Jump to content
Disput.Az Forum

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

A.Bagirova

"azad" Romanının Təqdimatı

Recommended Posts

Əziz dostlar, sizi gənc və çox istedadlı yazar dostum Araz Bayramovun "Azad" adlı romanının təqdimat mərasiminə dəvət edirəm.

Tədbir Azad Fİkir Universitetində, 17 dekabr saat 18:00 tarixində keçiriləcək. Təqdimatda kitabın satışı təşkil olunacaq. Giriş pulsuzdur.

Azad Fikir Universitetinin ünvanı : 28 May metro stansiyasının yaxınlığı, Süleyman Rəhimov 183, Diplomat otelə bitişik binanın ikinci mərtəbəsi.

Roman çıxılmaz suallar qarşısında qalan, haqsızlıqları qəbul etməyən bir gəncin, Orxanın başına gələnlərdən bəhs edir. Onun ətrafı azad düşüncəli gəncliyə gülən, "Nə üçün mümkünsüzü mümkün etməyə çalışırsınız?" deyə ruhdan salmaq istəyən insanlarla doludur. O isə tamam fərqli düşünür. Günahsız yerə həbs olunmuş bir gəncə kömək etməyi planlaşdıran Orxan bu məqsədinə çatmaq üçün, hətta atasına qarşı çıxır. Roman Orxanın başına gələn hadisələr və ölkəmizin, habelə cəmiyyətimizin təsviri üzərində qurulub

Roman çıxılmaz suallar qarşısında qalan, haqsızlıqları qəbul etməyən bir gəncin, Orxanın başına gələnlərdən bəhs edir. Onun ətrafı azad düşüncəli gəncliyə gülən, "Nə üçün mümkünsüzü mümkün etməyə çalışırsınız?" deyə ruhdan salmaq istəyən insanlarla doludur. O isə tamam fərqli düşünür. Günahsız yerə həbs olunmuş bir gəncə kömək etməyi planlaşdıran Orxan bu məqsədinə çatmaq üçün, hətta atasına qarşı çıxır. Roman Orxanın başına gələn hadisələr və ölkəmizin, habelə cəmiyyətimizin təsviri üzərində qurulub

Cemiyyetimizin tesviri oldugu kimi gosterilibse senzuradan keche bilmezdi ki kitab.Amma maragli olar oxumag.Belke neche illerdir azeri yazarlarinin kitablarini oxumuram,illahda yenilerinin.

Seva, mən ümumiyyətlə (xahiş edirəm düz başa düşün) modern Azərbaycan yazarlarının əsərini oxumuram. Bu insanın qələmi mənə tanışdır,necə yazdığını bilirəm.

Məsləhət bilirəm.

P.S - Gəl :)

Seva, mən ümumiyyətlə (xahiş edirəm düz başa düşün) modern Azərbaycan yazarlarının əsərini oxumuram. Bu insanın qələmi mənə tanışdır,necə yazdığını bilirəm.

Məsləhət bilirəm.

P.S - Gəl smile.png

Mutleg oxuyacam,maragli geldi mene.Hemde maraglidirki indiki modern(muasir) yazarlarimiz cemiyyeti nece gorurler,neyi 1 nomreli problem hesab edirler.Gelmeye calishacam.smile.png

Mutleg oxuyacam,maragli geldi mene.Hemde maraglidirki indiki modern(muasir) yazarlarimiz cemiyyeti nece gorurler,neyi 1 nomreli problem hesab edirler.Gelmeye calishacam.smile.png

gəlsən, mənə xəbər et ;)

gəlsən, mənə xəbər et wink.png

Ok,kitab brashura kimidir,yoxsa emelli bashli-samballi:)) "O EVLERI KONDELEN YAR"da Siyavush kitabi alir eline 150 gram deyir haa,smile.png)zarafat)

175 səhifədir. O qədər də geniş deyil. amma kimsə oxuyubsa Paulo Coelhonun az dilində nəşr olunmuş kitablarını başa düşəcək, o formatdadır. Broşura deyil, kitabdır :)

Romandan çox kiçik bir parça

...Düşünürəm ki, Hamlet azərbaycanlı olsaydı o zaman onun monoloqu çox güman ki, bu cür başlayardı “Kişi olmaq, ya kişi olmamaq .Budur əsas məsələ”. Hamletin monoloquna layiq olan bu məşhur deyim prinsiplər içərisində ən əsası, ən vacibidir. Hətta bunu həyatının ən ali məqsədi sayan oğlanlar da var.

