Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Adlı, adsız sənətkarlar…

Garatel

Recommended Posts

«Elə bil bazardan alma-armud almağa gedirlər indiki xalq artistləri.

Alverə dönüb hər şey.

Müğənni deyir ki, axşam mənə xalq artisti adı verəcəklər. Niyə? Çünki bilir ki, verib və verdiyinin qiymətində də almalıdır.

Bu sənət deyil. Ancaq bizim xəbərimiz olmurdu adları, o titulları alanda»

SSRİ xalq artisti Zeynəb Xanlarova

siz nece fikirlesirsiz sənətkarlara adların verilməsi ədalətlidir ya ədalətsiz? fexri adlar lazimdirmi?

Menim disputda bu barede movzum var idi... Men umumiyyetle senetkarlara verilen fexri adlarin umumiyyetle yiqisdirilmasinin terefdariyam... Onun evezine her il ilin aktyoru, ne bilim ilin muqennisi ve diger nominasiyalar olsun mence... Indi oz aramizdir, rehmetlik Oktay Aqayev emekdar artist kimi rehmete getdi, amma popriquncik F.A. artiq xala artistidir... Axi Reshidlerden, Muslumlerden sonra Faiqe, Zulfiyyeye, Aygune xalq artisti deyilmesi shexsen mene cox yad gelir... Yarasdirmiram men onlara bu anlari.... Neticede de ise xalq ve emekdar artisti adlari cilizlasir.....

[quote name='gagulya' timestamp='1289936564' post='7708315']
Menim disputda bu barede movzum var idi... Men umumiyyetle senetkarlara verilen fexri adlarin umumiyyetle yiqisdirilmasinin terefdariyam... Onun evezine her il ilin aktyoru, ne bilim ilin muqennisi ve diger nominasiyalar olsun mence... Indi oz aramizdir, rehmetlik Oktay Aqayev emekdar artist kimi rehmete getdi, amma popriquncik F.A. artiq xala artistidir... Axi Reshidlerden, Muslumlerden sonra Faiqe, Zulfiyyeye, Aygune xalq artisti deyilmesi shexsen mene cox yad gelir... Yarasdirmiram men onlara bu anlari.... Neticede de ise xalq ve emekdar artisti adlari cilizlasir.....
[/quote]
Sizinlə tamamilə razıyam!

[quote]Faiqe, Zulfiyyeye, Aygune xalq artisti deyilmesi shexsen mene cox yad gelir... Yarasdirmiram men onlara bu anlari.... Neticede de ise xalq ve emekdar artisti adlari cilizlasir..... [/quote]

Niyə ki? Məncə müasir estradada ən böyük xidmətlər (yaxşı və ya pis) elə bu 3 insana + Samir Bağırova aiddir. Samirə də ad verilsin. :agilversin:

[quote name='ДаĞлинка' timestamp='1290058588' post='7714579']
Niyə ki? Məncə müasir estradada ən böyük xidmətlər (yaxşı və ya pis) elə bu 3 insana + Samir Bağırova aiddir. Samirə də ad verilsin.  :agilversin:
[/quote]

Baça düşə bilmirəm "ən böyük xidmətlər" deyəndə si nəyi nəzərdə tutursunuz? Yaxşı xidmətlərdirsə nədir onlar? Pis xidmətlərdirsə, onda pis xidmətlərə görə xalq artisti verirlər??? Yenə Aygün, Faik, Zülfiyyə dərd yarıdır, halbuki onların xalq artistliyini şəxsən mən qəbul etmirəm..... Qeyd etmək istəyirəm ki, mən demədim ki onlar pis sənətkarlardır... Pis deyil, amma xalq artist perebor idi... Bir anlıq eşidin bu sözləri... Xalq Artisti Şövkət Ələkbərova və xalq artisti Zülfiyyə Xanbabayeva... yəni bunların arasında qradasiya olmamalıdır?? Yəni bunların xidmətləri eyni səviyyədədir?? Elmira Rəhimova səhv etmirəmsə hələ də əməkdar artistidir, amma Aygün artıq xalq artistidir ... Ona görə də bu adlar yığışdırılsa yaxşıdır.... 

Yaxşı soruşmaq eyib olmasın, Samir Bağırovun "xidmətləri" nədir? Onun Azərbaycan estradaya ümumiyyətlə yəni aidiyyəti var? Mən nə onun oxuduqlarını anlayıram, nə də ki onun səsini.... 

