Jump to content
Disput.Az Forum
Модераторы форума - Assembler & Bercana
Bercana

Расчёт пенсий. 2

Recommended Posts

В 22.12.2019 в 16:55, OlegVetrov сказал:

Уважаемый Антихимик, прошу при возможности ответить на мой вопрос. Мне в марте 2020 года исполняется 60 лет, мне положена льготная пенсия но у меня 9 лет льготных, не хватает 3х с половиной лет, предусмотрена ли законом перерасчет моей будущей пенсии исходя из 65 лет? Что Вы сможете мне посоветовать в моем случае? Заранее благодарю за ответ!

Добрый день.

Если Вам не хватает стажа на вредной профессии , который должен быть минимум 12,5 , то Вы получите право на получение пенсии на общих основаниях в возрасте 65 лет.

Ваш пенсионный капитал уже пересчитан  и на сайте https://e-sosial.az/  должна быть уже новая сумма пенс. капитала с учетом перерасчета.

Кроме того каждый ваш пенс. капитан индексируется, т.е.  к 65 годам он будет больше чем сейчас, даже если Вы сейчас не работаете.

Добрый вечер! Спасибо что ответили.Мне не хватает 3,5лет льготного стажа и по истечении этого срока мне будет положена пенсия или  все таки на общих основаниях в 65 лет.Я смотрел закон 1992 года,там указано что должно учитываться и каждые 2,5 льготного месяца к одному.В sosial az мой капитал просчитан неверно,некоторые годы не указаны и расчеты годовых прибылей неполностью указаны.Кому нужно в таких случаях обращаться?

добрый день! подскажите, плз,  родственница получает пенсию уже более 6 лет. сейчас ей исполнилось 65 и ее уволили в связи с выходом на пенсию.пошла в собес, чтобы сделать перерасчет, а там нет отчислений за последние три года. у них как раз три года тому назад сменился бухгалтер и она ничего не делала. и теперь где искать эти деньги?  

и еще подскажите для регистрации на е-социал что такое тип документа и ФИН человека? спасибо

с ФИН разобралась, а вот тип документа так и не понятен: там выходит миграция или от...

Edited by Yves-Rocher

В 16.12.2019 в 16:05, Антихимик сказал:

Этот перерасчет уже давно сделали, после того как в июля 2017 года приняли новый закон, по которому в пенс. фонд отчисляется не 50 % от пенс. отчислений, как раньше, а 90 %.

Это касается всех, кто выходил на пенсию начиная с 1 июля 2017 года. 

На сайте www.e-sosial.az  данные с учетом перерасчета.

Этого расчет там нет или неправильный расчет. 

Если у человека там 10000 ман капитал, после перерасчета это сумма увеличивается на 80% .

А этого там нет. Там только капитал который течение нескольких лет мы платили. Одним словом не разберешся. 

Подождём посмотрим.

Что будет то и будет.

Подскажите, пожалуйста, кто знает, - пункт/параграф Закона о пенсиях, по которому вдова/вдовец может получать пенсию умершего супруга. И есть ли разница, если вдова/вдовец тоже получали пенсию, но, разумеется, меньшего размера?

Дело в том, что ДОСТ, вдобавок к всем остальным документам, запросил еще и справку из ЖЭКа, что якобы вдова умершего была на иждевении умершего и проживали они на одной жилплощади. Хотя я не понимаю смысла в этой справке... 

3 hours ago, Simran_Seyidov said:

опять жэк??! 😱

Они это называют как-то наподобии "соответствующее отделение исполнительной власти"...

26 минут назад, AHB сказал:

Они это называют как-то наподобии "соответствующее отделение исполнительной власти"...

хорошо бы понять что они исполняют . 21 век на дворе - скоро колонии на Марсе построят и будут жить . Наши ещё справки собирают ,хотя все гос.органы информ. соеденены между собой и имеют доступ ко всем данным . Бездельники и тунеядцы эти наши Жэк и . По крайней мере нашего округа .

"Azərbaycanda minimum pensiyanın 72 faiz artımı orta aylıq pensiyanın artımına 15 faiz təsir göstərib. Növbəti ildə də pensiyaların orta aylıq məbləğində 15 faiz artım gözləyirik". 

Bunu Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi naziri Sahil Babayev deyib. Nazir bildirib ki, sosial sahədə islahatlar 2020-ci ildə də davam etdiriləcək.

http://azpolitika.info/?p=575

1 hour ago, Simran_Seyidov said:

хорошо бы понять что они исполняют . 21 век на дворе - скоро колонии на Марсе построят и будут жить . Наши ещё справки собирают ,хотя все гос.органы информ. соеденены между собой и имеют доступ ко всем данным . Бездельники и тунеядцы эти наши Жэк и . По крайней мере нашего округа .

Так в данном случае - это не ЖЭКа инициатива просить справки, а ДОСТа, который компьютеризирован по уши, но продолжает запрашивать ненужные бумажки. При этом, когда обращаешься к ним по какому-то вопросу с необходимыми документами, выданными гос.органами (свидетельство о рождении, смерти, браке и т.п.), заставляют делать нотариально заверенные копии этих документов, чтобы потом сохранить в своих компьютерах их сканы (pdf). Идиотизм полный! В 21-м веке! Плюс подпитка нотариусов! 