“İstəyirəm ki, kişi kimi yaşayıb, kişi kimi ölüm”..

Yaşa da kişi kimi. Belə çıxır ki, insanın görəcəyi ən adi bir iş, yəni insan kimi yaşayıb, insan kimi ölmək ən ali məqsəd sayılmalıdır? Xüsusi kriteriyaları müəyyən olunmuş “kişi” statusunu şişirtmək və bu statusa “kamillik dərəcəsinə çatmış insan” kimi bir mərtəbə qazandırmaq çoxmu vacibdir?

Bayaqdandır “Qahirə” kafesinin tüstülü havasında qalmaq məni az qala tənginəfəs etmişdi. Yenicə içəri girdiyimə baxmayaraq, bu dəfə telefonu bəhanə eləyərək yenidən çölə çıxdım. Bayaqkı fasilə də bir nəticə verməmişdi. Son zamanlar bu cür yerlərdə oturmağa çətinlik çəkirdim. Az öncə qışqıra-qışqıra söhbət edən qaqaşlar artıq yox idilər. Cibimdə olan, axır vaxtlar adət etdiyim “Kent” siqareti mənə yalnızlığımın ən sadiq dostu olduğunu xatırladır. Xeyli vaxt idi ki, siqaret çəkməyə başlamışdım. Hiss edirdim ki, bədənim yavaş-yavaş bu zərərli vərdişə alışır, onsuz özümü pis hiss edirəm. Guya ki, kafenin tüstülü havasından bezib çölə çıxmışdım. Geri qayıtmağa həvəsim olmasa da uşaqlar hələ də qalxmaq istəmədikləri üçün bunu etməliyəm. Siqareti qurtardıqdan sonra təzədən içəri girdim. Bizdən azca aralıda oturan qızlar bayaq olduğu kimi qəhqəhə çəkərək gülməkdə idilər. Onlar hətta ən mənasız zarafatlara belə bu cür gülməyi əla bacarırlar....

İnşallah iştirak etməyə çalışacam. Diqqətimi çəkdi. rroza.gif

İnşallah iştirak etməyə çalışacam. Diqqətimi çəkdi. rroza.gif

Diqqətinizi çəkdisə, Sizi orda görməkdən məmnun olarıq. Mütləq gəlin rroza.gif

Xeyirli, axarıncı,uğurlu olsun! İstedadlı gənclərimiz üçün daha çox şərait yaradılarsa yaxşı olardı. çünki doğurdan da var istedadlı gənclərimiz rroza.gif

Xeyirli, axarıncı,uğurlu olsun! İstedadlı gənclərimiz üçün daha çox şərait yaradılarsa yaxşı olardı. çünki doğurdan da var istedadlı gənclərimiz rroza.gif

çox sağolun, Pəri. rroza.gif Həqiqətən də elədir, sadəcə biz yalnız yaxşıları ön plana çıxarmalı, onlara dəstək olmalıyıq.

İmkanınız olarsa, Sizi də görmək xoş olardı.

Yaman maraqli geldi..ora gelmesem de kitabi alib mutleq oxuyacagham..

Yaman maraqli geldi..ora gelmesem de kitabi alib mutleq oxuyacagham..

İnanıram ki, xoşunuza gələcək.

İnanıram ki, xoşunuza gələcək.

romandan kicik hisseden melum olur ki,yazar savadli insandir..Son vaxtlar maraqli romanlar yazrilar bizim de yazarlarimiz.

romandan kicik hisseden melum olur ki,yazar savadli insandir..Son vaxtlar maraqli romanlar yazrilar bizim de yazarlarimiz.

Bəli, son vaxtlar ədəbiyyatımız intibah dövrünü yaşamaqdadır və bu hal sevindiricidir.

Şükür ki,fəxr ediləsi gənclərimiz var hər sahədə.

Bəli, son vaxtlar ədəbiyyatımız intibah dövrünü yaşamaqdadır və bu hal sevindiricidir.

Şükür ki,fəxr ediləsi gənclərimiz var hər sahədə.

tamamile raziyam sizinle xanim!

menim de diqqetimi cekdi..evvel ele bawa duwdum ki "azad" qehremanin adidir..sonra bawa duwdum ki, serbest sozunun sinonimidir...

ugurlar olsun...! cox guman ki en azindan kitabi elde edib oxumaq elimden geler....

p.s. eserden sitati oxudum...bu meni cox duwundurdu.. yeni ideyalar verdi...

ugur olsun!!!

menim de diqqetimi cekdi..evvel ele bawa duwdum ki "azad" qehremanin adidir..sonra bawa duwdum ki, serbest sozunun sinonimidir...

ugurlar olsun...! cox guman ki en azindan kitabi elde edib oxumaq elimden geler....

p.s. eserden sitati oxudum...bu meni cox duwundurdu.. yeni ideyalar verdi...

ugur olsun!!!