[quote name='gagulya' timestamp='1290063254' post='7714999']

Baça düşə bilmirəm "ən böyük xidmətlər" deyəndə si nəyi nəzərdə tutursunuz? Yaxşı xidmətlərdirsə nədir onlar? Pis xidmətlərdirsə, onda pis xidmətlərə görə xalq artisti verirlər??? Yenə Aygün, Faik, Zülfiyyə dərd yarıdır, halbuki onların xalq artistliyini şəxsən mən qəbul etmirəm..... Qeyd etmək istəyirəm ki, mən demədim ki onlar pis sənətkarlardır... Pis deyil, amma xalq artist perebor idi... Bir anlıq eşidin bu sözləri... Xalq Artisti Şövkət Ələkbərova və xalq artisti Zülfiyyə Xanbabayeva... yəni bunların arasında qradasiya olmamalıdır?? Yəni bunların xidmətləri eyni səviyyədədir?? Elmira Rəhimova səhv etmirəmsə hələ də əməkdar artistidir, amma Aygün artıq xalq artistidir ... Ona görə də bu adlar yığışdırılsa yaxşıdır.... 

Yaxşı soruşmaq eyib olmasın, Samir Bağırovun "xidmətləri" nədir? Onun Azərbaycan estradaya ümumiyyətlə yəni aidiyyəti var? Mən nə onun oxuduqlarını anlayıram, nə də ki onun səsini.... 
[/quote]

Bura demokratik ölkə deyil? Niyə görə insanın şəxsiyyətinə görə ad verilir? Samirin səsinə nə gəlib? Əla oxuyur.
Faiqin mən ümumiyyətlə səsini bəyənmirəm, Zülfiyyə də həmişə eyni ampluada. Gözəl mahnıları var, amma həmişə eyni.. eyni. Elmira Rəhimova barəsində heç nə deyə bilmərəm, təbii ki, haqqsızlıqdır. Çünki bizim evdə indiyənə kimi onun mahnılarına qulaq asırlar. Belələrini adsız qoymaq olmaz. Amma Aygün Kazımova ilə müqayisə etmək üçün uğursuz variantdır. Aygün 20-ci əsrin sonu 21-ci əsrin əvvəllərində də estradada inqilab etmiş bir müğənnidir. Yeni stil, ifa, şou... İndikilər sadəcə nüsxələməklə məşquldurlar.

İndi dəbdir, kimdən danışırsan, Ya Şövkət xanımı misal çəkirsiniz, ya da Rəşid Behbutovu. Nə aidiyyatı var axı bir birinə?

[size="7"]Gagulya[/size]
sizinle tam raziyam....
mence bu adlar yigishdirilsa daha yaxshi olar... Ne Aygune ne de Zulfiyyeye qarhi hech bir pritenziyam yoxdur.(Amma Faiqe qarshi var). yeri gelende Zulya en chox qulaq asdigim mugennilerdendir. Lakin onlar ne Z.Xanlarova, ne R.Behbudov ne Bulbul ve s. ile muqayise oluna bilmez. men hele bu gune qeder basha dushe bilmirem ki, bu Almaz Elesgerlinin neyine ad veribler.(sehv elemiremse xalq art-dir.) bunlarin hech birinin soragi Bakidan oyana chixmir. Eyaletlerde Manaf Afayeve, Vusal Aliyev, Elikram ve du kimi diger toy mugennileri daha taninir ve sevilir..., neinki, Faiq, Aygun ve digerleri.

[quote name='ДаĞлинка' timestamp='1290065004' post='7715224']
Bura demokratik ölkə deyil? Niyə görə insanın şəxsiyyətinə görə ad verilir? Samirin səsinə nə gəlib? Əla oxuyur.
Faiqin mən ümumiyyətlə səsini bəyənmirəm, Zülfiyyə də həmişə eyni ampluada. Gözəl mahnıları var, amma həmişə eyni.. eyni. Elmira Rəhimova barəsində heç nə deyə bilmərəm, təbii ki, haqqsızlıqdır. Çünki bizim evdə indiyənə kimi onun mahnılarına qulaq asırlar. Belələrini adsız qoymaq olmaz. Amma Aygün Kazımova ilə müqayisə etmək üçün uğursuz variantdır. Aygün 20-ci əsrin sonu 21-ci əsrin əvvəllərində də estradada inqilab etmiş bir müğənnidir. Yeni stil, ifa, şou... İndikilər sadəcə nüsxələməklə məşquldurlar.

