизайн, красиво превращается в глину, а после в песок, и далее в пыль.

• Like 4

Высшая справедливость - это когда человек, который верит в неё, в очередной раз получает от "судьбы" по мозгам. Не ждите Высшей справедливости. Будьте ею. 

Я думаю о том, что вогруг все кажется наигранным, придуманным и лицемерным. Не странно, ведь у них так вышло, получилось так, как получилось. Никто в этом не виноват. Это просто сложенные обстоятельства , в которых они получили роль. Им показали на красный свет за кулисами и внятно сказали-"как только там загорится свет, выходите на сцену, и читайте то, что там написано". И они так и сделали. И теперь, когда все начинает давить, они бегут в панике и хватаются за те эмоции, которые придумали в процессе формирования фильмами и тем же самым театром. Вот почему они черны и некрасивы, и не смотря ни на что, они топят себя в самолюбии. Только представьте какой черный и грязный человек, до неприличия влюбленный в себя. Они варятся в огромном котле , словно раки, и лишь изредка из него слышны вопли понимающих пьесу.

• Like 2

Yaxşı həmişə azdır.Yaxşı həmişə dərinlərdədir.Əl çatmaz ün yetməz yerlərdədir.Yaxşı üçün üsullar düşünülür,yollar axtarılır.Amma insanın qəribə təbiəti vardır-insan yaxşıdan da bezərmiş.Ən çox arzu etdiyindən də.Ən gözəldən də.Ən qiymətlidən də.Ən bahalı və rəngarəng zatdan da.Ancaq bunların əldə edilməsi üçün nələrdən keçir insan?! Məntiqsiz davranış.Amma bu hərislik hissi bizi tərk etmir axı,əslində bunun da öz yeri var,insan həyatın mənasını dərk etsə,yaşayışın mənası nə?! Nə üçünsə yaşayasan gərək-) 

В 29.03.2017 в 02:24, Аквилон сказал:

Сколько я тут афоризмов прочитал - и ни с одним не согласен до конца, хочется со всеми поспорить)

Потому что афоризм - не значит аксиома, а всего лишь слово,  выскользнувшее из под пальцев)

Такое впечатление, что сами ничего не можете создать и пришли выразить своё фи, якобы открыв Америку, что эти высказывания не являются абсолютной истиной) Вы бы лучше на Литературке были объективнее, и не бросались с шашкой наперевес, защищать графоманов от вполне аргументированной критики.

6 часов назад, The Razor сказал:

Такое впечатление, что сами ничего не можете создать и пришли выразить своё фи, якобы открыв Америку, что эти высказывания не являются абсолютной истиной) Вы бы лучше на Литературке были объективнее, и не бросались с шашкой наперевес, защищать графоманов от вполне аргументированной критики.

Вы зачем флудите и даете оценочные суждения? Где вы мое фи увидели ? Разве не поняли, что я по теме свой афоризм сказал?

Мне жаль что  большинство людей бросаются словами, не придавая значения смыслу, заложенному в них. Как было бы проще жить , если б все друг друга понимали

• Like 1

Əvvəllər hesablaşdığım bir məmbə var idi.Apardığım işlərin,rəftarım və həyat tərzimin haqqı hesabını o məmbə ilə edərdim.O məmbə hər hansı maddi,cismani və ya başqa bir dünya ilə əlaqədar deyildi.Amma mənim üçün həqiqən pənah apardığım mənəvi bir məmbə idi.İllər ötdükçə,ətraf çoxaldıqca,hərəkət artdıqca,çeşid yarandıqca baxdım ki həmin məmbənin qurduğu qayda qanunlara əsasən əziyyətimin bəhrəsini görürəm,yaşamım təxmin etdiyim kimi davam edir.Daha sonra müəyyən məsələlərdən dolayı,o ipi itirdiyimi zənn etdim.Buna az qalsın ki inanmış idim.Səbrsizlik belə etdim..Bu yaxınlarda isə bir daha isbat olundu ki həmin məmbə ta mənim ürəyimin içində imiş...Və qayda qanunlar əvvəlki təki-dəyişməz qaydada davam edir.İpi itirən mən deyilmişəm.Əslində bu heç mümkün də deyil.Artıq kiməm sə O-yam.

