Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

"Mən başqa dildə düşünürəm"

Blok

Recommended Posts

Bəzən öz dogma dilində danışa bilməyən və yaxud yaxşı danışa bilməyən bir adam özünə bəraət qazandırmaq üçün belə bir bir bəhanə gətirir;

"Mən başqa dildə dildə düşnürəm"

Rus dilində düşünüb Azərbaycan dilində danışmaq, ümumiyyətlə, mümkün olan bir işdirmi?

• Replies 115
  • Created
  • Last Reply

Bəzən öz dogma dilində danışa bilməyən və yaxud yaxşı danışa bilməyən bir adam özünə bəraət qazandırmaq üçün belə bir bir bəhanə gətirir;

Rus dilində düşünüb Azərbaycan dilində danışmaq, ümumiyyətlə, mümkün olan bir işdirmi?

Məncə mümkündür. Çünki bəzən mənim özümdə də belə hal olub ki, özümdən asılı olarayaq düşündüyüm dilin rus dili olduğunun ferqine varmamışam. Amma bu heç bir insana öz dilində danışa bilməmək üçün bəraət qazandırmır.

İMHO: Ümumiyyətlə Azərbaycan dilinin söz ehtiyatı digər dillərlə (rus, ingilis və s.) müqayisədə elə də zəngin deyil. Bu səbəbdən də rus (ve ya digər ) dilində düşünməyə, bəzən də danışmağa (yazmağa)məcbur oluruq. Bu səbəbdən və şəxsi təcrübəmdən deyə bilərəm ki - bəli! bu mümkündür!

Nəinki rus, ümumiyyətlə hər dildə düşünmək olar. Bu, dünyaya baxışın fərqliliyində özünü göstərir. Misal üçün, hansısa azərbaycanlı Azərbaycan üçün anormal, Rusiya üçün normal hesab olunan hadisəyə normal yanaşırsa, onun haqqında bu cür deyilir.

Bilmirəm fikrimi nə dərəcədə aydın yaza bildim. :rroza:

Nəinki rus, ümumiyyətlə hər dildə düşünmək olar. Bu, dünyaya baxışın fərqliliyində özünü göstərir. Misal üçün, hansısa azərbaycanlı Azərbaycan üçün anormal, Rusiya üçün normal hesab olunan hadisəyə normal yanaşırsa, onun haqqında bu cür deyilir.

Bilmirəm fikrimi nə dərəcədə aydın yaza bildim. :rroza:

Dark Lady,fikrivi anladım :rroza: ,amma icazə ver səninlə razılaşmayım.Rusca fikirləşmək və ümumiyyətlə rus düşüncəli olmaq fərqli şeylərdi. :)

Salam uwaqlar...))))

yeni movzu var..maraqlidir...

menim fikre munasibetim musbetdir..bele ki, heqiqeten de Zeriwkanin sozune quvvet-ele an olur ki, ferqine varmadan bawqa dilde duwunursen..men deye bilerem ki, situasiyadan asili olaraq icimden rus dilinde sozler gelir....ele olur ki, hirslenende rus dilinde daniwiram..soylenirem..ele olur ki, ana dilimden bawqa hec bir dilde fikrimi izah ede bilmirem...amma onu deyim ki, men ingilis dilinde kicik tercumeni qeyri-ixtiyari olaraq rus diline tercume edirem..bilmirem bu nedendir...tercume deyende bir az boyuk seslenir..ele teesurat yaratmiram ki, men tercume ile mewgul oluram..yox,,,sadece her hansi bir kelmeni, cumleni, mahni sozlerini bawa duwende hemin cumle beynimde rus dilinde hekk olunur...

bax bele..

Dark Lady,fikrivi anladım :rroza: ,amma icazə ver səninlə razılaşmayım.Rusca fikirləşmək və ümumiyyətlə rus düşüncəli olmaq fərqli şeylərdi. :)

:rroza:

Mən elə bir hadisəni nəzərdə tutdum axı. Yəni, bir hadisə baş verdiyi zaman elə düşünmək, həmişə yox. Əlbəttə ki rus düşüncəli olmaq tamam başqa şeydir.

Salam uwaqlar...))))

menim fikre munasibetim musbetdir..bele ki, heqiqeten de Zeriwkanin sozune quvvet-ele an olur ki, ferqine varmadan bawqa dilde duwunursen..men deye bilerem ki, situasiyadan asili olaraq icimden rus dilinde sozler gelir....ele olur ki, hirslenende rus dilinde daniwiram..soylenirem..ele olur ki, ana dilimden bawqa hec bir dilde fikrimi izah ede bilmirem...amma onu deyim ki, men ingilis dilinde kicik tercumeni qeyri-ixtiyari olaraq rus diline tercume edirem..bilmirem bu nedendir...tercume deyende bir az boyuk seslenir..ele teesurat yaratmiram ki, men tercume ile mewgul oluram..yox,,,sadece her hansi bir kelmeni, cumleni, mahni sozlerini bawa duwende hemin cumle beynimde rus dilinde hekk olunur...

bax bele..

Bəzən məndə də olur. çünki həmin ifadə (və ya cümlə) rus dilində daha yaxşı səslənir.