İndi dəbdir, kimdən danışırsan, Ya Şövkət xanımı misal çəkirsiniz, ya da Rəşid Behbutovu. Nə aidiyyatı var axı bir birinə?
[/quote]

Gorəsən demokratiyanın bu məsələyə nə aidiyyəti var?  :nettt: Mən kiminsə şəxsiyyətinə görə ad verilməsin dedim??? Şəxsiyyətə qalsa bir çox kotifeylərimiz şəxsiyyətli adama yaraşmayan hərəkətlər ediblər ... Ələ misallardan biri Flora xanımla İlhamənin arasında olan düşmənçilikdir ... Hər ikisi vaxtında bir birinə qarşı o qədər də layiqli hərəkərlər etməyiblər, amma hər ikisinin Azərbaycan musiqisində əvəzsiz xidmətləri var .... ona görə xahiş edirəm mənim sözlərimi təhrif etməyin ... Mən Samirin şəxsiyyəti barədə bir söz demədim, və onun şəxsiyyətinin onn ad alıb alması ilə əlaqələndirməmişəm.... Sizin zövqünüzə görə Samir əla oxuya bilər, amma mənim zövqümü oxşamır bu adam, amma məsələ heç bunda da deyil axı ... Xalq artisi titulunu həmdə xidmətlərə görə verirlər, mən də sual etdim, nə xidməti var Samir Bağırovun?

O ki qaldı müqayisə üçün çəkilən Rəşidə, Şövkətə, bunun aidiyyatı var, və bu ondan ibarətdir ki, çünki Rəşidnən Faiq Ağayevin ikisinin də Azərbaycan xalq artisti adını daşıması gülüncdür, belə çıxır ki, bunlar eyni səviyyəli müğənnilər olublar... Bəs onda bunları nə iləsə fərqləndirən bir amil olmalıdır ya yox?? Yaxşı tutalım Rəşid uğursuz misal idi, çünki Rəşid həm də SSRİ xalq artisti idi, bəs Şovkət xanıma nə sözünüz??? o ki Azərbaycan xalq artisti idi .. indi o da xalq artisti, Aygün də xalq artisti... Nə inqilab edib axı Aygün? nə yenilik gətirib soyunmaqdan və saysız-hesabsız əməliyyatlarından başqa? Mən bu adların verilməsinə görə demirəm, kim ad alıb, kim almayıb, mənə nə istisi-soyuğu ola bilər ki, sadəcə fərqləndirici amillər olmalıdır axı .... İndi baxın, Arif Quliyev artıq 15 ildən çoxdur xalq artistidir, amma aktyor kimi o Fəxrəddin Manafovdan nəyi yaxşıdır? Birdə mən ümumiyyətlə bu xalq artisti, xalq rəssamı, xalq yazıçısı, xalq .... adlarını Sovet keçmişinin qalığı hesab edirəm .... Əgər siz dediyiniz kimi, Elmira Rəhimovaya sizin evdə indiyə qədər qulaq asırlarsa, o zaman elə əsl xalq artisti odur, çünki siz də xalqın nümayəndəsisiniz, deməli o xalq artisti, xalqın artistidir ... 

[quote name='Migel Gonsales' timestamp='1290074647' post='7716413']
Tamamilə razıyam,bu xalq titullarını yığışdırmaq lazımdır.Kimə ki sovet dövrü o fəxri adlar verilmişdi qoy elə onlarda da qalsın o adlar,[b]yoxsa indiki xalq artistləri o adlara da ləkə gətirirlər..[/b]
[/quote]

[font="Arial"]Bax bu sözlə tamamilə razıyam. İndiki xalq artistiynən o vaxtin xalq artistlərini müqaisə edəndə utanıram.
Ümumiyyətlə guya adı oldu ya olmadı bunun bir fərqi var?
[/font]

Bilmirəm bu nə dərəcədə düz söhbətdir. Amma danışırdılar ki, Rəşid Behbudov Rac Kapur ilə görüş zamanı təqdimatında o zaman üçün bütün layiqli titullarını sayıb: SSRİ xalq artisti adından tutmuş, SSRİ deputatlar sovetinin deputatı olmasına qədər. Rac Kapur isə qulaq asandan sonra, əlini uzadaraq ozünü təqdim edib: RAC KAPUR. Mən inanmıram ki, bu addan başqa onun adı olub. Əgər olsa idi Dünya xalq artisti adına layiq olmalı idi. Məgər Rəşid Behbudovu, Müslim Maqomayevi, Alla Puqacovanı, Sofya Rotarunu, Vaxtanq Kikabidzeni və daha bir coxlarını SSRİ xalq artisləri olduqlarına görə sevirdilər? Məndə razıyam ki, bu gün bu adlar pul tələsindən başqa bir şey deyil.