Təşəkkürlər,Ni-koşka. rroza.gif Gələ bilməyini istərdim. İlkin satış elə təqdimetmə mərasimindən sonra baş tutacaq.

Bagirova kitabi bashga hardansa elde etmak olar ?

Gələn həftədən satışa çıxardılacaq. "Əli və Nino" mağazalar şəbəkəsindən tapa bilərsiniz, ancaq lap dəqiq siyahını tədbirdən sonra verə bilərəm.

Gələn həftədən satışa çıxardılacaq. "Əli və Nino" mağazalar şəbəkəsindən tapa bilərsiniz, ancaq lap dəqiq siyahını tədbirdən sonra verə bilərəm.

ok. chox sagol

maraqlandığın üçün sənə təşəkkürlər.rroza.gif

deymez gulu ise men sena vermaliyem ... rroza.gif

Əziz dostlar, sizi gənc və çox istedadlı yazar dostum Araz Bayramovun "Azad" adlı romanının təqdimat mərasiminə dəvət edirəm.

Tədbir Azad Fİkir Universitetində, 17 dekabr saat 18:00 tarixində keçiriləcək. Təqdimatda kitabın satışı təşkil olunacaq. Giriş pulsuzdur.

Azad Fikir Universitetinin ünvanı : 28 May metro stansiyasının yaxınlığı, Süleyman Rəhimov 183, Diplomat otelə bitişik binanın ikinci mərtəbəsi.

gözəl təşəbbüsdür və təqdirəlayiq nümunədir. təqdımat mərasiminin uğurlu keçəcəyinə əminəm.

çalışacam ki, mən də iştirak edim.

Uğurlar diləyirəm ! rroza.gif

gözəl təşəbbüsdür və təqdirəlayiq nümunədir. təqdımat mərasiminin uğurlu keçəcəyinə əminəm.

çalışacam ki, mən də iştirak edim.

Uğurlar diləyirəm ! rroza.gif

çox sağol, əzizim.rroza.gif Gəlsən, çox əla, gələ bilməsən də kitabı əldə edə bilərsən.

Əziz dostlar, nəzərinizə çatdırım ki, bu günlərdə kitabın II təqdimat mərasimi planlaşdırılır.

Vaxt dəqiqləşən kimi məlumat verəcəm.

Maraqlanan hər bir kəsə təşəkkürümü bildirirəm.

Maraqlanan dostlar, hamınızı kitabın ikinci təqdimat və imza mərasiminə dəvət edirəm.

http://www.facebook.com/events/179735635458178/ - FBdan istifadə edənlər üçün event-in ünvanı.

Tədbir 29 dekabr saat 12:00-da "Əli və Nino" kitab evində baş tutacaq. Təqdimatda kitabın satışı da keçiriləcək və artıq qiyməti 4 AZN-dir.

ünvan: Nizami küçəsi 91, "Əli və Nino" kitab evi ("Gənc tamaşaçılar teatrı" ilə üzbəüz)

Əlaqə nömrəsi : +994504404977

Təşəkkürlər.

Maraqlanan dostlar, hamınızı kitabın ikinci təqdimat və imza mərasiminə dəvət edirəm.

http://www.facebook....79735635458178/ - FBdan istifadə edənlər üçün event-in ünvanı.

Tədbir 29 dekabr saat 12:00-da "Əli və Nino" kitab evində baş tutacaq. Təqdimatda kitabın satışı da keçiriləcək və artıq qiyməti 4 AZN-dir.

ünvan: Nizami küçəsi 91, "Əli və Nino" kitab evi ("Gənc tamaşaçılar teatrı" ilə üzbəüz)

Əlaqə nömrəsi : +994504404977

Təşəkkürlər.

Bu tam degigdir?Nedense o kitabi oxumag isteyirem,Calishacam ki mutleg alim,ozume yeni il hediyyesi kimi kitab alacam!:))Yoxx,kitab da alacam yazsam daha dogru olar.Melumat ucun tsk edirem Bagirova:)))romashka.gifromashka.gifromashka.gif

P.S.niye ALI VE NINO -da? Ali ve nino eserinin tamashasina baxana geder meni bu kitab magazasinin adi giciglandirmirdi,o tamashadan sonra fikirleshirem ki hansi "agilli" hansi "agilla o eserin adini secib magaza ucun.