Dilimizdə işlətdiyimiz çox sözlərin mənasini anlamaq olmur..Elə sözlər də işlədirik ki,mənasi ümumiyyətlə yoxdur,götürülmə sözlər,məsələn "avatar","müştəraqdir" və.s..Bəzən kitablardaki mətn,şerlərin sözləri Azərbaycan dili leksikonu ilə ziddiyyət təşkil edir..Bəzən isə elə sözlər olur ki,danişarkən gülməli səslənir,hətta ünsiyyət qurduqlarimiz tərəfindən yozulur,ona görə də bəzən rus sözləri ilə əvəz etməyi qərara gəlirəm..Həm də 19-20 əsr şairlərin,yazarlarin çox zaman işlətdikləri “ız, iz” şəkilçiləri daha istifadə olunmur..

Bəzən də Azərbaycan dilinin lüğətini tamamilə bilənə həsəd apariram.. :)

Salam uwaqlar...))))

bax bele..

Bu məndə də olur. Xarici dildən nə isə bir söz tərcümə edəndə biixtiyar rus dilinə tərcümə edirəm əvvəlcə. Həm də elə əvvəldən rusca bir neçə söz işlədirdimsə, son illər həyatımdakı bəzi məsələlərə görə rus dilində əvvəlki illərə nisbətən daha çox danışıram, hətta ünsiyyət zamanı son zamanlar üstünlük verdiyim dildir. İstər-istəməz başqa dildə danışanda elə həmin dildə də düşünməyə başlayırsan.

Məncə mümkündür. Çünki bəzən mənim özümdə də belə hal olub ki, özümdən asılı olarayaq düşündüyüm dilin rus dili olduğunun ferqine varmamışam. Amma bu heç bir insana öz dilində danışa bilməmək üçün bəraət qazandırmır.

Zerishka bezen mende de bele olur,ozumden asili olmayarag dushunduyum dilin bashga dil olduguna fikir vermirem...Bir de ki,mene ele gelir ki,insani ehate eden adamlarin hansi dilde danishmasinin da buna boyuk tesiri olur..Meselen deyek ki,eger men Rusiyada davamli olarag yashayiramsa ister-istemez o dilde dushunmeye bashlayacagam.Amma ele de olur ki,insan daim her hansi bir dilde mutalie edir,yazir,danishir ve tebii ki,bu insani bashga dilde dushunmeye song edir.

İMHO: Ümumiyyətlə Azərbaycan dilinin söz ehtiyatı digər dillərlə (rus, ingilis və s.) müqayisədə elə də zəngin deyil. Bu səbəbdən də rus (ve ya digər ) dilində düşünməyə, bəzən də danışmağa (yazmağa)məcbur oluruq. Bu səbəbdən və şəxsi təcrübəmdən deyə bilərəm ki - bəli! bu mümkündür!

Qətiyyən elə deyil! Bizim dilimiz olduqca zəngin dildir. Sadəcə bu dili kifayət qədər bilməmək onun zəngin olmaması demək deyil. İnciməyin, amma bu həqiqətdir və təəssüf ki, sizin kimi düşünənlər kifayət qədərdir. :rroza:

Zerishka bezen mende de bele olur,ozumden asili olmayarag dushunduyum dilin bashga dil olduguna fikir vermirem...Bir de ki,mene ele gelir ki,insani ehate eden adamlarin hansi dilde danishmasinin da buna boyuk tesiri olur..Meselen deyek ki,eger men Rusiyada davamli olarag yashayiramsa ister-istemez o dilde dushunmeye bashlayacagam.Amma ele de olur ki,insan daim her hansi bir dilde mutalie edir,yazir,danishir ve tebii ki,bu insani bashga dilde dushunmeye song edir.

haqlısız. Bu ətrafdakıların danışıq dilinin təsirindən də asılıdır

Qətiyyən elə deyil! Bizim dilimiz olduqca zəngin dildir. Sadəcə bu dili kifayət qədər bilməmək onun zəngin olmaması demək deyil. İnciməyin, amma bu həqiqətdir və təəssüf ki, sizin kimi düşünənlər kifayət qədərdir. :rroza:

Dilimiz, şübhəsiz, gözəl, musiqili, ahəngdar dildir. Amma öncə yazdığıma diqqət yetirin :

...Azərbaycan dilinin söz ehtiyatı digər dillərlə (rus, ingilis və s.) müqayisədə elə də zəngin deyil...

Mən dilimizin, söz ehtiyatı 400.000-dən çox olan rus və söz ehtiyatı 500-600 mindən çox (bəlkə də artıq milyona çatmış) olan ingilis dili ilə müqayisədə zəngin olmadığını qeyd etdim. Bu səbəbdən də bəzən dilimizdə fikirlərimızı tam ifadə edə bilmirik: dilimiz də varvarizmin qurbanı olur. Düşünürəm ki, dili bilməməyın burada elə də rolu yoxdur.