[quote name='oxucu' timestamp='1290151683' post='7722166']
Bilmirəm bu nə dərəcədə düz söhbətdir. Amma danışırdılar ki, Rəşid Behbudov Rac Kapur ilə görüş zamanı təqdimatında o zaman üçün bütün layiqli titullarını sayıb: SSRİ xalq artisti adından tutmuş, SSRİ deputatlar sovetinin deputatı olmasına qədər. Rac Kapur isə qulaq asandan sonra, əlini uzadaraq ozünü təqdim edib: RAC KAPUR. Mən inanmıram ki, bu addan başqa onun adı olub. Əgər olsa idi Dünya xalq artisti adına layiq olmalı idi. Məgər Rəşid Behbudovu, Müslim Maqomayevi, Alla Puqacovanı, Sofya Rotarunu, Vaxtanq Kikabidzeni və daha bir coxlarını SSRİ xalq artisləri olduqlarına görə sevirdilər? Məndə razıyam ki, bu gün bu adlar pul tələsindən başqa bir şey deyil.
[/quote]

Olub doğurdan da çünki bu hadisəni məndə eşidmişəm. Əla cavab verib hamıya.

ÜMumiyyətlə bu sovet dönəmindən qalmış köhnə adətləri çıxarmaq lazımdır.

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1290157920' post='7723000']
Olub doğurdan da çünki bu hadisəni məndə eşidmişəm. Əla cavab verib hamıya.

ÜMumiyyətlə bu sovet dönəmindən qalmış köhnə adətləri çıxarmaq lazımdır.
[/quote]

Sənətkarlar hər zaman mükafat almağı seviblər...

Əslində burada pis bir şey yoxdur. Amma son 10-15 ildə bizdə paylanan mükafatların, fəxri adların böyük bir hissəsini layiq olmayan adamlar təşkil edir

Bu səbəbdən də cəmiyyət tərəfindən bu mükafatlar və adlar artıq ciddi qəbul edilmir. Gülüş və satira hədəfinə çevrilir...

Hörmətli qardaş mən sizin fikirlər ilə razıyam amma problem elə o zaman başlayır kı layiq olmayanlar özlərini tərifləməklə ad qoymaqla və pulun köməkliyi alıblar indi də siz Flora xanımla İlhaməni bir pilləyə qoyursuz Siz Samirin nə ediyini soruşursusuz ( bu halda sizlə razıyam ) məndə İlhamənin nə ediyini soruşuram ki Flora xanim Kərimovanin edikləri və oxuduqları bir səviyyə qaldirirsiz bunlar elə İlhamədən başladi sou məkkanda özlərini yersiz tərifləmələr özlərinə ad qoymalar və özündən razılıq soruşun çoxluq İlhamənin həm müğəni kimi həm də insan kimi nə fikirləşdiyini sonra bir pilləyə qoyun ( əminəm ki özüvüz də yaxşı bilirsiz kim kimdir) Flora xanım həm də şəxsiyət kimi də hörmətə layiqdir o öz səhflərini danmir sadəcə hayatın hər üzü var və heç kim xətasiz deyil (hətta müqədəslər)

[b]Əli Mirəliyev: «Səsi olmayan müğənnilər zavodda, fabrikdə işləsələr, daha yaxşı olar» [/b]:)

[b]Nə üçün adınız fəxri ad üçün təqdim olunmayıb?[/b]

-Gözəl sualdır. 3 dəfə mənim adım fəxri ad üçün təqdim olunub. Dövlət Mahnı və Rəqs Ansamblında işləyəndə Rafiq Seyidzadə direktor idi. Gözəl saksafon ifaçısıdır. O mənim 3 dəfə təqdimatımı verdi. Amma eşitdim ki, nazirlikdən adımın üzərindən xətt çəkilib. O zaman Polad Bülbüloğlu mədəniyyət naziri idi. Polad müəllimi tutub dedim ki, məni xaricə göndərirsən, Azərbaycan musiqisini orada təmsil edirəm, bəs niyə mənə ad vermirsən? Qayıtdı ki, sən çox şeyləri bilmirsən. Bu məndə asılı deyil. Deyirdim axı sən mədəniyyət nazirisən.
Gülarə xanımın qəfildən dünyasını dəyişməsi mənim acı günlərimin başlamasına səbəb oldu. Bəlkə də Gülarə xanım sağ olsaydı, mən mədəniyyət naziri olardım. Çünki məndə o istedad var idi, musiqini gözəl bilirdim, necə deyərlər, dilim də var idi, dilçəyim də.