Аксиома наших дней: под фото каждой девушки из России или Украины, как минимум один из лайков принадлежит азербайджанцу, и чаще всего это какой-то гызылдиш Пирвяли из Евлаха)

Edited by The Razor
  • Upvote 2

Insan neyese deyer vererken her sheyden once ozu bir insan olduguna emin olmalidir.Bu zaman onun etdiyi ifade ve ya verdiyi fitva daha inandirici ve qeti olur.Insan "yaxma " ola ola neyese iddia etmemelidir. Goresen insan ozu ozunu hansi terezide chekir? Hansi terefe eyilir? Balansi tapa bilirmi? Tarazliq deyilen nedir? Bunu ne berqerar edir? Terezinin bir gozune suni olmaq istediyin hallar ve reftar agir yoxsa diger gozunde olan tebii oldugun siravi amma sene mexsus mexluq? Heyatin sirrini anlamaq ucun nefsinden kechmek kifayetdir.Bu zaman arzu etdiklerin gozunde ciliz ve ucuz olurmush.Artiq neyese teeccublenmirem.

-Тебе бы только Цоя своего слушать,он же умер лет сто назад 

-во первых не умер а погиб.

Меня за ноги держала земля (с)

Манекенщица в теплой зимней одежде = селёдка в шубе.

Bütün beşer nefsine esir düşüb özünden vaz keçer 

bütün beşer dürüst insana hesret çeker...

Kimdir axı senin heyatına zemanet veren?  Kimdir sene yiye duran? Kim senin sözüne söykek verecek? Kim senin uğrunda özünden keçer? Kimi özüne yaxın bilersen? 

İnsan anlarla yaşar, özünü inandırar,sadeden mürekkebe meyl eder,qanunlara riayet etmek mecburiyetindedir.

insan imkanı gediş gelişi anlamaqda çox imkansızdır.Gün keçdikce ağlını tor basır. Öyreşir.Öyreşmek pisdir çox.

Hansı dilde danışırsan danış,seni her zaman her yerde her kes yaxşı anlayır.

İnsanın özünü digerinden üstün saymağı onun tesellisidir.Böyük dünyada milyonlarca insanlar içerisinde itmeyin tesellisi.Hamımız itirik,gec -tez.

Hemişe en çox perişan olanlar qayda-qanunla yaşamağa çalışmaq isteyenlerdir.Bu cür insanlar itgileri en ağır keçirenlerdir.Bele insanlarım itirlesi meqamları daha çoxdur-axı onlar qayda-qanuna heyat eşqlerini feda edibler.

Maraqlıdır...Hansı terefden baxırsan bax,heyatda ne edirsen et,sene qalan yalnız senin haqqındır-bu senin xoş anılmandır.Maddiyyatın,heyatın ve her şeyin bir varisi vardır,bu biz deyilik.

Все говорят "cherchez la femme" Но ни одна дева не разбила столько судеб, сколько разбила бессердечная дева Львация.

• Upvote 2

Зашел с утра пролистать диспут и... Ну вот что тут сказать?

Capture.JPG

• Upvote 2

Öz terzinin olmağı ne gözeldir,beli,senin öz terzin vardır ,bu senin özeyin,senin menan ve seni sen olmağa çağıran menbedir.Sen onu gizledib,başqa olmağa çalışdıqca tek gülünc görsenmekle bitmirsen,özünden vaz keçmiş olursan.Halbuki içinde gizlenen o sandıqda belkede möcüzeler yatırmış.Oyandır o meni,ona qulaq ver,ona hörmet et.

Et ki,bu senin haqqında olan ömürdür,sene mexsus iller ve xatirelerdir,seni ehate eden aile ve doğmalar sırasıdır.Sehv etmekde ehtiraslı olduğumuz kimi teleskenik hem de.Peşman olmağa aludeyik.ne bilim ne meneyik?!.....Zamanın insan xeyrine işlemesi onun mübarize qıldığı o hissi dayandırdığı an başlayır...sen kimese qarşı deyil.özüne qarşı aparırsan,özüne edirsen.Hamı özüne qarşı aparır mübarizeni,özüne edir.