• Thanks 1
  • Upvote 1

Министерство распространило информацию в связи с лицами, получившими с 1 января право на пособие по возрасту

Если до начала этого года женщины (при отсутствии права на пенсию по возрасту) получали пособие по возрасту в 62 года, а мужчины (при отсутствии права на пенсию по возрасту) в 67 лет, то с начала этого года этот возрастной порог приравнивается с возрастом получения права на пенсию.

Об этом АПА сообщили в Министерстве труда и социальной защиты населения.

Согласно информации, по новому закону, вступившему в силу с 1 января 2020 года, с первого числа этого месяца женщины с возрастом 61 год 6 месяцев и мужчины с возрастом 64 года 6 месяцев (при отсутствии права на пенсию по возрасту) получили право на пособие по возрасту.

Вместе с тем, согласно новому законодательству, возрастной порог  для женщин, родивших пять и более детей и воспитавших их до восьмилетнего возраста, уменьшается на 1 год на каждого ребенка.

Возрастной порог для права получения пособия матерями, воспитавшими детей с ограниченными возможностями до 8-и лет, уменьшается на 5 лет.

А также, уменьшается на 5 лет возрастной порог для права получения пособия отцами, воспитавшими 5 и более детей до возраста 8 лет после смерти их матери или аннулирования брака, либо после лишения матери материнских прав, при условии не заключения нового брака, либо усыновившими и воспитавшими в одиночку 5 и более детей до возраста 8 лет, в том числе опекунами-мужчинами, воспитавшими в одиночку 5 и более детей до возраста 8 лет.

• Like 3
  • Upvote 2

1 час назад, umniy Nxcivanli сказал:

Если до начала этого года женщины (при отсутствии права на пенсию по возрасту) получали пособие по возрасту в 62 года, а мужчины (при отсутствии права на пенсию по возрасту) в 67 лет, то с начала этого года этот возрастной порог приравнивается с возрастом получения права на пенсию.

а какая сумма сейчас выплачивается?

7 минут назад, poizzon сказал:

а какая сумма сейчас выплачивается?

130 манат.

• Thanks 1
  • Upvote 1

https://news.day.az/azerinews/1192132.html

Prezident İlham Əliyevin 16 dekabr 2019-cu il tarixdə təsdiqlədiyi yeni qanunlar əhalinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə xidmət etməklə, eyni zamanda, sosial təminat sisteminin təkmilləşdirilməsində növbəti addımdır.

Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirlyindən Trend-ə verilən məlumata görə, bu qanunlarla yaşa görə əmək pensiyası və yaşa görə müavinət hüququ verən yaşlar arasında uyğunsuzluq aradan qaldırılıb, hər iki sosial təminat növü üzrə hüquq yaranan yaş hədləri eyniləşdirilib.

Əgər bu ilin əvvəlinədək qadınlar (yaşa görə pensiya hüququ olmadıqda) yaşa görə müavinət hüququnü 62 yaşda, kişilər (yaşa görə pensiya hüququ olmadıqda) isə 67 yaşda qazanırdısa, bu ilin əvvəlindən bu yaş həddi pensiya hüququ yaranan yaş həddi ilə eyniləşdirilir.

Beləliklə, 2020-ci il yanvarın 1-dən qüvvəyə minən yeni qanunla hazırda yaş həddi 61 il 6 ay olan qadınlar və yaş həddi 64 il 6 ay olan kişilər (yaşa görə pensiya hüquqları olmadıqda), bu ayın 1-dən yaşa görə müavinət hüququ qazanıblar.

Yaşa görə müavinətin təyinatı ötən il elektronlaşdırılıb və həmin şəxslərə bu müavinət elektron qaydada təyin olunur. Onlara yaşa görə müavinət təyin edilməsi üçün hər hansı quruma müraciət etmələrinə və sənəd təqdim olunmasına ehtiyac yoxdur. Vətəndaşa elektron təyinat və müavinətin hansı bankdan alınması barədə bildiriş SMS vasitəsilə göndəriləcək. SMS göndərilməsi üçün adına nömrə yoxdursa, vətəndaş məlumatı nazirliyin 142-Çağrı Mərkəzindən və ya nazirlik yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun yerli şöbəsindən əldə edir. Bundan sonra yalnız şəxsiyyət vəsiqəsini təqdim etməklə müvafiq bankdan kartı alır.

Bununla yanaşı, yeni qanunvericiliyə görə, beş və daha çox uşaq doğub onları səkkiz yaşınadək tərbiyə etmiş qadınların yaşa görə müavinət hüququ qazanmaq üçün yaş həddi hər uşağa görə 1 il azaldılır. Misal üçün, beş uşaq doğub onları səkkiz yaşınadək tərbiyə etmiş qadının yaşı hazırda 56 yaş yarımdırsa və pensiya hüququ yoxdursa, o zaman ona yaşa görə müavinət təyin edilir. Uşaqların sayı 6 olduqda bu yaş göstəricisi 55 yaş yarım, 7 olduqda 54 yaş yarım və s. yaş həddinə enir. Sağlamlıq imkanları məhdud uşağını səkkiz yaşınadək tərbiyə etmiş anaların da yaşa görə müavinət hüququ qazanmaq üçün yaş həddi 5 il azaldılır.