Bu tam degigdir?Nedense o kitabi oxumag isteyirem,Calishacam ki mutleg alim,ozume yeni il hediyyesi kimi kitab alacam!smile.png)Yoxx,kitab da alacam yazsam daha dogru olar.Melumat ucun tsk edirem Bagirova:)))romashka.gifromashka.gifromashka.gif

P.S.niye ALI VE NINO -da? Ali ve nino eserinin tamashasina baxana geder meni bu kitab magazasinin adi giciglandirmirdi,o tamashadan sonra fikirleshirem ki hansi "agilli" hansi "agilla o eserin adini secib magaza ucun.

Əlbəttə dəqiqdir :) Təqdimata gələ bilməsən ala bilərsən. Hələlik yalnız "Əli və Nino"da satılacaq, II gündən başlayaraq.

P.S - gizildish.gif mən də xoşlamıram o əsəri.

Əli və Nino" kitab evində, gənc yazar, bloqqer Araz Bayramovun “Azad” romanının təqdimatı keçirilib. Müəllif bir gəncin həyatının fonunda cəmiyyəti narahat edən, ictimai problemləri, sosial ədalətsizliyi, insan hüquqlarının pozulmasını, siyasi məhbusların qarşılaşdığı ağrılı taleni təsvir edir. Romanın baş qəhramanı, yüksək çinli məmur övladı olan, lakin yaşadığı ədalətsiz mühitlə barışmayan, çıxılmaz suallar qarşısında qalan Orxandır.

Onun ətrafı azad düşüncəli gəncliyə gülən, “nə üçün mümkünsüzü mümkün etməyə çalışırsınız” – deyə ruhdan salmaq istəyən mühafizəkar insanlarla doludur.

O isə tamam fərqli düşünür. Günahsız yerə həbs olunmuş bir siyasi məhbusa kömək etməyi planlaşdıran Orxan bu məqsədinə çatmaq üçün, hətta atasına da qarşı çıxır. Romanda şərlənərək həbs olunmuş, gənc siyasi məhbus Cabbar Savalanın prototipini görmək mümkündür.

Bununla yanaşı, əsərdə müəllif müasir dövr Azərbaycan təhsilinin acınacaqlı vəziyyətini, univerisitet mühitini təsvir etmiş, total savadsızlığa şərait yaradan, yalançı əxlaq dəyərlərini mühafizə edən əslində isə rüşvətxor olan əxlaqsız elmi işçilərin gerçək obrazını yaradıb.

AzadlıqRadiosuna açıqlama verən Araz Bayramov bildirib ki, kitab azad düşüncəli gəncliyin romanıdır, ölkədəki haqsızlıqlarla barışmayan insanlara stimul vermək üçün yazılıb.

http://www.azadliq.org/content/article/24433990.html

xeyirli olsun.

düzü mən bilmirəm qruplaşmaya meylli insanlar azadlığı necə başa düşür, amma hər halda uğurlar arzulayıram və inanmaq istəyirəm ki, romanın qəhrəmanlarının fəaliyyətləri ()) maraqlı bədii üslubda təqdim edilib.

ps: qruplaşmaya meylli ona görə ki, görürəm videodakı gənclər arasında çoxları eyni cür olmağa can atır. şərf taxır, qalstuk taxmır, üzlər tüklüdür, rafiq tağını dəstəkləyir.

Fikriniz

xeyirli olsun.

düzü mən bilmirəm qruplaşmaya meylli insanlar azadlığı necə başa düşür, amma hər halda uğurlar arzulayıram və inanmaq istəyirəm ki, romanın qəhrəmanlarının fəaliyyətləri ()) maraqlı bədii üslubda təqdim edilib.

ps: qruplaşmaya meylli ona görə ki, görürəm videodakı gənclər arasında çoxları eyni cür olmağa can atır. şərf taxır, qalstuk taxmır, üzlər tüklüdür, rafiq tağını dəstəkləyir.

Fikriniz ,çox subyektivdir. "Qruplaşma" deyəndə, orda Əl-Tahrir meydanındakı qədər insan olsa və hamısı eyni cür geyinsə, mənə də qəribə gələrdi. Lakin videoda çox az insan var, qış vaxtıdır - ya vodolazka ya da şərf taxmaq normal və münasibdir. Tüklü olmaqları da başa düşüləndir, tələbə vaxtı və ya ümmumiyyətlə dress-code tələb olunan yerdə işləməyən adam, adətən üzünü zamanında təmizləməyi unudur (gecikir). Qalstuk məsələsinə dair danışmağa dəyməz.