Мои слова:

El aləm yığışa, insanın özü özünə elədiyini eliyə bilməz. (как в хорошем так и в плохом смысле)

Qadın 18-dən sonra böyümür. (им всегда 15)

5 günlük dünyaya 2 vıxadnoy düşəndə bizim dünyamızda 8 iş günü uje varıydı.

Тупость форэва.

Хватить ныть, отдохни. После обеда доньёшь.

Pay demədiy, payok dediy. Bəsindi.

Вот еще:

Человеческая жизнь это от случая ко случаю. Никто не живет тем что посередине. А надо бы.

Bütün addımlar ve sınaqlar sadeliye doğru.Bütün cezalar sadeliye doğru! 

Bütün başa gelen "qapazlar" sadeliye doğru.İnsanlarla ehate olunmaq,müqayise olunmaq,kimdense ac,kimdense tox olmaq-sadeliye doğru.Sen sade olmalısan.Sen sade birisen-sen insansan.

Başqasına hesed aparmaq sadeliye işare,Arzuların arzular qalması sadeliye işare,Heyecan keçirmek sadeliye işare,sadelik seçim deyil,zeruretdir.

Düşünmek sadelikdir,Böyük meqsedlere nail olmaq sadelikdir,Sözünü tutmaq sadelikdir,rengsizdir,ağdır,qaradır.

Sade olmaq hünerdir,qabiliyyetdir.

Elmde itmekdir,tecrübede irelide olmaqdır,kimse olmaqdır,biri olmaq,xasiyyet olmaq demekdir.

İnsana vacib olan,onu yaşadan sade qaydalarda gizlenir,yaxındadır,maraqsızdır,deyerli olaraq gözden iraqdır.

Eynim başım,sözüm söhbetim,seçimim düzenim,doğru yalan seçdiyim,menim ömrüm,menim heyatım.

İnsanların məşğuliuyəti təmin olunmalıdır.Bu əsaslar qaydasında çox möhkəm bərqərar olunub.İnsan varlığında elə bir parça və ya məqam yoxdur ki yarandığı gündən məğuliyyətdən qalsın.Görəsən insan öz məşğuliyyətinin fərqinə varırmı? Onun məşğuliyyəti səmimi məqsədə mi yönəlib? Onu dördayaqlıdan fərqləndirən məhs məşğuliyyətin məqsədidir.Saatlarla özünü ağıllı göstərək ortalıqda var gəl etmək belə səni dördayaqlı sinifindən qurtarmır.Dördayaqlılar yığını.

Ələnə də bilmirsiz,nə başdasız nə ayaqda,rənginiz də yoxdur.Fərqinə də varmırsız.Gəlmir də sizədə.Xoşdur axı,rahatdır sizə,hər gün bəlli sonluğa dörd addım etmək.

Salam olsun yaşayanlara.

Ortalıqda tökülən yığımdan küncdə bucaqda gizlənən dəyərə nə?

İçəridə həsədlə gözlərdə əks olunan təsvirdən zahirdə səslənən kəlmə açıya nə? Sənin kağıza olan eşqindən həyatın pay biçiminə nə? Sənin sayıb hesabladığından ovucunda olana nə?

Təkrarçılıq insanın zaman itkisindən qorxusundan dolayıdır.Ziyan içindədir axı insan.Bərk bərk sıxdıqca uzaqlaşan zaman.Bir ömür sənindir,bir əyin baş bəsindir,dəyəri olana bağlanasan gərək.

Bizim hər birimiz sabit və güclü məmbənin təsiri altındayıq..hər birimiz bizim üçün biçilmiş ömrü yaşar,təyin olunmuş məqsədə gedər,nəzərdə tutulmuş insanlarla eyni cərçivədə məskən tutarıq.Reallıq gözdən düşür.

Mübarizə mənasını itirir.Rənglər gözləri yorur,insan bacarığı müqabilində digər daha mühüm məsələlərə can atar.

Hara olursa olsun....insanın səmti o müqəddəs məmbəyə doğrudur.