P.s. İncimədim, insan gərək öncə öz dilini mükəmməl bilsin. Mən də bu vətəndaşlıq borcumu bacardığım qədər yerinə yetirirəm :rroza:

Hansi dilde danishiramsa hemin an o dilde de dushunurem ve chalishiram ki,azerbaycanca danishanda rus sozlerinden istifade etmeyim.Bir letifede oldugu kimi:- 2 "BAKINKA" Moskvada taksiya minirler.Surucuye baxib biri o birine deyir' Bu shoferin kakoy protivni mordasi var. Rus surucu evvelce guzgude ozune baxir ,sonra yazig sesle bunlara deyir-Nu devushki,pochemu vi obo mne tak ..".Bakinkalar" bir birine teecuble baxib deyirler,aaaa,azerbaycanca basha dushurmush ki:)))Menim uchun gozel,savadli azerice danishmag ozu bir medeniyyet gostericisidir.

Dilimiz, şübhəsiz, gözəl, musiqili, ahəngdar dildir. Amma öncə yazdığıma diqqət yetirin :

Mən dilimizin, söz ehtiyatı 400.000-dən çox olan rus və söz ehtiyatı 500-600 mindən çox (bəlkə də artıq milyona çatmış) olan ingilis dili ilə müqayisədə zəngin olmadığını qeyd etdim. Bu səbəbdən də bəzən dilimizdə fikirlərimızı tam ifadə edə bilmirik: dilimiz də varvarizmin qurbanı olur. Düşünürəm ki, dili bilməməyın burada elə də rolu yoxdur.

P.s. İncimədim, insan gərək öncə öz dilini mükəmməl bilsin. Mən də bu vətəndaşlıq borcumu bacardığım qədər yerinə yetirirəm :rroza:

Rus dilinin söz ehtiyatı haqqında olan məlumatı haradan əldə etmisiniz? :)

Məncə, bu rəqəm olduqca şübhəlidir. Heç bir lüǧətdə bu qədər söz yoxdur.

Rus dilinin korpusu isə ayrı şeyi göstərir...

İngilis dilinin varlıǧı bütün alınmış yunan-latın kəlmələrə arxalanır :) Yəni hər bir termini, yeni anlayışı lüǧətlərinə daxil edirlər.

Bizim dilimizin durumu ingilis dilinkinə oxşayır, hər ikisinin söz ehtiyatının əksəriyyəti alınma sözlərdən ibarətdir, yəni gərək sözü əzbərləyəsən, sözyaradıcı ünsürlərin köməyi ilə belə anlamına tapa bilməyəcəksəksən əks halda. Türklərin etdiyi dil reformaları gərəkir :) Amma belə də qalsa, olar, ingilislər ki hələ ölməyib, yaşayır və hətta inkişaf da eləyir, öz dilini hər yana yayıb.

Hər bir dildə hər hansı fikri tam ifadə etmək olar. Sadəcə həmin dili yetərincə bilməklə yanaşı iti aǧlınla düşüncən olmalıdır. Mümkünsüz görürsünüzsə, deməli, yanlış özünüzdədir.

P.S. insanın hansı dildə düşündüyü onun özündən və ətrafından asılıdır. Məsələn, mən gündəlik danışıǧımda özümü daha rahat ana dilimdə ifadə edirəm, çünki evdə yalnız bu "kəsad" və "heç bir fikri tam ifadə edəmməyən" dildə danışır :( Ehhh...

Mən öz dilimi mükəmməl bilməsəm də, düşünürəm ki, bu qədər dahi yazıçılar, dünya şöhrətli şairlər yetirən bir millətin dili əsla kasad ola bilməz.

P.S.İncimədiyinizə sevindim və bu borcunuzun öhdəsindən layiqincə gəldiyinizə ümid edirəm :rroza:

Danışdığım dil azərbaycan dilidir. Amma şəraitdən asılı olaraq, çox zaman rusca da fikirləşirəm. Xüsusən internetdə olandan sonra, axı oradakı məlumatları əsasən rusca oxuyuram, forumlarda rusca yazışıram. Hətta belə bir məqam olub ki, ingilis dili ilə davamlı məşğul olduğum zaman özümə fikir vermişəm ki, ingilis dilində fikirləşirəm. İlk dəfə rus dilində dil açmağıma və rus dilində təhsil aldığıma baxmayaraq, hal-hazırda azərbaycanca danışmaq mənə daha rahatdır. Rusca danışanda isə özüm də hiss edirəm ki, səlis danışmıram, yadırğamışam. Daxili nitqimdə isə bunu hiss etmirəm.

[off]Telefonumdan yazdıǧıma görə yuxarıdakı ismarıcımda bir neçə "səfv"ə (yəni imla səhvinə ;)) yol verdim :([/off]

Telefonda "ə","ğ" hərflərinin olduğunu hələ indi bildim..))Səhvlərini mən də gördüm amma.. :unsure: Dərd etmə hər kəsin ismaricinda səhv oa bilər..

bilmirem yazacagim bu fikrin movzuya dexli var ya yoxdur, amma nedense birden yaidma duwdu..