Eləcə də ana vəfat etdiyinə və ya ana ilə nikaha xitam verildiyinə, yaxud ana valideynlik hüququndan məhrum edildiyinə görə 5 və daha çox uşağı növbəti nikah bağlamadan, təkbaşına səkkiz yaşınadək böyüdən ataların, habelə 5 və daha çox uşağı övladlığa götürüb təkbaşına səkkiz yaşınadək böyüdən ataların, həmçinin 5 və daha çox uşağı səkkiz yaşınadək böyüdən qəyyum kişilərin yaş həddi 5 il azaldılmaqla yaşa görə müavinət hüququ yaranıb

• Upvote 2

Скажите, пожалуйста, какие документы нужны для оформления пособия по возрасту в 61 год 6 месяцев для неработающей женщины и куда их предоставить Вряд ли мне что-то пришлют по смс или позвонят

4 часа назад, alrod47 сказал:

Скажите, пожалуйста, какие документы нужны для оформления пособия по возрасту в 61 год 6 месяцев для неработающей женщины и куда их предоставить Вряд ли мне что-то пришлют по смс или позвонят

... рано ещё приказ только вышел ! дней через 10-15 чот задвижется .

19 часов назад, alrod47 сказал:

В прошлом месяце оформляли.

1. Справка с Департамента Налогов на Нариманово о том, что у Вас нет ИНН.

2. Справка с Асана или с ЖЭКа о месте жительства и количестве членов семьи, прописанных с Вами в одном доме.

3. Если у Вас Ясамальский или Сабаильский район идете в ДОСТ (новое учреждение около Министерства Налогов). если другой район, то по прописке идете в районный ДСМФ. Там Вам дают справку о том, что Вы не работаете и на затем собирают все документы, кот. вы принесли и через месяц выдают карточку.

Даже если Вы получаете карточку через месяц, там будут начисления с момента Вашего дня начала отчислений.  

НО! все справки берите после дня рождения, а не заранее.

34 минуты назад, Sabina80 сказал:

1. Справка с Департамента На..................

Закон начал действовать только с 1 января 2020г ....??? ....значит и условия могут измениться ..

13 минуты назад, Ренад сказал:

Закон начал действовать только с 1 января 2020г ....??? ....значит и условия могут измениться ..

Не спорю. Но в данном случае поменяли только возраст поучения соц пособия. Но не спорю.

Posted (edited)
59 минут назад, Sabina80 сказал:

1. Справка с Департамента Налогов на Нариманово о том, что у Вас нет ИНН.

2. Справка с Асана или с ЖЭКа о месте жительства и количестве членов семьи, прописанных с Вами в одном доме.

3. Если у Вас Ясамальский или Сабаильский район идете в ДОСТ (новое учреждение около Министерства Налогов). если другой район, то по прописке идете в районный ДСМФ. Там Вам дают справку о том, что Вы не работаете и на затем собирают все документы, кот. вы принесли и через месяц выдают карточку.

Даже если Вы получаете карточку через месяц, там будут начисления с момента Вашего дня начала отчислений.  

НО! все справки берите после дня рождения, а не заранее.

После того как исполнится 61.6 ? Это что ДСМФ ?

Edited by SvetlanaMus

49 минут назад, SvetlanaMus сказал:

После того как исполнится 61.6 ? Это что ДСМФ ?

Да, по новому закону после 61,6 лет. ДСМФ- Довлят Сосиал Мудафиа Фонду. Государственный Фонд Социальной Защиты

• Upvote 1

14 минуты назад, Sabina80 сказал:

Да, по новому закону после 61,6 лет. ДСМФ- Довлят Сосиал Мудафиа Фонду. Государственный Фонд Социальной Защиты

Понятно. Спасибо большое)

22 часа назад, Sabina80 сказал:

Не спорю. Но в данном случае поменяли только возраст поучения соц пособия. Но не спорю.

Что за пособие и кому оно полагается? Просветите, пожалуйста

46 минут назад, Dak сказал:

Что за пособие и кому оно полагается? Просветите, пожалуйста

Разговор шел о пособие для людей, кот. в силу разных обстоятельств (недостаточный пенсионный капитал, стаж работы) не полагается Пенсия по возрасту, вследствие чего, они будут получать Социальное пособие по возрасту.

46 минут назад, Sabina80 сказал:

Разговор шел о пособие для людей, кот. в силу разных обстоятельств (недостаточный пенсионный капитал, стаж работы) не полагается Пенсия по возрасту, вследствие чего, они будут получать Социальное пособие по возрасту.

спасибо

34 минуты назад, milanec29 сказал:

e-sosial висит

наверное индексируют пенсии

У меня жена проработала ~14 лет. Согласно теперешним законам ей пенсия уже не светит. Я уже на пенсии. 
Вопрос знатокам: имеет ли она право на получение моей пенсии, если мне придёт конец?

Edited by zakvel

1 час назад, zakvel сказал:

У меня жена проработала ~14 лет. Согласно теперешним законам ей пенсия уже не светит. Я уже на пенсии. 
Вопрос знатокам: имеет ли она право на получение моей пенсии, если мне придёт конец?

Да конечно. Но не будьте столь пессимистичны

10 часов назад, milanec29 сказал:

Да конечно. Но не будьте столь пессимистичны

Ну она и сама будет получать пособие по достижении 62 х лет. Живите долго и счастливо! 