Mən insana inanmıram.Mən insana arxayın deyiləm.Çünki o ömrünü artıra bilmir.O nəyisə dəyişmək iqtidarında deyil.Mən yalnız güman edirəm,ki o müqəddəs məmbə məndən nəzərini çəkməsin.Cəmi insanlardan.

Bir şeyi çox istəyəsən gərək.İstədiyin şeyi  ürəkdən istəyəsən gərək,özünə oyun oynamayasan gərək.İstədikdə gərək kimisə narahat edəsən gərək.Onun anladığı və sənə nəzər saldığı dildə ,tərzdə və məqamda istəsəyəsən gərək.Ümüdünü kəsmədən,bütün bu dövranın sağ olduğuna şahid duraraq istəyəsən gərək.Səhərin sübhünə şəhadət verib,gecənin şərindən Allaha pənah aparmaqla istəyəsən gərək.Valideynini görəndə istəsəyəsən gərək...təklikdə özündən istəyəsən gərək.Bu zaman həyat səni ən düşünmədiyin məqamda mat vəziyyətdə tutar-sevinəsən ya yox bilməzsən...yəqin buna da Allahın xasiyyəti gərəkdir! Təbi! Tərzi! Mayası! Nəsli nəcabəti!!! 

Alış-veriş,pis-yaxşı,ağ -qara və ən əsası-görən və görməyən gözlər.

Крошка сын пришел к отцу и получил от него люлей, потому что вместо слов "хорошо и плохо" использовал их синонимы, связанные с названиями половых органов. 

On 1/28/2018 at 10:02 AM, Moon_King said:

Зашел с утра пролистать диспут и... Ну вот что тут сказать?

а всем в принципе похеру на главную страницу, нафиг она вообще всралась не пойму

у меня в браузерах (что настольный что мобильный) просто ярлыки стоят на список разделов https://www.disput.az/?act=idx

главная страница компилится явно каким-то олигофреном, о чем свидетельствует и общее оформление и контент

Həyatın ən önəmli məqamı hər daim seçimin və ayrı bir yolun olmasıdır.Bu səni narahat edər-əlbəttə özünə hörmət qoyan birisənsə.Sənin kimi bir çoxlarının olmasını anlamaq hünər istər-məsələ kəskin sərhədləri təyin edəcək ürəkli fərdlərdən gedir.Məsələ bundadır ki həyat belə qurulub-sən tək deyilsən...ola bilməzsən,vəziyyət sənin imkanlarına dair dəyişmir,xeyr.Əlbəttə bu işdə də alqoritm var,gəl ki buna can və təcrübə gərəkdir.Həyatın zamanı aldadır insanları.Axı insan ömrü küçükdür-bir qədər təxəyyül və ağlı işə saldıqda özümdən bir neçə nəsil sonra olacaq həqiqət səni təəccübləndirər.Bəli sən doğru yəqin etmiş olarsan-) sənin həyatda varlığın belə bir lütf-) bir şans!

Nə yaxşı ki rəqabət var,nə yaxşı ki insanlar çoxdur.

Həyat müddətdir.Sonu olan müddət.Nəyinsə sonunun olmağı mövcud nəyinsə dəyərini artırır.Ona məna verir.İnsan özü müəyyən qorxulardan dolayı özünə yalan satır,amma gözləri həqiqəti axtarır.Həyat onu bu cür qırır.Bütün bu oyun xoş günlərini belə sənə nəyinsə bahasına satır.Hər bir şeyin varlığı onun müddəti ilə ölçülməz.Müddət...nisbi müddət...zəiflər üçün ölçü.Əslində həqiqəti bilə bilə ona uyğun yolu buraxıb,təxəyyülün yaratdığı adətə özümüzü məcbur edərik.

Azanda...ortada qalanda,son olan nəticəni düşünərkən hər şey çox aydın olur.

Bu mövzu mənim mövzumdur...Bu mövzu vacib qədər real insanın yaşayış nəticələrindən dolayı ortaya çıxan nəticələrin təcəssümü.Fikirlərini cəmləsən,özünə sadiq qalsan,sadə dildə danışsan,bəxtinə sahib dursan,həyatına yiyə kəsilsən danışmaq üçün hünər gərəkdir.