Fikriniz

Fikriniz ,çox subyektivdir. "Qruplaşma" deyəndə, orda Əl-Tahrir meydanındakı qədər insan olsa və hamısı eyni cür geyinsə, mənə də qəribə gələrdi. Lakin videoda çox az insan var, qış vaxtıdır - ya vodolazka ya da şərf taxmaq normal və münasibdir. Tüklü olmaqları da başa düşüləndir, tələbə vaxtı və ya ümmumiyyətlə dress-code tələb olunan yerdə işləməyən adam, adətən üzünü zamanında təmizləməyi unudur (gecikir). Qalstuk məsələsinə dair danışmağa dəyməz.

bəli bu mənim subyektiv fikrimdir. mütləq həqiqət olduğunu iddia etmirəm. 3 adamı eyni qiyafədə görəndə onların bir birini təqlid etdiyini düşünürəm.

qalstuku ona görə yada saldım ki, bir dəfə bir yazıcı dedi ki, mən eləyəm, mən beləyəm filanam və sübut da odyr ki, mən heç vaxt qalstuk taxmıram )) mən də qalstuku azadlığın və ya köləliyin ölçü vahidi kimi qəbul etmədiyimə görə bu fikir məndə gülüş doğurur. videoda qalstuklu gənc görmədiyimə görə yadıma düşdü. hərçənd özüm də taxmıram.

bəli bu mənim subyektiv fikrimdir. mütləq həqiqət olduğunu iddia etmirəm. 3 adamı eyni qiyafədə görəndə onların bir birini təqlid etdiyini düşünürəm.

qalstuku ona görə yada saldım ki, bir dəfə bir yazıcı dedi ki, mən eləyəm, mən beləyəm filanam və sübut da odyr ki, mən heç vaxt qalstuk taxmıram )) mən də qalstuku azadlığın və ya köləliyin ölçü vahidi kimi qəbul etmədiyimə görə bu fikir məndə gülüş doğurur. videoda qalstuklu gənc görmədiyimə görə yadıma düşdü. hərçənd özüm də taxmıram.

Həftənin 5 gününü qalstuk taxmalıyam, həyatıma nifrət edirəmmellow.png

Çox sevinirəm, belə gəncləri görəndə. Bravoappl.gif

Təşəkkür edirəm. Bəli, Çox sevindirici haldır ki, belə gənclərimiz Çoxdur ki az deyil :) Sadəcə dəstək olmaq lazımdır.

xeyirli olsun.

ps: qruplaşmaya meylli ona görə ki, görürəm videodakı gənclər arasında Çoxları eyni cür olmağa can atır. şərf taxır, qalstuk taxmır, üzlər tüklüdür, rafiq tağını dəstəkləyir.

Təşəkkür edirəm. Bilirsiniz, mütləq ki, kimsə öz "image"nə malik olmalıdır. Burdakı gənclər maksimalist radikal gənclər deyillər, o sezdiyiniz isə sadəcə bir üslubdur. Necə ki, hamının var - onların da var. Bu normaldır :)

P.S - qruplaşmaya gəldikdə isə hər kəs qruplaşır. ))) Bizim "fraksiyamıza" daha yaxın olanlar isə bizə normal görünür. Onu qruplaşma kimi görmürük. Bizimkinə zidd gələni isə qruplaşma kimi qəbul edirik))

Fikriniz

Fikriniz ,Çox subyektivdir. "Qruplaşma" deyəndə, orda Əl-Tahrir meydanındakı qədər insan olsa və hamısı eyni cür geyinsə, mənə də qəribə gələrdi. Lakin videoda Çox az insan var, qış vaxtıdır - ya vodolazka ya da şərf taxmaq normal və münasibdir. Tüklü olmaqları da başa düşüləndir, tələbə vaxtı və ya ümmumiyyətlə dress-code tələb olunan yerdə işləməyən adam, adətən üzünü zamanında təmizləməyi unudur (gecikir). Qalstuk məsələsinə dair danışmağa dəyməz.

Daha təfsilatlı cavab üÇün sağolun))

qalstuku ona görə yada saldım ki, bir dəfə bir yazıcı dedi ki, mən eləyəm, mən beləyəm filanam və sübut da odyr ki, mən heÇ vaxt qalstuk taxmıram )) mən də qalstuku azadlığın və ya köləliyin ölÇü vahidi kimi qəbul etmədiyimə görə bu fikir məndə gülüş doğurur. videoda qalstuklu gənc görmədiyimə görə yadıma düşdü. hərÇənd özüm də taxmıram.