4 минуты назад, Алтайка1951 сказал:

Ну она и сама будет получать пособие по достижении 62 х лет. Живите долго и счастливо! 

Я не знаю возраста вашей жены.  Но до 30 июня этого года возраст для получения пособия для женщин составляет 61 год 6 мес. Это согласно нового указа Президента. Теперь право на получение пособия (кому пенсия не положена по закону), будет назначатьс по достижении пенсионного возраста . То есть с 1 го июля 2020 глда это будет уде 62 глда. С 1 го июля 2021 года 62 года 6 мес. И так далее до 65 лет. От нового указа мужчины выиграли ,а женщины проиграли. Ведь раньше мужчинам назначали пособие только по достижении 67 лет. Теперь же потолок будет 65 лет. Сейчас до 1 го июля тек. года мужчинам назначается пособие по достижении 64года 6 мес. Далее уже будет в 65 лет. Пособие в настоящее время 130 ман. Возможно как и пенсию проиндексируют с января,но пока информации нет 

• Upvote 1

Человек и одного дня не работал  в своей жизни, достиг пенсионного возраста и ему пособие положено. Другой же имеет 24,5 лет стажа до 2006 года, но работал без оформления и перечислений в пенсионный до июля 2018 года и тоже достиг пенсионного возраста, но право на пенсию по возрасту не имеет. Только на пособие по старости в размере 130 манат. Какая несправедливость! Должна быть какая то дифференциация, индивидуальный подход в каждой отдельно взятой ситуации.

• Like 1
  • Upvote 2

7 часов назад, Yadan сказал:

Человек и одного дня не работал  в своей жизни, достиг пенсионного возраста и ему пособие положено. Другой же имеет 24,5 лет стажа до 2006 года, но работал без оформления и перечислений в пенсионный до июля 2018 года и тоже достиг пенсионного возраста, но право на пенсию по возрасту не имеет. Только на пособие по старости в размере 130 манат. Какая несправедливость! Должна быть какая то дифференциация, индивидуальный подход в каждой отдельно взятой ситуации.

Ключевое слово несправедливость ,это сплошь и рядом так ,что удивляться ничему не стоит.

Уважаемые диспутчане.

Есть ли какие то законодательные акты о влиянии на пенсионный возраст вредных условий труда ?

К примеру рентгеновского облучения. В России проработав 15 или 20 лет с рентгеновским облучением, можно выйти на пенсию. В нашем местном законодательстве это как то обговорено ?

Хотелось бы ознакомиться с первоисточниками.

Всем спасибо.

Форумчане,кто в курсе ,а Баку уже дают пенсию за январь? 

2 минуты назад, Алтайка1951 сказал:

Форумчане,кто в курсе ,а Баку уже дают пенсию за январь? 

Нет смс оповещения пока нет.

21 минуту назад, sabami сказал:

Нет смс оповещения пока нет.

Спасибо! Значит пока нету

1 час назад, Алтайка1951 сказал:

Спасибо! Значит пока нету

Хатаинский и  Насиминский районы  начали получать  смс-ки

• Upvote 1

32 минуты назад, milanec29 сказал:

нариманов+

Ну значит через пару дней и у нас будет в районах 

14 часа назад, Sylph сказал:

Хатаинский и  Насиминский районы  начали получать  смс-ки

12 часа назад, milanec29 сказал:

нариманов+

Хазар - 20:13.

Приветствую всех ,С прошедшими праздниками вас люди добрые,всем здоровья и благополучия!!!Люди кто то реально выходил по льготным делам на пенсию не  так давно?Хочется услышать ближний ,фактический пример , то законы часто меняются.Как считают пенсию?Никак не могу понять по факту как правильно посчитать если к примеру ты вышел в 52 года на пенсию?Если есть такие кто реально ,фактически столкнулся можете просветить?

Уважаемые диспутчаные.

Кто то может ответить мне: пожалуйста. 

До 2006 го года если человек работал по совмещение в двух работе и сегодня у него есть документ. При перерасчете пенсии ему будут ли считать этих стаж как трудовой стаж? 

Заранее благодарен всем.

1.0.5. təminat xərcliyi (pul təminatı)—hərbi qulluqçuların hərbi xidmətdən buraxıldığı günə aldıqları miqdarda (sonrakı artımlar da nəzərə alınmaqla) aylıq vəzifə maaşından, rütbə maaşından, xidmət illərinə görə əlavədən, ərzaq payı əvəzinə verilən pul kompensasiyasından, vəzifə maaşından hesablanan digər əlavələrdən, artımlardan ibarət olan məbləğdir;

Hökumət Konstitusiya Məhkəməsinə - SORĞU VERİB

Konstitusiya Məhkəməsi “Əmək pensiyaları haqqında” Qanunun maddəsini şərh edəcək

FED.az xəbər verir ki, Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsi Palatasının növbəti iclası keçirilib.