Ey insanlar,bu həyatda hər şey əvəzlənir,ən gözəl və dəyərli nəsə də.Bu insanın təbiətindən dolayıdır.

Bizlər özümüzə şahidik.Yaşadıqca insanlardan qaçıram.Allahın yaratdığı cansız canlılarla dil qurmağa çalışıram,onlar axı xüsusi cədvəllə tərtib olunmuş nizamla hərəkət edirlər.Onlar insana laqeyd yanaşırlar.İnsan diqqətə layiq deyil.İnsan dəyişkəndir.İnsan gücsüzlüyü müqabilində çox şeyə iddialıdır-)))) 

təzə -köhnə

təzələr daim var-) nə haqdadır bütün bunlar,niyə bizdə hissiyat bu qədər inkişaf edib?

Гражданский брак - это связь женщины с низкой самооценкой с мужчиной с низкой ответственностью.

• Like 2
  • Upvote 1

Həyatın haqqına vaxtından əvvəl yetişmək insana xidmət edən amil deyil.

İnsan uşaqlığını keçirməli,məktəb görməli,zamanla nəzərdə tutulmuş məqsədlərə addımlamalıdır.Müəyyən məna və həqiqətləri vaxtından əvvəl bilmək və yəqinliyə yetişmək insanı ortada olan şirinliklərdən məhrum edir.

Sən başlayırsan real düşünməyə,real söhbət etməyə,real hərəkət etməyə.Nəzəri düşünəndə bu əladır-Allahın lütfüdür.Fatk üzrə sən hər daim digərlərlərindən bir addım irəlidə olursan-sən kimə gərəksən?! Saxta gülüşün hanı sənin?! Müqəddəs sözlər bəs?! Növbətçi tərzini al sıravi biri!!!! Həmişə ortalıqda var gəl edən ünsürlərdən qaçın ay insanlar-onlar bundan başqa heç nə bacarmır,onların ən böyük zülmü tənhalıqdır.Tənhalıqdan qorxanlar öz həqiqətlərinin yoxluğundan qorxurlar!

Ey insanlar bilin ki, sizə parlaq gələn hər şeyin arxasında sadə xasiyyət dayanır,insan ətri,əl izi,ölçüləri!! Yalnız bu!! Ey insanlar,siz vaxtınızı kiməsə xoş olmaq naminə həsr etmək sizin ən dəyərli əmanətinizi özünüzü təsdiqə həsr etməkdən başqa nəsə deyil!!!

Ey insanlar daimi xoşbəxtlik aramayın,yoxdur,zamanla gələr,aram aram,siz kimdənsə artıq deyilsiz!!!

Mən sadəliyə inanıram! Mən kasıba inanıram! Mən gördüyüm və hiss etdiyim rənglərə və vəziyyətə inanıram! Mən yaşadığıma inanıram!

Yaşanmışlar və baş verənlər insan gələcəyi üçün əyani vəsaitdir,niyə biz bu vəsaiti də deyil,təxəyyülümüzdə olanı seçirik??? Biz hamımız azadıq! Çünki bütün bunlar bitir,yekunlaşır-) 

Birimiz digərimizdən üstün deyilik,fərqli də.Biz insanıq.

Qadınlar diqqət eşqinə həsrətdir,qadınlar sevgiyə həsrətdir....kişilər badə arxasında özlərini nüfuzlu bilərlər-) İnsanlar təxəyyüldə yaşar-bu hər nə olursa olsun onları min bir hərkətlərə vadar edər.Onlar gizlində olan və ya olmayan kişilik üstünlükləri ilə deyil,göz qabağında olan maddiyyatları ilə yarışarlar.Qadına natamamlıq gərəkdir,qadına tamamlamaq gərəkdir,qadına həvəs və istək gərəkdir.Hər nə olursa olsun,qadına sabit qüvvə cansıxıcıdır.