[b]- Bəlkə bunların arxasında maddiyyat dayanırdı? [/b]

- İnanın ki, mən heç vaxt pul verib sənətə gəlməmişəm. Bu gün də çağırılmayan yerə getmirəm. Düzdür, bu gün açıq-aşkar alverdir. Müğənnilərin 50%-i adları pulla alıb. 38 ildir ki, sənətdəyəm. Mənə bundan sonra əməkdar, ya xalq artisti versələr, ürəyim partlayar. Çünki mən elə Əli Mirəliyev kimi təqdim olunmağa öyrəşmişəm.

[b] Sizcə fəxri ad insan həyatında nə kimi rol oynayır?[/b]

- Heç bir rol oynamır. Mənim ən böyük adım var: “Xalqın sevimli müğənnisi Əli Mirəliyev”. Mənim həyatda ən böyük qələbəm odur ki, xalqın sevimli müğənnisiyəm. Buna da hər adam nail ola bilmir.

[b]-Əli müəllim, belə bir misal var. desəm öldürərlər, deməsəm ölləm. Düz danışdığınız üçün hərdən sizi qınayanlar olur?[/b]

- Məni yaxından tanıyan adam məndən inciməz. Çünki tanıyanlar bilirlər ki, hər zaman sözün düzünü demişəm. Kompüterlə səs olmur axı. İnsanın gərək öz təbii səsi olsun. Fitri istedadı, Tanrı vergisi olmalıdır. Bütün millətin hamısının səsi var. Deməli hamı müğənni olmalıdır? Səsi olmayan müənnilər zavodda, fabrikdə işləsələr, daha yaxşı olar. Mən səsi olmayanlara “geydirmə səs” deyirəm. Hələ bu harasıdır, oxumaq qalır qırağa, başlayırlar onların geyimini, evlərini, maşınlarını gündəmə gətirməyə. Biri pişiyə, siçana, heyvana konsert verməyə başlayır. Bu yolla bunlar gündəmə gəlirlər. Qətiyyən mən onları qəbul etmirəm.

[quote name='SeymurEmin' timestamp='1290189129' post='7726167']

Hörmətli qardaş mən sizin fikirlər ilə razıyam amma problem elə o zaman başlayır kı layiq olmayanlar özlərini tərifləməklə ad qoymaqla və pulun köməkliyi alıblar indi də siz Flora xanımla İlhaməni bir pilləyə qoyursuz Siz Samirin nə ediyini soruşursusuz ( bu halda sizlə razıyam ) məndə İlhamənin nə ediyini soruşuram ki Flora xanim Kərimovanin edikləri və oxuduqları bir səviyyə qaldirirsiz bunlar elə İlhamədən başladi sou məkkanda özlərini yersiz tərifləmələr özlərinə ad qoymalar və özündən razılıq soruşun çoxluq İlhamənin həm müğəni kimi həm də insan kimi nə fikirləşdiyini sonra bir pilləyə qoyun ( əminəm ki özüvüz də yaxşı bilirsiz kim kimdir) Flora xanım həm də şəxsiyət kimi də hörmətə layiqdir o öz səhflərini danmir sadəcə hayatın hər üzü var və heç kim xətasiz deyil (hətta müqədəslər)
[/quote]
Men onlarin ikisini de hec vaxt bir pilleye qoymamisam... Ikisinin arasinda secende tebii ki, Flora xanim daha ustundur,.. Ancaq her halda Ilhame de pis senetkar deyil.... Onun insanliqini qoyaq bir qiraqa...