Eləcə də bax:Palata 2 mərkəzi icra hakimiyyəti orqanında - YOXLAMA APARIB

Konstitusiya Məhkəməsinin Mətbuat Xidmətindən "Report"a verilən məlumata görə, iclasda Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 130-cu maddəsinin IV hissəsinə və “Konstitusiya Məhkəməsi haqqında” Qanunun 7.1-ci maddəsinə əsasən, “Əmək pensiyaları haqqında” Qanunun 1.0.5-ci maddəsinin şərh edilməsinə dair Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin sorğusuna baxılaraq, Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun icraatına qəbul olunması haqqında qərardad çıxarılıb.

Sorğuya mahiyyəti üzrə tərəflərin iştirakı ilə Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun fevralın 5-nə təyin edilmiş iclasında baxılacaq.

https://fed.az/az/dovlet/hokumet-konstitusiya-mehkemesine-sorgu-verib-71401

Haramxoşları olsun, kreslolarınız həmişə təzə qalsın!!!

Deputatların aldığı məvacib - MAAŞ, BAYRAMPULU, TƏTİLPULU, PENSİYA… - SİYAHI

Deputatların aldığı məvacib - MAAŞ, BAYRAMPULU, TƏTİLPULU, PENSİYA… - SİYAHI | FED.az
08:566 Dek 2019

Ölkə başçısının imzaladığı sərəncamla 9 fevral 2020-ci il tarixinə Azərbaycanda növbədənkənar parlament seçkisi təyin edilib. Tam tərkibdə yenilənməsi gözlənilən Milli Məclisdəki bir çox pensiya yaşını haqlamış deputatların sabiqlər sırasına qoşulacağı istisna deyil.

FED.az məlumat verir ki, Modern.az saytı mövzunun aktuallığını nəzərə alaraq, deputatların hazırkı maaşı və pensiya təminatını araşdırıb.

Eləcə də bax: Seçkiyə qədər deputatlar - MAAŞ ALACAQ?

Araşdırma zamanı məlum olur ki, hazırda Milli Məclisin sıravi deputatlarının əməhaqqı parlamentin sədrinin maaşının 70 faizi qədər, komitə sədrlərinin maaşı 80 faizi qədər, sədr müavininin maaşı 90 faizi qədər, birinci müavinin maaşı 95 faizi qədərdir.

Hazırda sıravi deputatların əməkhaqqı 1730 manatdır. Sıravi deputatın maaşına əsasən aparılan hesablamalarımız göstərir ki, parlament sədrinin rəsmi maaşı 2 471 manat, birinci müavinin rəsmi maaşı 2 347 manat, müavinin rəsmi maaşı 2 224 manat, komitə sədrlərinin maaşı 1977 manatdır.
Milli Məclis üzvlərinə deputatlıq fəaliyyətini yerinə yetirdiklərinə görə, təxminən 730 manat əlavə müavinət təyin edilib.

Rəsmi maaşların üzərinə 730 manat müavinəti gələndə parlament sədrininin aylıq gəliri 3 201 manat, birinci müavinin aylıq gəliri 3 077 manat, müavinin aylıq gəliri 2 954 manat, komitə sədrlərinin aylıq gəliri isə 2 707 manat, sıravi deputatın aylıq gəliri 2433 manat edir.

Eləcə də bax: Yeni seçkilərə qədər indiki deputatlar - İŞLƏYƏCƏK

Həmçinin, bayram günlərində (Yeni il, Novruz bayramı, Qurban bayramı, Ramazan bayramı) deputatlara 700 manat bayrampulu verilir.

Bundan başqa, deputatlar 3 aylıq yay tətili üçün rəsmi maaşlarından əlavə, 3 aylıq maaşlarının məbləği qədər məzuniyyət və istirahət pulu alırlar. Sıravi deputatlarda bu məbləğ 5190 manat (1730*3), parlament sədrində 7413 manat (2 471*3), birinci müavində 7 041 manat (2 347 *3), müavində  6672 manat (2 224 *3), komitə sədrlərində 5 931 manatdır (1977*3) .

Adının çəkilməsini istəməyən deputat əməkdaşımıza deyib ki, V çağırış Milli Məclisin bəzi üzvləri bir müddət əvvəl  daha çox tətilpulu və gələcəkdə daha çox pensiya almaq üçün əlavə vəsaitlərin rəsmi maaşa daxil edilməsini təklif etsələr də, məsələyə baxılmayıb.

Məlumat üçün bildirək ki, Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra- 1995-ci ildən bu yana deputat seçilənlərin pensiya almaq hüququ var. Əvvəlkilərin isə bu hüququ yoxdur. Çünki əvvəlki seçkilərin mandat sahibləri müstəqil dövlətin deputatı sayılmırlar.

1995-ci ildən indiyədək təxminən 121 eks-deputat pensiya almaq hüququna malikdir.

“Əmək pensiyaları haqqında” qanunda göstərilib ki, qulluq stajına görə, əmək pensiyasına əlavələr aşağıdakı əmək pensiyaçılarına təyin edilir:

-  Əmək pensiyası yaşına çatmış və ya bu yaşa çatanadək I qrup əlil olmuş və deputat kimi azı səlahiyyət müddətinin yarısı qədər sığorta stajı olan sabiq deputatlar (məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş hökmü əsasında deputat mandatından məhrum edilmiş və Milli Məclisin, Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin iclaslarında üzrsüz səbəbdən iştirak etmədiyinə görə deputat səlahiyyətlərini itirmiş deputatlar istisna olmaqla).