menim tanidigim bir insan var...tehsilini azerbayca dilinde alib, Azerbaycanda yawayib, boyuyub...artiq 15 ildir Rusiyada yawayir...hemin insandan, onu duwuncelerinden eser elamet qalmayib!!! O, qarwisindaki ile rus dilinde  sohbet edende  konkret qarwinda bir rus tipinin dayandigini hiss etmirsen ee... artiq-gorursen!!!! insanin jestleri, ifadeleri, duwunceleri , mimikasi ,insanla davraniwi, ne qeder ferqlidir...ne qeder uzaqdir..yaddir... ilahi!!!!!

amma di gel ki, ana dilinde sual ver, yaxud seninle ana dilinde daniwsin...bahoo!!! ondan bir denedir!! qati milletci, vetenperver, konkret kohne fikirli, mentalitet "duwkunu", istiqanli, dogma... ne bilim..daha neler...hele wirin dialekti ise oz yerinde!!

men bunu bawa duwe bilmirem..indi bu onun hansi dilde duwunmesininmi behresidir, ya hansi dilde daniwmasinin...???  :unsure: cunki insan daniwiq dilini deyiwen kimi, duwunceleri de, munasibeti de deyiwir...

Mənim üçün mövzu açmısız? 68599210e5bfac9b25b6f0e1b7e6e284.gif Digər mövzularda artıq bu barədə yazmışdım... Mən həqiqətən də rus dilində düşünüb Azərbaycan dilində danışıram... Əvvəl çox çətinlik çəkirdim, çünki beynimdəki tərcüməçi bir az gec işə düşürdü))) Amma indi yox, artıq öyrəşmişəm... Amma bir problem qalıb, hətta buna vərdiş deyərdim, hər hansısa film, kitabın adını və ya bilbordlardakı yazıları dərhal avtomatik olaraq beynimdə rus dilinə tərcümə edirəm :unsure: Bu da vaxtla keçib gedər yəqin ki...

Rus dilinin söz ehtiyatı haqqında olan məlumatı haradan əldə etmisiniz? :)

Məncə, bu rəqəm olduqca şübhəlidir. Heç bir lüǧətdə bu qədər söz yoxdur.

Rus dilinin korpusu isə ayrı şeyi göstərir...

İngilis dilinin varlıǧı bütün alınmış yunan-latın kəlmələrə arxalanır :) Yəni hər bir termini, yeni anlayışı lüǧətlərinə daxil edirlər.

Bizim dilimizin durumu ingilis dilinkinə oxşayır, hər ikisinin söz ehtiyatının əksəriyyəti alınma sözlərdən ibarətdir, yəni gərək sözü əzbərləyəsən, sözyaradıcı ünsürlərin köməyi ilə belə anlamına tapa bilməyəcəksəksən əks halda. Türklərin etdiyi dil reformaları gərəkir :) Amma belə də qalsa, olar, ingilislər ki hələ ölməyib, yaşayır və hətta inkişaf da eləyir, öz dilini hər yana yayıb.

Hər bir dildə hər hansı fikri tam ifadə etmək olar. Sadəcə həmin dili yetərincə bilməklə yanaşı iti aǧlınla düşüncən olmalıdır. Mümkünsüz görürsünüzsə, deməli, yanlış özünüzdədir.

P.S. insanın hansı dildə düşündüyü onun özündən və ətrafından asılıdır. Məsələn, mən gündəlik danışıǧımda özümü daha rahat ana dilimdə ifadə edirəm, çünki evdə yalnız bu "kəsad" və "heç bir fikri tam ifadə edəmməyən" dildə danışır :( Ehhh..

Mən heç bir şərhimdə "kAsad" və ya "heç bir fikri tam ifadə edəmməyən" kimi fikirlər yazmamışam! Diqqətlə oxusaydınız görərdiniz ki, dilimizin Digər dillərlə müqayisədə, nisbtədə Elə də zəngin söz ehtiyatına malik olmadığını qeyd etmişdim. Bir də bildirmişdim ki, öncə qeyd etdiyim səbəbdən Bəzi hallarda fikrimizi Tam ifadə edə bilmirik. Bu da onunla əlaqədardır ki, ingilis və rus dillərində 3-4 sinonim sözlə ifadə olunan bəzi anlayışlar, dilimizə yalnız 1 sözlə tərcümə olunur.

Siz dilin söz ehtiyatını bir lüğətdə olan sözlərin sayı ilə ölçürsünüz?! :blink: Heç bir lüğət hər hansı bir dilin söz ehtiyatını bütövlükdə əks etdirə bilməz! Rusların "Böyük Akademik lüğəti"-də 132.000-ə yaxın söz qeydə alınmışdır. Ancaq adından göründüyü kimi lüğət yalnız ədəbi dildə istifadə olunan sözlərdən təşkil olunmuşdur. Bu lüğətdən başqa 200.000 ümumişlək olmayan sözlərdən ibarət lüğət də vardı. Amma məsələ konkret rəqəmlərdə deyil, sadəcə müqayisə üçün qeyd etmişdim.

Başqa dilin hesabına dilimizin söz ehtiyatının artırılmasının tərəfdarı olmanız və bununla dilimizin inkişaf etməsini gözləməyinizə çox təəssüflənirəm.

P.S. Fikirlərimin (o cümlədən digər userlərin fikirlərinin) təhrif edilməməsinı artıq dərəcədə xahiş edirəm!