Burdakı gənclər qalstuk da taxır, kostyum da geyinirlər :) yeri gələndə

Əziz dostlar, romanı şəhərimizin bütün kitab mağazalarından əldə edə bilərsiniz.

Əziz dostlar, romanı şəhərimizin bütün kitab mağazalarından əldə edə bilərsiniz.

Tsk edirik melumat uchunrroza.gif

Əla,inşallah ilk imkanda gedib alacağam..

Əla,inşallah ilk imkanda gedib alacağam..

İnşaAllah. Bəyənəcəyinizə ümid edirik.

İnşaAllah. Bəyənəcəyinizə ümid edirik.

Burda qoydughunuz kicik parcadan ve sizin kimi bir yuzerin terfilerinden sonra romanin maraqli ve axici olacaghina shubhem yoxdur..

Burda qoydughunuz kicik parcadan ve sizin kimi bir yuzerin terfilerinden sonra romanin maraqli ve axici olacaghina shubhem yoxdur..

Lütfünüz olar rroza.gif Yaxın gələcəkdə digər roman da oxucuların ixtiyarına veriləcək.

• Our picks

• Несколько дней меня навязчиво преследует одна мысль, пришла она ко мне после просмотра распиаренного фильма "Джокер". Рецензии были очень противоречивыми и отзывы в ленте кардинально противоположные, любопытства ради решили посмотреть. Причем первым пошел на сеанс сын, но на вопрос, ну как тебе фильм, ответил, да в общем то - ничего особенного, есть конечно над чем задуматься, но в целом не фонтан. Мне подумалось, что подросток скорее всего не смог проникнуться всей глубиной сюжета, но я не подросток...и у меня "вау" тоже не произошло. Но дело в том, что у меня "вау" не происходит уже достаточно давно. И это касается как фильмов, которые забываются через короткий промежуток времени, так и песен - однодневок, которые кажутся убогими уже после пары дней прослушивания, даже если были хитом и были на верхушках чартов. 
      Почему-то Криминальное Чтиво и Бойцовский клуб не забываются годами, все перечислять не буду, но та же Красотка с Терминатором и Правдивая ложь в памяти. А все последнее не цепляет. Даже Богемская Рапсодия, которая очень понравилась, второй раз не пересмотрю. Зеленая книга из последних... да обычный фильм в принципе, неплохой, но шуму было больше, чем эмоций.
      Я не могу вспомнить реально сильной песни в 21 веке. Такой, чтобы как у Хьюстон, Эми Уайнхаус, Шаде...  которая реально песня, а не траляля, уууу. Может быть вы вспомните?

Тема не для спора, понятно, что конфликт поколений был всегда и моя дочь, которая фанатеет от BTS считает Криса Ри скукотищей пенсионерской(с),  и может быть действительно возраст имеет значение и влияет на восприятие, а музыка сейчас суперская и фильмы отменные, а у меня просто старческое ворчание?
      Или действительно все лучшие фильмы и песни остались в прошлом веке? 

• Upvote
        • Thanks
        • Like
      • 134 replies
    • Министерство образования Азербайджана внедряет в школах новые предметы, отвечающие требованиям современного технологичного общества.
      БАКУ, 17 окт — Sputnik, Зарина Оруджалиева. В азербайджанских школах будут преподавать навыки авиамоделирования, а также основы нанотехнологий и кибербезопасности. Об этом, как сообщает Sputnik Азербайджан, заявил министр образования Джейхун Байрамов, выступая на конференции партии Yeni Azəbaycan.
      В настоящее время в этом направлении подготавливаются соответствующие педагоги и учебная программа. На первом этапе преподавания нового предмета охват составит 20 тысяч школьников.
      С 2019-2020 учебного года впервые в рамках пилотного проекта в 42 школах начали преподавать новый предмет STEAM, в рамках которого школьников обучают робототехнике и проектированию, также добавил министр.
      Между тем, в течение последнего года наблюдается положительный эффект специализации классов, указал Байрамов. У учащихся отмечаются хорошие академические показатели на выпускных и вступительных экзаменах. С 2018-2019 учебного года в классы со специализацией поступило 47 тысяч учащихся X и XI классов.
      Для расширения сети школ со специализированным обучением в 2018 году были внесены изменения в закон "Об общем образовании". Суть поправок заключается в том, что теперь в классах со специализацией будут обучаться не 20, а 15 школьников.
      "Впервые с 2019-2020 учебного года начали открывать специализированные классы не только по академическим показателям, но и с профессионально-техническим уклоном. В результате в различных регионах подобные классы появились в 20 школах. Выпускники этих школ по окончании учебы получат не только аттестаты о полном среднем образовании, но и документы, подтверждающие наличие профессионального образования", - заявил министр.
      Другим важным направлением работы для Минобразования является выявление и обучение одаренных детей. С этой целью в 2018-2019 учебном году в регионах созданы 60 классов-лицеев. В 2019-2020 учебном году, принимая во внимание продуктивность пилотного проекта, сеть классов-лицеев расширена. В то же время в Губе и Гяндже открылись филиалы Республиканского физико-математического лицея, а в Ширване и Шеки - филиалы Республиканского химико-биологического лицея.
      https://m.az.sputniknews.ru/tech/20191017/422055062/obrazovanie-novye-predmety-ministr.html?mobile_return=no
        • Facepalm
        • Upvote
        • Haha
        • Thanks
        • Like
      • 123 replies
    • Памятник великому азербайджанскому поэту Насими в Баку покрыли лаком. Об этом сообщил известный телерадиоведущий Рахиб Азери, приложив соответствующие фотографии.