- Əmək pensiyasına səlahiyyət müddətində tam fəaliyyət dövrünə görə (fəaliyyət dövrü tam olmadıqda isə natamam fəaliyyət dövründəki iş stajı aylarının sayına mütənasib olaraq hesablanmaqla) Milli Məclisin fəaliyyətdə olan deputatının və Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin fəaliyyətdə olan deputatının əməkhaqqının, əməkhaqqındakı sonrakı artımlar da nəzərə alınmaqla 80 faizi miqdarı ilə “Əmək pensiyaları haqqında” qanunla təyin edilən əmək pensiyasının məbləği arasındakı fərq qədər əlavə ödənilir.

Pensiya hüququna malik olan eks-deputatlara Milli Məclisinin fəaliyyətdə olan deputatının maaşı qədər pensiya verilir:
“Çünki onlara deputatıq dövründə verilən əlavələr sığorta stajına yazılır. Pensiya hüquqna malik olan zaman isə həmin əlavələr pensiyaya əlavə edilir”. 

“Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi deputatının statusu haqqında” Qanunun 24-1 maddəsinə görə, vəfat etmiş deputatın və sabiq deputatın  ailə üzvlərinin pensiya təminatı aşağıdakı kimi müəyyən edilir:

- Deputat və sabiq deputat vəfat etdikdə onların ailə üzvlərinin pensiya təminatı “Əmək pensiyaları haqqında” Qanuna uyğun olaraq həyata keçirilir.

Qanunun 30-cu maddəsinə əsasən, səlahiyyət müddəti qurtardıqdan sonra sabiq deputat işə düzələnədək 1 il müddətində hər ay deputatın aylıq vəzifə maaşının 80 faizi məbləğində qanunvericiliklə müəyyənləşdirilmiş qaydada müavinət alır.

Məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş hökmü əsasında deputat mandatından məhrum edilmiş və Milli Məclisin iclaslarında üzürsüz səbəbdən iştirak etmədiyinə görə deputat səlahiyyətlərini itirmiş deputatlar istisna olmaqla, pensiya yaşına çatmış və ya bu yaşa çatanadək əlil olmuş sabiq deputatın pensiya təminatı “Əmək pensiyaları haqqında” Qanuna uyğun olaraq həyata keçirilir.

Pensiya yaşına çatmış deputatın iş stajının hesablanması zamanı səlahiyyət müddəti onun ümumi, xüsusi və fasiləsiz iş stajına daxil edilir.

https://www.fed.az/az/dovlet/deputatlarin-elavelerle-birlikde-aldigi-mevaci

В 13 января 2020 г. в 13:23, Riado сказал:

Уважаемые диспутчане.

Есть ли какие то законодательные акты о влиянии на пенсионный возраст вредных условий труда ?

К примеру рентгеновского облучения. В России проработав 15 или 20 лет с рентгеновским облучением, можно выйти на пенсию. В нашем местном законодательстве это как то обговорено ?

Хотелось бы ознакомиться с первоисточниками.

Всем спасибо.

Законодательные акты о влиянии на пенсионный возраст вредных условий труда есть. В нашем местном законодательстве это обговорено в законе "О трудовых пенсиях":

M a d d ə 9. Güzəştli şərtlərlə əmək pensiyası hüququ olan digər şəxslər

9.1. Axırıncı iş yerindən asılı olmayaraq yeraltı işlərdə, incəsənətin xüsusi sahələrində, həmçinin əmək şəraiti xüsusilə zərərli və ağır olan işlərdə (istehsalatların, peşələrin, vəzifələrin və göstəricilərin müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təsdiq olunan siyahısı üzrə) çalışan sığortaolunanların: kişilər - 60 yaşına çatdıqda, azı 25 il sığorta stajına malik olduqda və bu müddətin azı 12 il 6 ayını həmin işlərdə, qadınlar - 55yaşına çatdıqda, azı 20 il sığorta stajına malik olduqda və bu müddətin azı 10 ilini həmin işlərdə çalışmışlarsa və fərdi hesabın sığorta hissəsində qeydə alınmış pensiya kapitalı əmək pensiyasının minimum məbləğindən az olmayan pensiya təminatına imkan verdikdə, əmək şəraitinə görə güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası hüququ vardır. 

Таким образом, мужчины имеют право на трудовую пенсию в 60 лет при стаже 25 лет, из них не менее 12,5 лет на вредном производстве, а женщины в 55 лет, проработав 20 лет, из них 10 лет на вредном производстве.

Список вредных производств для льготной пенсии утверждён решением КабМина номер 12 от 23 января 2007 года.