Qadına inam gərək,sən kim olursan ol,əsas özünü ona təqdim etmək vacibdir.Qadınlar da bununla acizdir-)))

onları inandırmağa nə var ki -)))))))

Amma bizdə gərək kimsə olaq,Onların gözlərinin qarası,dodaqlarının qırmızısı boşuna olmamalı -))))

maç-)

İstənilən vəziyyətdə nizam intizam prioritetdir.Nizam intizam istənilən məqamda və hallarda insanı daim aktual və hörmətli edər.Bu və ya digər işlərdə şəxsi mənafe və ya ümumi məqsədlərdə şəxsi nizam intizamı itirmək insana gələcəkdə baha başa gəlir.Ağlınızı itirməyin. 5-ci nöqtənizə macəra axtarmayın.İndiki zamanda müşahidə edirəm ki əksər insan fəaliyyəti ümumi adekvat gedişat deyil də,şəxsi uğursuzluğu çirkab ilə ört-basdır etmək ilə taraz edilir.Təpəniz haqqı.Fahişə elə fahişədir.Kişi elə kişidir.

Sağlam və normal həyat yaşamaq üçün hünər gərəkdir.Mən hər daim keçmişə istinad edirəm,müəyyən müddətə qədər inkişaf olub,daha sonra isə...orasını burasını tullamaq olub.

İstənilən nəyinsə əvvəli iddialı,həyəcanlı,səsli-küylü olur,insan bu dövrdə həyatda özünü qüvvətli, bacarıqlı və tək bilər.Sonra müəyyən zaman keçir və həmən bu zamanla insanın iddiaları bacarığı və bəzi hallarda özü qum saatı kimi süzülür.İnsan özü əksər hallarda çox sadə sözlərin mənasını, onların qüvvəsini və özünə tətbiqini anlamır-bilmir ki bu söz həqiqətdə ona aiddir yoxsa bu sadəcə onun təxəyyülüdür? Zavallı...Göz qabağında boşuna var gələn edən,İrəlidə olanlara özünü yamaq edən,səngər önündə vuruşan,sadə geyinib elm dalınca gedən...öyrəndikcə müqayisə edən,etdikcə uduzan...uduzduqca inciyən,incikikcə bərkiyən,bərkidikcə insanlıqdan uzaqlaşan insan..Görəsən insan əsl əyləncənin nə olduğunu bilir? Ürəkdən gülüşün? Halal qazancdan doyur? Arzularını qurur? Məncə hər şey çox nisbidir.Hər şey bir aradadır ona görə.Yaxşı və pis,xeyir və şər,sevinc və qəm.İnsanın ən gözəl çağı onun əvvəlidir,əlində ovucunda heç bir şeyi olmadığı çağı,çünki həmin məqamda onun iddiaları və arzuları olur!  Ən maraqsız çağı isə dolğun həyatdan sonrakı müqayisə dövrüdür.Bunu zamanla başa düşmək anlamaq təbəssüm doğurur.Hər şey heçnədir və heç nə hər şeydir.Mən bunu dəqiq bilirəm.

Uşaqlıq illərində bir uşağın kağıza və qələmə olan həvəsi həyatın o uşaq üçün gələcəkdə zəmin yaratması və onun yönünü təyin etməsi deməkdir.Bir uşağı əlində olan maddiyat ,şəxsi qabiliyyətsizlik, mənəviyyatsızlıq üzündən,nadanlıq üzündən bahalı oyuncaqlarla,cürə bə cürə saç düzümü və söyüş öyrədib toyda düyündə ağsaqqal adamları sördürmək əksiklikdir.

Çünki zaman öz diktəsini edir və o uşaqlar böyüyüb gələcəkdə kimsə olmalıdır və ya olmamalıdır.Beləcə cəmiyyət qurulur və insanlar arasında əsl fərq məhz bu məqamdan başlayır.Biri şərəf ləyaqəti ,ağıl və savad gücünə sevə sevə əziyyət çəkir o biri onun boyunundan sallanır.Allah istədiyi bəndəsinə verir hikməti.Mən həmin insanları onların simalarına baxarkən görürəm.Onların mənasını anlayıram.Buna görə bəzən insanlarla fiziki ümsiyyətə gərək belə qalmır,sadəcə salam əleyküm bəs edir-İstər yaxşı və zəhmətkeş biri ilə istərsə də sarsaqla.Zamanla ümumiyyətlə ünsiyyət üçün mövzu qalmır,çünki hamı danışmaq istyəyir.