Ранее подобной участи подвергался и памятник Мирза Фатали Ахундову. В обоих случаях это вызвало негодование общественности.

«К сожалению, подобные случаи встречаются уже не в первый раз. Это неуважение к национальному культурному наследию Азербайджанской Республики. Это оскорбительный жест по отношению к своему городу и народу. Мы стали свидетелями ужасной выходки. «Спасибо» отдельным азербайджанским чиновникам…», - сказал  Media.Az  коренной бакинец, актер, режиссер, заслуженный артист Азербайджана Бахрам Багирзаде.

Стоит напомнить, что распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева 2019 год объявлен «Годом Насими». 
      https://media.az/society/1067750620/eto-neuvazhenie-k-nacionalnomu-kulturnomu-naslediyu-azerbaydzhanskoy-respubliki-pamyatnik-nasimi-razukrasili/
        • Haha
      • 136 replies
    • Хотелось бы услышать мнение форумчан по этому поводу, в виду того, что репортов приходит много, в правилах тоже есть об этом упоминание. Но юзеры не понимают, за что их наказали. Ведь они не собирались никого оскорбить.

По сути это сокращение от "ереванский азербайджанец" и ничего оскорбительного это сокращение не несет. Ничьего достоинства не умаляет, в чем вина человека, если он родился в Ереване, но вынужден был или же по своей воле, переселился на родину? 
      Но многих это задевает.

На "гразов" репортов практически нет. Т.е люди не оскорбляются в большинстве и воспринимают это как всего лишь геолокацию, откуда они родом.
      Опрос поможет разобраться, как воспринимает большинство это выражение. Соответственно, правила будем пересматривать, в зависимости от результатов.

Всем Доброго Дня.

• Facepalm
        • Upvote
        • Haha
        • Like
      • 486 replies
    • Вот такую вот фигню придумали в наших школах. Не знаю во всех или в некоторых, но директор и завуч предупреждают, чтобы девочки не носили более одной сережки в ухе. То есть если у кого-то есть дополнительные сережки их надо снимать. 

То что дырки зарастают как летнее поле борщевиком, со скоростью чуть ли не за 1 день, никого не волнует. То есть родители должны тратить деньги, чтобы снова прокалывать уши, ребенок должен опять мучиться месяц ухаживать за новым проколом и т.д. и т.п.

Это в смысле как-то несоответствует азербайджанскому менталитету если в ухе у девочки больше одной сережки? Мне кажется дети должны ходить в школу учиться и учителям следует больше обращать внимание на образование и успеваемость детей,а не на незначительные аксессуары. Может быть следует нашим написать доклад на тему влияние аксессуаров на успеваемость в школе или сегодня две сережки а завтра Родину продашь.

Вопрос не в том сколько сережек должно быть в ушах у ребенка, и не в том нравится это кому то или нет, и не в том считает кто-то это приемлемым или нет, это личное дело каждого ребенка и его семьи, разрешать или нет. 

Вопрос в том какого черта педагоги и директора школ и в общем образование занимаются любой хренью кроме как тем чем они должны непосредственно заниматься? В школах куда ходят ваши дети, тоже есть такие или подобные этим тупые правила? Минобру заняться больше нечем кроме как сережки считать в чужих ушах?