[quote name='gagulya' timestamp='1290191714' post='7726465']
Men onlarin ikisini de hec vaxt bir pilleye qoymamisam... Ikisinin arasinda secende tebii ki, Flora xanim daha ustundur,.. Ancaq her halda Ilhame de pis senetkar deyil.... Onun insanliqini qoyaq bir qiraqa...
[/quote]
Görürsiz İlhamə "sənətkar" oldu beləcə bir neçə ilə də Faiqdə Aygündə Zülyda olacaqlar sənətkarlar hamsı ona görədi ki düzgün qiymətləndirmir Əgər İlahmə "sənətkar" adina layiqdirsə yaxarıda adları çəkilənlərdə layiqdirlər Sizin ona "sənətkar" demək səbəbi TV dir və İlhamədir o qədər təriflədilərki sonunda inanmağa başladınız buna reklam deyirlər

[quote name='SeymurEmin' timestamp='1290202856' post='7727550']
Görürsiz İlhamə "sənətkar" oldu beləcə bir neçə ilə də Faiqdə Aygündə Zülyda olacaqlar sənətkarlar hamsı ona görədi ki düzgün qiymətləndirmir Əgər İlahmə "sənətkar" adina layiqdirsə yaxarıda adları çəkilənlərdə layiqdirlər Sizin ona "sənətkar" demək səbəbi TV dir və İlhamədir o qədər təriflədilərki sonunda inanmağa başladınız buna reklam deyirlər
[/quote]

Başa düşmədim mənim öz ağlıma, öz zövqümə nə gəlib ki??? Şəxsən məm İlhamənin oxumağını bəyənirəm, düzdür Floraya çata bilməz, amma hər halda səsi də var, oxumaq tərzi də .... 

[quote name='gagulya' timestamp='1290240819' post='7728706']
Başa düşmədim mənim öz ağlıma, öz zövqümə nə gəlib ki??? Şəxsən məm İlhamənin oxumağını bəyənirəm, düzdür Floraya çata bilməz, amma hər halda səsi də var, oxumaq tərzi də .... 
[/quote]
Mən sizin zövqünüz barədə heç nə deməmişəm Sadəcə olaraq zamanla elə sizin bəyənmədiyiniz müğənilər sənatkar adlanacaqlar ona görəki onlarıda kiminsə zövqə görə yaxşı oxuyurlar bəyənib qulaq asırlar.Əgər İlahməni yaxşı müğəni olduğunu desəydiz buna etraz etmək istəməzdim amma sənətkar adı yaraşdırmadim bu qədər ümid edirəm ki fikrimi aydın yazdım

[b] Röya, ümumiyyətlə fəxri ad almamağın sənə təsir edir?[/b]
[b]
Röya:[/b] - İndi təsir etmir. Mənə elə gəlir ki, mənə birdəfəlik orden taxacaqlar. Ciddiyəm. Mən bu işə qarışa bilmərəm. Yəqin ki, nə vaxtsa mən də layiq görülərəm. [u]Çox səmimi danışırıqsa, dörd il bundan qabaq gözləyirdim fəxri adı.[/u] 2006-ci ildə elə gözləyirdim ki, necə istəyirdim o adı? O vaxt mənə bu çox vacib idi. Mənim qalxan vaxtım idi. Mənim üçün fəxri ad maraqlı idi. Bilirdim ki, fəxri ad almaq mənə bir qədər də təkan verəcək. Amma bu gün mən xalq artistlərinin yanında yox e, onlardan da üstün yerdəyəm. Onlar da səhnəyə çıxır, mən də. Xalq artisti çıxır, oxuyur, camaat əl çalıb qışqırır ki, Röya, Röya. Bu mənə bəsdir. Xalqın artisti olmaq lazımdır. Biz xalq üçün oxuyuruq. Əsas odur ki, onlar bizi sevsin. Əgər məni bu gün xalq sevirsə, demək, xalqın artistiyəm. Sadəcə, fəxri ad dövlət tərəfindən sənətçiyə verilən böyük diqqətdir, zəhmətinin dəyərləndirilməsidir. Əgər o diqqət bizə vaxtında verilmirsə, mən onu istəmirəm. O adı almaqla deyil. Bunu min dəfə də deyərəm. Elə xalq artistlərimiz var ki, onları efirdə görürəm, o ada yaraşdırmıram. Çünki onları təqdim edəndə pafosla aparıcı deyir ki, qarşılayın, xalq artisti filankəs gəlir.

......................

daha menim sözrüm yoxdur... deme, 4 il bundan gabag fəxri adı gözləyirdi......

Bu yaxınlarda öyrənmişəm ki, Türkiyədə də "devlet sanatçısı" deyilən status var. Ajda Pekkan, Barış Manco, Emel Sayın, Şener Şen və bir çoxlarına verilib. Lakin bir çox tanınmışlar, o cümlədən Sezen Aksu, Nilufer, bu titulu rədd edirlər. Onların sırasında dövlər sənətçilərinin yalnız kommunizmə xas olmasını söyləyənlər var.