Mən öz dilimi mükəmməl bilməsəm də, düşünürəm ki, bu qədər dahi yazıçılar, dünya şöhrətli şairlər yetirən bir millətin dili əsla kasad ola bilməz.

P.S.İncimədiyinizə sevindim və bu borcunuzun öhdəsindən layiqincə gəldiyinizə ümid edirəm :rroza:

Mən axı dilimizin kasad və ya kasıb olduğunu bildirmədim...

Şeirlər və ya əsərlər dünya dillərinə tərcümə edildikdən sonra dünya şöhrətli olur.

Mən heç bir şərhimdə "kAsad" və ya "heç bir fikri tam ifadə edəmməyən" kimi fikirlər yazmamışam! Diqqətlə oxusaydınız görərdiniz ki, dilimizin Digər dillərlə müqayisədə, nisbtədə Elə də zəngin söz ehtiyatına malik olmadığını qeyd etmişdim. Bir də bildirmişdim ki, öncə qeyd etdiyim səbəbdən Bəzi hallarda fikrimizi Tam ifadə edə bilmirik. Bu da onunla əlaqədardır ki, ingilis və rus dillərində 3-4 sinonim sözlə ifadə olunan bəzi anlayışlar, dilimizə yalnız 1 sözlə tərcümə olunur.

Siz dilin söz ehtiyatını bir lüğətdə olan sözlərin sayı ilə ölçürsünüz?! :blink: Heç bir lüğət hər hansı bir dilin söz ehtiyatını bütövlükdə əks etdirə bilməz! Rusların "Böyük Akademik lüğəti"-də 132.000-ə yaxın söz qeydə alınmışdır. Ancaq adından göründüyü kimi lüğət yalnız ədəbi dildə istifadə olunan sözlərdən təşkil olunmuşdur. Bu lüğətdən başqa 200.000 ümumişlək olmayan sözlərdən ibarət lüğət də vardı. Amma məsələ konkret rəqəmlərdə deyil, sadəcə müqayisə üçün qeyd etmişdim.

Başqa dilin hesabına dilimizin söz ehtiyatının artırılmasının tərəfdarı olmanız və bununla dilimizin inkişaf etməsini gözləməyinizə çox təəssüflənirəm.

P.S. Fikirlərimin (o cümlədən digər userlərin fikirlərinin) təhrif edilməməsinı artıq dərəcədə xahiş edirəm!

Həmin anlama gəlir.

Bizdə də elə sözlər var. İnglis dilindəki sinonimlərin əksəriyyətini alınma sözlər təşkil edir.

Ruslara gəldikdə isə, bir misal gətirin, çətin deyilsə.

Onda gərək Azərbaycancanın söz ehtiyatından danışanda biz də "termin lüğətini" və "dialektoloji sözlüyü" əlimizə alıb hesablayaq. :)

Şəxsən mən radikal puristəm. Buna meyilliyəm, ən azından. Dilimizin arıtlanmasını içdən istərdim, ancaq bu halın da qalmasında bir qüsur görmürəm. İngilislər yaşayır ki necəsə.

Həmin anlama gəlir.

Bizdə də elə sözlər var. İnglis dilindəki sinonimlərin əksəriyyətini alınma sözlər təşkil edir.

Ruslara gəldikdə isə, bir misal gətirin, çətin deyilsə.

Onda gərək Azərbaycancanın söz ehtiyatından danışanda biz də "termin lüğətini" və "dialektoloji sözlüyü" əlimizə alıb hesablayaq. :)

Şəxsən mən radikal puristəm. Buna meyilliyəm, ən azından. Dilimizin arıtlanmasını içdən istərdim, ancaq bu halın da qalmasında bir qüsur görmürəm. İngilislər yaşayır ki necəsə.

Artıq ikinci dəfədir ki, mən yazdığımla öz yazdığınızı eyniləşdirirsiniz və təhrifə yol verirsiniz.

Buyurun, sadə bir misal: Конь, лошадь, кобыла. Bu sözlər dilimizə bir - at sözü ilə tərcümə olunur.

Dialektlərin dil və ədəbiyyatımızda xüsusi yeri vardır. Onlar dilimizi zənginləşdirir,zaman keçdikcə bir sıra dialektlər artıq ümumişlək sözlərə çevrilir. Bundan başqa bir sıra şair və yazıçılarımız öz əsərlərində dialekt və şivələrdən geniş şəkildə yararlanmışlar. Siz isə dilimizi onlardan təmizləməyi təklif edirsiniz. İstəyirsiniz dialektləri hesablayın, istəmirsinizsə hesablamayın - nisbət ənn azı 2-3 misillə ölçüləcəkdir. Bu isə kifayət qədərdir.

İngilislərin siz dediyiniz yolla söz ehtiyatlarını artırmaları məqbuldur. Niyə? Çünki onların kifayət qədər öz sözləri vardır və bu rəqəm yüz minlərlə ölçülür. Qüsursuz gördüyünüz bu yolu öz dilimizə tətbiqi isə, fikrimcə, Səhv addımdır!:

-- Söz ehtiyatımızın bunun üçün kifayət qədər olmaması (ingilis dili ilə müqayisədə)

-- 70 il əsarət altında olmuşuq. Və bu da bugünə qədər bizim, ingilislərdən fərqli olaraq, varvarizmdən əziyyət çəkməyimizə gətirib çıxarır.