• Facepalm
        • Upvote
        • Thanks
        • Like
      • 342 replies
    • Министерство образования запустило новую социальную кампанию против буллинга под хэштегом #MənimləDanış. Цель кампании - привлечь внимание родителей, руководителей школ и широкой общественности к данной проблеме.

В видеоролике, подготовленном Министерством, показан яркий пример того, как безразличие со стороны окружающих, в том числе родителей, приводит к психологическим проблемам у детей. Министерство призывает широкую общественность  уделять  детям больше внимания, общаться с ними.
      Напомним, что 13 мая 2019 года министр образования Джейхун Байрамов утвердил «План действий по дополнительным мерам по созданию благоприятной среды обучения и развития в общеобразовательных учреждениях». Этот план предусматривает ряд задач по обеспечению здоровой духовной и психологической обстановки в общеобразовательных учреждениях,  а также по улучшению отношений между школой и семьей и защиты учащихся от любого физического и психологического насилия. 

https://media.az/society/1067750370/ministerstvo-obrazovaniya-zapustilo-socialnuyu-kampaniyu-protiv-bullinga-video/

• 51 replies
    • Летним субботним вечером Ляман Гулиева была вместе с ребенком в гостях.
      Выпив бокал вина, решила воспользоваться услугой «Трезвый водитель», чтобы вернуться домой на своей машине.
      По словам девушки, водитель с первого взгляда показался ей слишком нервным и раздраженным. Однако она решила не делать из мухи слона и не стала менять водителя.
        В дороге опасения оправдались – водитель ехал неспокойно, то резко притормаживая, то давая газу, без надобности менял полосы, хотя задачи доехать как можно быстрее перед ним не стояло.
      Не доехав до места назначения совсем немного, он «доигрался» – не успев вовремя затормозить перед стоявшей перед ним машиной на светофоре, он резко вывернул в сторону, сильно поцарапав боковую сторону стоявшего у дороги такси, и смог затормозить уже после светофора.
      Инцидент произошел на проспекте Гянджа (Ахмедлы) 13 июля. Известно о нем стало на днях в результате обращения пострадавшей в редакцию 1news.az.
      «Слава Богу, никто не пострадал. Но от всего этого шума ребенок проснулся, испугался, стал плакать… Успокаивая ребенка, мне пришлось выйти, чтобы разобраться, что произошло…» - рассказывает Ляман.  
      «Водитель стал уверять меня, что с тормозами на моей машине есть проблема, что они не работают. Хотя я была абсолютно уверена, что с тормозами все в порядке, так как только недавно сама была за рулем, и в целом, регулярно проверяю машину», - говорит девушка.
      Настаивая на неисправности тормозов, водитель все же настоял на том, чтобы довезти своих пассажиров до дома. Сам же обещал вернуться на место, чтобы договориться с владельцем протараненного такси. Как выяснилось позже, он этого не сделал, спокойно уехав с места происшествия.
      • 187 replies
    • Столичные дорожные полицейские готовят учебное пособие для школьников, рассказывающее о культуре передвижения по транспортным путям.
      Главное управление государственной дорожной полиции города Баку (ГУГДПБ) разрабатывает учебное пособие для школьников касательно правил дорожного движения и культуры передвижения по улицам. Об этом Sputnik Азербайджан сообщил глава отдела по связям с общественностью ГУГДПБ Вагиф Асадов.

В этом деле правоохранителям помогает коллектив Центра развития детей и подростков Баку номер один, а также частные образовательные курсы, указал он. При этом, по словам Асадова, первый образец учебного пособия даже оценил министр образования Джейхун Байрамов.
      В настоящее время книга находится на стадии доработки и предназначено это пособие для учащихся младших классов общеобразовательных школ.
      "Обеспечение дорожной безопасности на дорогах является самой первой нашей обязанностью. В этой сфере мы уделяем большое внимание пропаганде правил дорожного движения, а также профилактике происшествий. Уже 15 октября завершается месячник безопасности дорожного движения под названием "Внимание, дети!". Кроме того, проведены десятки встреч со школьниками в различных районах столицы", - заявил Асадов.
      Между тем, нужно отметить, что первый "черновой" образец учебника даже был представлен в рамках прошедшей тринадцатой Международной выставки "Образование" EduExpo.

Читать далее: https://az.sputniknews.ru/life/20191015/422027383/dorozhnaja-policija-baku.html
        • Like
      • 32 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

No registered users viewing this page.

• Popular Now

• Create New...
Наши цены на рекламу