Ссылка на решение

http://e-qanun.az/framework/12731

• Like 2

19 часов назад, Alienora сказал:

Законодательные акты о влиянии на пенсионный возраст вредных условий труда есть. В нашем местном законодательстве это обговорено в законе "О трудовых пенсиях":

M a d d ə 9. Güzəştli şərtlərlə əmək pensiyası hüququ olan digər şəxslər

9.1. Axırıncı iş yerindən asılı olmayaraq yeraltı işlərdə, incəsənətin xüsusi sahələrində, həmçinin əmək şəraiti xüsusilə zərərli və ağır olan işlərdə (istehsalatların, peşələrin, vəzifələrin və göstəricilərin müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən təsdiq olunan siyahısı üzrə) çalışan sığortaolunanların: kişilər - 60 yaşına çatdıqda, azı 25 il sığorta stajına malik olduqda və bu müddətin azı 12 il 6 ayını həmin işlərdə, qadınlar - 55yaşına çatdıqda, azı 20 il sığorta stajına malik olduqda və bu müddətin azı 10 ilini həmin işlərdə çalışmışlarsa və fərdi hesabın sığorta hissəsində qeydə alınmış pensiya kapitalı əmək pensiyasının minimum məbləğindən az olmayan pensiya təminatına imkan verdikdə, əmək şəraitinə görə güzəştli şərtlərlə yaşa görə əmək pensiyası hüququ vardır. 

Таким образом, мужчины имеют право на трудовую пенсию в 60 лет при стаже 25 лет, из них не менее 12,5 лет на вредном производстве, а женщины в 55 лет, проработав 20 лет, из них 10 лет на вредном производстве.

Список вредных производств для льготной пенсии утверждён решением КабМина номер 12 от 23 января 2007 года.

Ссылка на решение

http://e-qanun.az/framework/12731

Большое спасибо за подробный ответ и ссылки.

Сегодня обратил внимание что в е-сосиал точка аз сумма основного капитала увеличилась и ввели данные до сентября 2019 года.Видимо сделали индексацию.

Pensiyalar 15% artırılır – RƏSMİ AÇIQLAMA

Pensiyalar 15% artırılır – RƏSMİ AÇIQLAMA | FED.az
14:3024 Yan 2020

“Əmək pensiyaları orta aylıq əməkhaqqının 2019-cu ildəki artım teminə uyğun şəkildə indeksləşdiriləcək”.

FED.az “Marja”ya istinadən xəbər verir ki, bunu Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Sosial təminat siyasəti şöbəsinin müdiri Babək Hüseynov bildirib.

“Bütün pensiyaçıların təqüdlərinin sığorta hissəsi ötən il əməkhaqqının artım teminə uyğun şəkildə indeksləşdiriləcək. Bizim təxmini gözləntimiz 15% ətrafındadır. Son illər ərzində bu böyüklükdə artım olmamışdır. Bildiyimiz kimi, ötən il minimum əməkhaqqı təxminən 2 dəfə artırılıb. Minimum əməkhaqqının artırılması zəncirvari effekt ilə orta aylıq əməkhaqqının 15% artmasına şərait yaratmışdır. Rəqəmlər təqdim edildikdən sonra, Fevral ayında əmək pensiyalarının sığorta hissəsi ölkə üzrə orta əməkhaqqının artım tempinə və fərdi şəxsi hesablarda yığılan pensiya kapitalı isə ötən ildəki inflyasiya (2,6% - Marja) səviyyəsində indeksləşdiriləcək. Artımlar Fevral ayında pensiyalar ödənilərkən vətəndaşlara ödəniləcəkdir”,- Babək Hüseynov deyib.

https://fed.az/az/sosial/pensiyalar-15-artirilir-resmi-aciqlama-72056

• Upvote 1

Интересная вещь ,что за законы???Если тебе дают право на временное проживание на 1 год тебе пенсия не положена и считается временное проживание ,если на 5 лет то уже не считается временное проживание.))))Человек здесь родился ,на эту Республику отработал и пенсия была оформлен ,нигде пенсию. в другой стране не получает и вот взяли просто лишили пенсии.потому что на год у нее проживание.Что за законы ?Почему у человека на ровном месте отобрали пенсию?

Люди знайте если кто в такой ситуации временное проживание нужно оформлять на 5 лет чтобы получить свою законную пенсию.Если вам конечно миграционная служба оформит его на 5 лет .

7 часов назад, umniy Nxcivanli сказал:

Pensiyalar 15% artırılır – RƏSMİ AÇIQLAMA

Pensiyalar 15% artırılır – RƏSMİ AÇIQLAMA | FED.az
14:3024 Yan 2020

“Əmək pensiyaları orta aylıq əməkhaqqının 2019-cu ildəki artım teminə uyğun şəkildə indeksləşdiriləcək”.

FED.az “Marja”ya istinadən xəbər verir ki, bunu Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Sosial təminat siyasəti şöbəsinin müdiri Babək Hüseynov bildirib.

“Bütün pensiyaçıların təqüdlərinin sığorta hissəsi ötən il əməkhaqqının artım teminə uyğun şəkildə indeksləşdiriləcək. Bizim təxmini gözləntimiz 15% ətrafındadır. Son illər ərzində bu böyüklükdə artım olmamışdır. Bildiyimiz kimi, ötən il minimum əməkhaqqı təxminən 2 dəfə artırılıb. Minimum əməkhaqqının artırılması zəncirvari effekt ilə orta aylıq əməkhaqqının 15% artmasına şərait yaratmışdır. Rəqəmlər təqdim edildikdən sonra, Fevral ayında əmək pensiyalarının sığorta hissəsi ölkə üzrə orta əməkhaqqının artım tempinə və fərdi şəxsi hesablarda yığılan pensiya kapitalı isə ötən ildəki inflyasiya (2,6% - Marja) səviyyəsində indeksləşdiriləcək. Artımlar Fevral ayında pensiyalar ödənilərkən vətəndaşlara ödəniləcəkdir”,- Babək Hüseynov deyib.

https://fed.az/az/sosial/pensiyalar-15-artirilir-resmi-aciqlama-72056

Это из официального сайта данные?  