Təklifinizə əməl edib ingilislərin yolu ilə getsək, yaxın gələcəkdə məngənə arasında sıxılmış söz ehtiyatımızın istifadə edilən hissəsi nəzərə çarpacaq dərəcədə azalacaqdır. Bu isə çox pis nəticələnə bilər.

"Tam ifadə edə bilmirik" = hansısa bir fikrin ifadəetmə üsullarının çatışmazlıǧı :)

лошадь - türk dillərindən alınma sözdür

Dialektoloji lüǧətdən göz gəzdirib deyəcəyəm.

"Jerebeç" sözünü unutmusunuz :)

İndi siz mənim sözlərimi təhrif edirsiniz.

Purist - dilin alınma sözlərdən arıtlanmasını (təmizlənməsini;)) istəyən bir şəxsdir, əksər halda yeni sözlər arxaizmlərin və dialekt kəlmələrinin istifadəsi ilə yaranır, yəni özləşmənin əsas qaynaǧı xalqın danışıq dilidir.

İngilis dilinin söz ehtiyatının 70%-i alınmadır. Yüzlərcə min öz sözləri heç cür ola bilməz.

"Tam ifadə edə bilmirik" = hansısa bir fikrin ifadəetmə üsullarının çatışmazlıǧı :)

лошадь - türk dillərindən alınma sözdür

Dialektoloji lüǧətdən göz gəzdirib deyəcəyəm.

"Jerebeç" sözünü unutmusunuz :)

İndi siz mənim sözlərimi təhrif edirsiniz.

Purist - dilin alınma sözlərdən arıtlanmasını (təmizlənməsini;)) istəyən bir şəxsdir, əksər halda yeni sözlər arxaizmlərin və dialekt kəlmələrinin istifadəsi ilə yaranır, yəni özləşmənin əsas qaynaǧı xalqın danışıq dilidir.

İngilis dilinin söz ehtiyatının 70%-i alınmadır. Yüzlərcə min öz sözləri heç cür ola bilməz.

Bir daha təkrar edirəm, Bəzi hallarda fikrimizi tam ifadə edə bilmirik. Sizin yazdığınızdansa Heç vaxt ifadə edə bilməmək başa düşülür! Bunlar tamam ayrı anlayışlardır!

Лошадь türk dillərindən alınmadır, gəlin soruşaq neçə nəfər alaşa sözünün mənasını bilir? Amma лошадь sözünün mənasını soruşsaq hamı bir ağızdan - at deyəcək. Yaxşı, hansı dildən tərcümədə? - Rus dilindən. Bu faktdır! Lap alınma olsa da rus dilində "at" sözünü ifadə edən azı 3 söz var (elə özünüz də əlavə etdiniz), bizdə isə - 1.

Özünüzü purist adlandırırsınız, amma dialektləri söz ehtiyatına aid etmək istəmirsiniz.

Ruslar demiş как ни крути, yenə də eyni nəticə: dilimizdəki alınma sözləri də çıxın, ingilis dilindəkiləri də. Nisbət eyni olacaq.

Düşünmürəm ki, Azərbaycan dili kasad dildir. Sinonimi bol olan bir dil kasad dil hesba oluna bilməz məncə. Rus dilinə tərcümə etmək ona görə asandır ki, o dildə qadın və kişi cinsi var və bu da fikrin daha aydın çatdırılmasına kömək edir. Rus dilindən tərcümə "o yatıb" desək, dərhal başa düşmək olar ki, söhbət qadından, kişidən, yoxsa heyvandan gedir. Amma Azərbaycan dilinə bənzər ifadələri tərcümə edəndə "kim?" deyə növbəti sual yaranır ki, bu da söhbətin uzanmasına, konkretlikdən uzaqlaşmasına səbəb olur.

Amma dilimizin kasadlığı fikri ilə qətiyyən razı deyiləm.

Fallen, bu bir trolling'dir? Mən harada yazmışam ki, dialekt sözlərindən yararlanmamalıyıq?

Dəhşət!

Ata gəlincə, "klyaça" sözü də var ;)

Klyaça = yabı

Kobıla = madyan

Loşad' və kon' = at

Jerebeç = ayǧır

5 vs 4, pis deyil

Rus dilinə "namus" və "qeyrət" sözlərini necə tərcümə edirsiniz? Bəs "sevgi", "eşq" və "məhəbbət"?

Lol

Axırıncı cümləni anlamadın.

zehmet olmasa fikrinizi bir az aciq yazin. meselen azeri dilde getmek ele getmekdi. amma ingilis ve ya fransiz, alman dillerinde getmek felinin cox menasi var. eve getmek, teyyare ile getmek, mawinla getmek, gezerek getmek ve s.

sozsuz ki, caliwmaq lazimdi ki, eger xarici dili ezber bilsende oz dilini unutmayasan

mende o fikirle raziyam ki, 70-illik esaretde olmagimiz bizim soz ehtiyatimizi cox azaldib. duwunurem ki, azerbaycanda dilciler bu mesele uzre caliwmirlar. yeni bir soz yaradib onu gundeme getirmek hec de cetin bir iw deyil. (metbuat ve televiziyanin bu cur inkiwaf dovrunde) adi bir xarici kinonu dilimize ele tercume edirler ki, kinoya baxmaga nifret edirsen. ona gorede "rusca duwunmek" hecde tekce bizim problem deyil

axi bizim evvelki wairlerimizin dili cox zengin olub. indi bu sozlerden demek olar ki , istifade etmirik.