Öz qüvvəsini hiss etmək Allahın lütfüdür-bunu ağıllı və zəhmətkeş biriləri bilir.Kağızdır qüvvə qələmdir-sadə rəsmlərdir,maddiyyat və bahalı vasitələr təsəllidir,bəhanədir...

Yanaşma ,

hər bir şeyə yanaşma ona verdiyin dəyərə mütənasibdir.Bu məntiqlə də belədir.Elə dəyər vardır ki onun hər giləsini sayarsan,onu düşünərsən,ona baxarsan.Bu sənin idarən altında sandığın eyni bir vaxtda sənin üzərində hökmlü olandır.Günlərlə daha dəyərə minir.Səni dinləmir,səninlə hesablaşmır,saymır,sənə can atmır,yaltaqlıq etmir,vəziyyətdən vəziyyətə düşmür.Bunun müqabilində sənin həmən dəyərə yanaşmanı həm anlamaq olur həm də olmur.Sənin bu dəyərə münasibətini də.Həm məntiqə sığır həm sığmır.Səni narahat edəni anlamaq olmur,guya lazımsan,guya önəmlisən amma bir göz qırpımında əvəzlənirsən.Güclü və mövqe baxımından tam lazımlı yerdəsən,arxadasan,gözdən uzaq könüldən iraq.Cavansan,şənsən,üzərində olan vacibiyyat və öhdəliklər illər cəminə bərabər.Bəli sənin yanaşmanı həm anlamaq olur həm də yox.İlk dəfə kimisə görüb onun canlı rəsminə dəyər vermək yanaşmadır? Gündəlik işlərə qarışıb coxluqda itmək bəs? Dünyaya gəlib bütün sıravi və adəti yaşayış prosedurlarından keçib qocalmaq yanaşmadır? Sağlamlığa sevinmək bəli,yanaşmadır.Dəyər verdiyin inandıqlarına görə səy göstərmək yanaşmadır.Payınla bölüşmək də.Sadə olmaq da.Tələsməmək də.Özünə zərər verməmək də. Bu sərhəd əslində çox aydındır,bizdən asılı olan qədər amma.Meylimiz və necə biri olduğumuz qədər.Biz sonradan kimsə ola bilmirik.Biz elə biz doğuluruq.Eynən yanaşmamız da,bizimlə birlikdə yaranır.Sonradan heç nə dəyişmir.Dəyişən istəyimiz olur.Bütün məsələlərdə olduğu kimi.

Sıralarımızdan istedadlı və hikmətli biriləri olur hər daim.Onlar üzərində kiçik və böyük dairələrdə məqsədlər qurulur və qüvvələr fırlanır.Digər qalan kütlə də həmçinin.Onlar həmin seçilmiş insanlarda bunu hiss edib sevgi yaxud nifrət hissi ilə yanaşı ona rəğbət də bəsləyirlər.Rəğbətlərin ən güclüsü sənə nifrətlə olunandır,bu ən səmimi hissdir.Həmən kimsələr əslində özlərinin varlığını və istiqamətini anlayırlar və bunun onlara boşuna gəlmədiyini yəqin edirlər.Həmin insanların həyatı uzun zaman yığışdırılmayan evə bənzər,amma onlar hər daim aktualdır.Onları enişdə itirib yoxuşda tapırsan,amma onlar yaşayır.Təcrübə böyük şeydir,istənilən məsələdə.Fikirlərini reallıq məntəqələrinə bağlayayasan gərək.Bunu zamanla pis yaxşı edəsən gərək.Yoxsa səni kimsə dinləməz və başa düşməz.

Bizlər əksər hallarda bizə müddəti yaşamaq üçün verilmiş vasitələri həyat məqsədinə çeviririk və bu yolun yolçularını düzgün və intizamlı insanlar bilərik.Onları ibrət üçün nümunə sayarıq.

Sonra həmən birilərindən tez yorulub özümüzlə nifaq içində yaşarıq.Gəzən toplum -))) hərəkət edən kütlə -))

Он был настолько ленивым, что перед выставлением своих фоток в интернет, не чистил туфли даже в Фотошопе.