[url="http://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Devlet_Sanat%C3%A7%C4%B1lar%C4%B1"]Dövlət sənətçilərinin siyahısı[/url]

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1290455751' post='7744581']
Bu o deməkdir ki, Sizin sadaladığınız səntçilər kommunizmə qulluq ediblər?
[/quote]

söhbət kommunizm ideologiyasından deyil, kommunist dövlətlərindən gedir. Yəni ki, tənqidçilər belə statusun kommunizm totalitarizminə xas olduğunu iddia edirdilər. Və zənnimcə, haqlıdırlar da

[quote name='мусаватист' timestamp='1290460170' post='7745111']
söhbət kommunizm ideologiyasından deyil, kommunist dövlətlərindən gedir. Yəni ki, tənqidçilər belə statusun kommunizm totalitarizminə xas olduğunu iddia edirdilər. Və zənnimcə, haqlıdırlar da
[/quote]

Aydın, təmamilə düz deyirlər. Əsl sənətkarın nəyinə lazımdı adlar, sənəti hər bir adın göstəricisidir.

[quote name='^^Paradise_Bird^^' timestamp='1290460368' post='7745133']
Aydın, təmamilə düz deyirlər. Əsl sənətkarın nəyinə lazımdı adlar, sənəti hər bir adın göstəricisidir.
[/quote]

bilmirsiz Meleyke Esedova hansı xidmetlerine göre xalq artisti adı aldi?

[quote name='Garatel' timestamp='1290578258' post='7753392']
bilmirsiz Meleyke Esedova hansı xidmetlerine göre xalq artisti adı aldi?
[/quote]
:) bu sual məni də çox maraqlandırır. İnternetdə poisk verdim internet də aciz qaldı bu sualın cavabında))
P.S.Aktrisa kimi pis aktrisa deyil amma XALQ Artisti adı.........

[quote name='Pari***' timestamp='1290578618' post='7753416']
:) bu sual məni də çox maraqlandırır. İnternetdə poisk verdim internet də aciz qaldı bu sualın cavabında))
P.S.Aktrisa kimi pis aktrisa deyil amma XALQ Artisti adı.........
[/quote]

siz onun bir uğurlu rolunu misal çəkə bilərsiz? məncə ondan da yaxşı və baş rollara layiq aktrisalarımız var. Amma onlar onun qədər "fərasətli" deyillər deyə həmişə kölgədə qalırlar.........

[quote name='Garatel' timestamp='1290581190' post='7753649']
siz onun bir uğurlu rolunu misal çəkə bilərsiz? məncə ondan da yaxşı və baş rollara layiq aktrisalarımız var. Amma onlar onun qədər "fərasətli" deyillər deyə həmişə kölgədə qalırlar.........
[/quote]
Mən vurğuladım axı pis aktrisa deyil amma xalq artsiti adı üçün hələ çox işlər görməlidir. Mən də sizinlə razıyam ki, ondan daha yaxşı aktrisalarımız var.
P.S. Roluna gəlincə Kleopatranı yaxşı oynayıb.

Statistika maraqlıdır....

Məsələn, məlum olur ki, “xalq” adı daşıyanların sayı 2006-cı ildə 132 nəfər olubdur, lakin 2008-də 152 şəxsə qalxıb. Yəni, xalqımız cəmi 2 ilə düz 20 dənə dahi şəxsiyyət yetişdırmişdır (xalq artisti, şairi, yazıçısı və s.)

Yaxşı məhsuldarlıqdır, dünyada analoqu yoxdur...

Ölkəmizdə maldarlıq, bostançılıq da gərək bu templə inkişaf etsin

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• Кому следует воздвигнуть памятник в Баку? - ОПРОС + ВИДЕО
      В городе Баку, где древность сочетается с современностью, важно иметь статуи и памятники на различные темы.
      Интересно, а что об этом думают граждане? Кому, по их мнению, следует поставить памятник в столице?
      Baku TV попытался выяснить это у горожан.
      Оказалось, что граждане также хотели бы увековечить память наших национальных героев и шехидов.
        "Должны быть воздвигнуты памятники всем нашим шехидам. Их должны знать все. Если будут установлены их статуи, гости столицы будут проинформированы о наших шехидах", - сказал один из жителей Баку.
      Подробнее - в сюжете:

• 34 replies
    • В АМУ выступили с заявлением по поводу суицида бывшего главного педиатра
      У нас каких-либо новых назначений на руководящие должности не производилось.
      Об этом в ответ на запрос Oxu.Az заявила завотделом по связям с общественностью Азербайджанского медицинского университета (АМУ) Гюнель Асланова.
      • 29 replies
    •  Кровати односпальные, двуспальные и двухъярусные
      Спальная мебель "КЛАССИКА"

• Upvote
        • Like
      • 240 replies
    • В Азербайджане повысились цены на услуги такси: что говорят в компаниях и AYNA?
      В последнее время в стране наблюдается рост цен на услуги такси.
      Как сообщает Xezerxeber.az, водители утверждают, что фиксируется уменьшение количества автомобилей, так как машины производства 1999 и 2000 годов сняты с эксплуатации. Это, в свою очередь, также влияет на цены.
      Между тем эксперт по транспорту Ясин Мустафаев отметил, что наряду с ценой важно повышать и качество предоставляемых услуг. 
      По данному вопросу редакция также обратились в AYNA.
      Там отметили, что, согласно новым правилам, юридические лица и частные предприниматели, желающие осуществлять перевозку пассажиров на такси, должны действовать на основании соответствующих разрешений. Прежде всего им необходимо получить пропускное удостоверение и пропускную карту.
      По поводу повышения цен в компаниях по предоставлению услуг такси привели разные доводы.
      Так, в Bolt отметили, что заказы в системе формируются на основе спроса и предложения. «Просим водителей привести свою деятельность в соответствие с требованиями законодательства. В противном случае заказ со стороны Bolt не будет отправлен владельцам этих автомобилей», - отметили в компании.
      В свою очередь в Uber заявили, что окончательная цена поездки зависит от многих факторов, таких как соотношение свободных автомобилей в конкретной локации и желающих заказать такси, расстояние и продолжительность поездки, заторы. Чем меньше свободных водителей, тем выше может быть цена поездки.
      Представляем подробный видеоматериал по теме:
      https://media.az/society/1067959052/v-azerbaydzhane-povysilis-ceny-na-uslugi-taksi-video/
        • Facepalm
      • 13 replies
    • Рапродажа уходовой и  лечебной косметики от Hommlife. Все с 40-50 % скидкой!
      Эффективные средства эко-качества🤩 По очень выгодным ценам👍 
      • 4 replies
    • Открытия сухопутных границ Азербайджана не будет
      Сейчас мы видим, что с закрытием на определенный период сухопутных границ Азербайджана безопасность в стране укрепляется. В прошлом наблюдалось множество случаев, некоторые из которых были обнародованы, а некоторые - нет.
      Как сообщает АЗЕРТАДЖ,  об этом заявил Глава республики 23 апреля в выступлении на международном форуме на тему "СОР29 и Зеленое видение для Азербайджана", организованном в Университете АДА.
      "Мы столкнулись с серьезными угрозами и проблемами извне. Именно это я и имел в виду, когда говорил, что все наши потенциальные риски могут исходить из-за рубежа", - сказал глава государства.
      https://ru.oxu.az/politics/863491
        • Facepalm
        • Downvote
        • Haha
      • 100 replies
    • И опять Помогите))
      Девочки форума....кто может откликнитесь
      все все все...мне нужна ваша помощь....
      У дочери день варенье в понедельник, меня поставщики подвели, заказала костюм  Чуи(на вайлдберис) вобщем отказали ...
      А она у меня ужасная анимешница, вобщем решила сама смастерить ей костюм , благо не очень тяжёлый ...
      У меня есть пальтишко, портниха онун астарыны дейишечек, шляпку куплю , брюки черные и сарочка есть, остаётся только два элемента, серая жилетка и короткий пиджачок, серая жилетка может у кого то от костюма остался, могу купить, или за шоколадку взять, а что делать с пиджаком? Моя портиниха отказалась((( говорит переделать нет проблем , а новый сшить нет ...
      Очень мало времени ....помогите, можно и советом...
      По магазинам не могу пройтись с работы в 6 выхожу...могу успеть только в один но только если точно знать что могу купить , что надо
        • Like
      • 10 replies
    • «Переживаю за свою жизнь и жизнь своих детей...» Женщина из Баку о том, как лишилась глаза после избиения мужа – ВИДЕО
      Проживающая в Баку Анастасия Бектимирова поделилась в своем аккаунте в Инстаграм видео, в котором рассказала о произошедшем с ней домашнем насилии.
        • Facepalm
        • Sad
        • Confused
        • Red Heart
        • Like
      • 702 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...