Fallen, bu bir trolling'dir? Mən harada yazmışam ki, dialekt sözlərindən yararlanmamalıyıq?

Dəhşət!

Ata gəlincə, "klyaça" sözü də var ;)

Klyaça = yabı

Kobıla = madyan

Loşad' və kon' = at

Jerebeç = ayǧır

5 vs 4, pis deyil

Rus dilinə "namus" və "qeyrət" sözlərini necə tərcümə edirsiniz? Bəs "sevgi", "eşq" və "məhəbbət"?

Lol

Axırıncı cümləni anlamadın.

sevgi, ewq, mehebbet bunlar ereb ve fARS menwelidi. mence bele sozler bizim dilimizde evveller daha cox olub. cunki biz hemiwe musalman xalqi olmuwuq ve dilimiz quranda olan sozlerle cox zenginlewib.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Отца и друга азербайджанца, подозреваемого в убийстве москвича из-за парковки, задержали
      Отца и приятеля мужчины, которого подозревают в убийстве жителя Москвы возле дома в
        • Facepalm
      • 19 replies
    • Почему результаты выпускного экзамена у мальчиков ухудшились по сравнению с девочками? - ВИДЕО
      Согласно статистике Государственного экзаменационного центра, результаты тестов у девочек выше, чем у мальчиков.
      Было отмечено, что начиная с 2001-2009 годов поступление девочек-абитуриентов в высшие учебные заведения стремительно росло.
      В 2010-2022 годах девочки превзошли мальчиков в этом соотношении.
        Эксперт по образованию Адиль Велиев считает, что причиной этого может быть то, что мальчики больше отвлекаются.
      Подробнее - в видео Xəzər TV.

• 18 replies
    • Брат жестоко убитой в Казахстане Салтанат Нукеновой дал эксклюзивное интервью - ВИДЕО
      Жуткая, потрясшая всех история убийства хрупкой женщины ее мужем, возможно, не получила бы такой огласки, если бы не ее семья и брат. 
      Речь идет о громком деле об убийстве Салтанат Нукеновой ее мужем, экс-министром экономики Казахстана Куандыком Бишимбаевым. Внимание людей по всему миру сейчас приковано к трансляции судебного заседания - сможет ли влиятельный, состоятельный убийца избежать справедливого наказания? 
      Baku TV Ru поговорил с Айтбеком Амангельды, братом Салтанат, о погибшей сестре, о ее взаимоотношениях с мужем и семьей, о ее прошлом, о семьях Нукеновой и Бишимбаева, и о многом другом.
      В эксклюзивном интервью он также рассказал о том, повлияло ли данное дело на изменение взглядов общества, о психологе преступника, поступали ли угрозы ему от семьи Бишимбаева и т.д.
        Подробнее - в сюжете.

• 6 replies
    • Буллинг в школах и агрессия в обществе. Новый выпуск «Поговорим?» - ВИДЕО
      Журналист Гамид Гамидов в новом выпуске программы «Поговорим?» представил очередное видеоинтервью. И на этот раз формат передачи несколько отличался от предыдущих выпусков - кроме знакомого ведущего в данном выпуске приняли участие его коллеги – журналисты Джамиля Алекперова, Джавид Османов и Mick Bloom.
      Журналисты обсудили насущные социальные темы, связанные с насилием. Возникает ощущение, что с начала года количество новостей, которые «пугают», стало расти.
        Комментируя данную тенденцию, собеседники в своих обсуждениях затронули буллинг в школах, уважение к старшим и тему безнаказанности, поговорили о том, нужно ли закрывать тик-ток и, как можно сократить уровень агрессии в обществе...
        • Upvote
      • 18 replies
    • Чингиз Абдуллаев: «Врачи вытащили меня с того света, Аллах меня пожалел»
      Народный писатель Азербайджана Чингиз Абдуллаев 17 апреля был выписан из Центрального таможенного госпиталя, куда был помещен из-за проблем со здоровьем 6 апреля.
      На своей странице в социальной сети Facebook писатель подробно рассказал о произошедшем, отметив следующее:
      «Я умер. Нет. Это не прозаическое резюме моего повествования. Это то, что со мной произошло. В ночь на 6 апреля и в течение дня моего юбилея 7 апреля. Я снова родился. Как констатировать смерть? Когда все внутренние органы перестают одновременно функционировать, дыхание останавливается и сердце перестаёт биться. Несколько минут подобной комы или клинической смерти превращают человека в «овощ». Врачи вытащили меня с того света, Аллах меня пожалел. Может решил, что мне пока рано. Вернул меня обратно. Страшно представить, какую боль я причинил в эти несколько дней своим близким, своим родным»
      В своем сообщении народный писатель также выразил слова благодарности: «Хочу поблагодарить всех! Моего Президента, всех друзей, знакомых, читателей и вообще незнакомых мне людей. Которые в эти дни переживали за меня. Спасибо им всем! Постараюсь оправдать Ваше доверие. Там я уже успел побывать. Теперь я совсем не боюсь. Тот, кто умирает один раз, не боится умереть во второй. Но не торопитесь. Наверное, у каждого из нас свой срок. Я вышел из больницы. На снимке люди, которые помогли мне «вернуться». Спасибо им за все!»

https://1news.az/news/20240418121620670-CHingiz-Abdullaev-Vrachi-vytashcili-menya-s-togo-sveta-Allakh-menya-pozhalel-FOTO
        • Upvote
        • Like
      • 10 replies
    • Несовершеннолетняя девочка, которую хотели склонить к проституции, сбежала из района в Баку
      Председатель общественного объединения «Чистый мир» Мехрибан Зейналова поделилась в социальной сети «Фейсбук» вопиющей историей несовершеннолетней девочки, которая была вынуждена бежать из района в столицу.
      По словам правозащитницы, Захра (имя условное) в данный момент находится в их приюте.
      «После того, как ее родители развелись, девочка продолжала жить с матерью в районе. Через какое-то время мать передала ее знакомому мужчине (40-50 лет), сказав ему, что он может делать с ней все, что захочет. После того, как Захра прожила с ним месяц, мужчина предложил ей продавать свое тело и делить с ним деньги. Услышав это, Захра нанесла увечья своим рукам, после чего сбежала в Баку», - сообщает правозащитница.
        В Баку девочку обнаружили сотрудники Абшеронского районного управления полиции, которые сразу же доставили ее в приют Мехрибан Зейналовой.
      «То, что пережила эта малолетняя девочка, немыслимо. Надеемся, что в скором времени люди, которые заставили ее это пережить, будут наказаны. В настоящее время Захра живет с нами и получает психологическую помощь», - говорит М.Зейналова.
          https://1news.az/news/20240417044406338-Nesovershennoletnyaya-devochka-kotoruyu-khoteli-sklonit-k-prostitutsii-sbezhala-iz-raiona-v-Baku-FOTO
        • Sad
      • 32 replies
    • Хады Раджабли всё
      В мечети Тезепир проходит церемония прощания с экс-депутатом Милли Меджлиса Хады Раджабли.
      В церемонии принимают участие члены семьи покойного, депутаты Милли Меджлиса, представители общественности.
      После церемонии прощания экс-депутат будет похоронен на II Аллее почетного захоронения.
      Отметим, что Х.Раджабли скончался 17 апреля в возрасте 76 лет от сердечного приступа.
        • Facepalm
      • 93 replies
    • Какие травмы получила Айтен Сафарова? – ВИДЕО
      Стали известны некоторые подробности о состоянии здоровья телеведущей Айтен Сафаровой, попавшей в тяжелое ДТП сегодня утром.
      Муж ведущей сообщил порталу Olay.az, что у нее сломаны ребра.
      11:53
      Сегодня, 17 апреля, около 07:00 на пересечении проспекта 8 Ноября и улицы Садыгджана в Хатаинском районе Баку произошло столкновение автомобиля марки Hyundai IX-35 под управлением Исмаила Мамедова и автомобиля ведущей телеканала «Хазар» Айтен Сафаровой (Пириевой).
      Об этом сообщает пресс-служба МВД Азербайджана, пишет Репорт.
        Пострадавший в ДТП пассажир автомобиля Hyundai IX-35 Айхан Алиев был госпитализирован и скончался в больнице.
      11:21
      Известная телеведущая Айтен Сафарова в настоящее время проходит необходимые обследования в соответствующем отделении Клинического медицинского центра.
      Об этом 1news.az сообщили в Объединении по управлению медицинскими территориальными подразделениями Азербайджана (TƏBİB).
      Общественности будет предоставлена дополнительная информация.
      10:16
      Стали известны некоторые подробности дорожно-транспортного происшествия, в котором пострадала известная телеведущая Айтен Сафарова.
      Как сообщили в Главном управлении Государственной дорожной полиции города Баку, авария произошла сегодня утром, около 06:50, на территории Хатаинского района - на пересечении Зыхского шоссе и улицы Садыгджан в направлении проспекта 8 Ноября.
      В результате столкновения двух легковых автомобилей марки Hyundai одна из машин перевернулась на проезжей части и врезалась в припаркованную на обочине машину марки KIA, пишет Qafqazinfo.
      А.Сафарова госпитализирована с травмами различной степени тяжести.
      По факту ДТП начато расследование.
      09:48
      Сегодня в Хатаинском районе Баку произошло тяжелое ДТП.
      На проспекте 8 Ноября столкнулись два автомобиля марки Hyundai. За рулем одного из них находилась известная телеведущая Айтан Сафарова. Ее автомобиль перевернулся.
      Как пишет Qafqazinfo, Айтан Сафарова получила тяжелые травмы и помещена в отделение травматологии одной из больниц.

• Sad
      • 149 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...