Только что, Алтайка1951 сказал:

Это из официального сайта данные?  

Я что то нигде не найду.А указ президента есть ? 

В 25.01.2020 в 00:44, Алтайка1951 сказал:

Я что то нигде не найду.А указ президента есть ? 

Доброе утро. Подождем еще дней 20 и точно узнаем. Думаю, что повышение будет. 15% предварительное. Точно сколько будет, не сказано.

• Upvote 1

«Pensiya qanununu dəyişdirib - 14% ARTIMI 2,6%-LƏ ƏVƏZLƏDİLƏR» – STATUS

09:0129 Yan 2020

İqtisadçı ekspert Rəşad Həsənov Azərbaycanda pensiyaların bu ilki indeksasiyası ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.

Eləcə də bax: Pensiyalar 15% artırılır – RƏSMİ AÇIQLAMA

FED.az xəbər verir ki, Ekspert bildirir ki, ötən il «Əmək pensiyaları haqqında» qanuna edilən kiçik dəyişkilik nəticəsində işləyənlərin fərdi hesablarındakı pensiya kapitalı gözləniləndən daha az artacaq. R.Həsənov qanunvericilikdə belə ciddi dəyişikliklərin tez-tez və sistemisiz baş verməsini yolverilməz sayır. Onun fikrincə, belə addımlar insanların pensiya sisteminə inamını azaldır. Ekspert yazır:

Pensiyalar nə qədər artacaq?

Sıravi vətəndaşların həsrətlə gözlədiyi mühüm xəbərlərdən biri də pensiyalarının bu il nə qədər artacağı qərarıdır. Xatırladaq ki, 2019-cu ilin əvvəlinə pensiyaçıların sayı 1 milyon 296 min nəfər olub. Yəni gözləyən kifayət qədər böyük sosial qrupdur.

Təxminən 1 həftə sonra 2020-ci il üçün Əmək pensiyalarının sığorta hissəsinin indeksləşdirilməsi haqqında Sərəncam təsdiqlənəcək. Bu sərəncamla 2020-ci ilin yanvar ayının 1-dən etibarən əmək pensiyalarının nə qədər artırılacağı faizi məlum olacaq. Qeyd edək ki, indeksləşmə pensiyaların sığorta hissəsinə tətbiq edilir. Amma bu dəfəki sərəncamda 2 göstərici öz əksini tapacaq. Çünki bu ilin iyul ayında “Əmək pensiyaları haqqında” qanuna edilən dəyişikliyə əsasən artıq indeksləşmədə iki göstəricidən (orta yalıq əmək haqqının artım səviyyəsi və infliyasiya göstəricisi) istifadə ediləcək. Beləki, i) vətəndaşların fərdi hesabının sığorta hissəsində toplanan pensiya kapitalı (Məcburi Dövlət Sosial Sığorta Haqqı üzrə fərdi hesabda toplanan vəsait) istehlak qiymətləri indeksinə (infliyasiya) uyğun, ii) faktiki pensiya alanların pensiyalarının sığorta hissəsi isə orta aylıq əmək haqqının artım tempinə uyğun aparılacaqdır.

2019-cu ilin yanvar-noyabr aylarının statistik nəticələrinə görə orta aylıq əmək haqqı 15.4 faiz artıb. Dekabr ayında müvafiq göstəricinin nisbətən azalacağı ehtimal olunsa da, artım səviyyəsinin 14-15 faiz ətrafında olacağı proqnozlaşdıra bilərik. Yəni, pensiyaların ən az 14 faiz artacağı gözlənilir.

Lakin, bu gün çalışaraq MDSSH ödəyən vətəndaşların fərdi hesablarında toplanan vəsait isə 2.6 faiz, yəni infliyasiya səviyyəsinə uyğun indeksləşdiriləcək. Başqa sözlə Sizin sığorta hesabınızda 5000 manat vəsait toplanıbsa, 130 manat artaraq olacaq 5130 manat. Hansı ki, əvvəlki qaydalarla bu gösətrici 14-15 faiz artaraq olmalı idi 5700-5750 manat.

Maraqlı məqam da elə burada ortaya çıxır. 2017-ci ildə qanunvericiliyə edilən dəyişikliyə əsasən pensiyaların və pensiya kapitalının indeksləşdirilməsi infliyasiya səviyyəsinə uyğun deyil, orta aylıq əmək haqqının artımı tempinə uyğun həyata keçirilməsi qərarlaşdırıldı. Hansı ki, həmin vaxt bunun doğru olmadığı haqqında fikirlərimizi media vasitəsi ilə qəraqəbuledicilərin diqqətinə çatdırmaq istədik.

Çünki əksər ölkələrdə də bənzər indeksləşmə inliyasiya səviyyəsinə uyğun aparılır ki, pensiyaçının alıcılıq qabiliyyəti zəifləməsin. İndeksləşdirmənin mahiyyəti də məhz bundan ibarətdir. Ancaq, 2019-cu ili ərzində qəbul edilən sosial poketlərin orta aylıq əmək haqqı səviyyəsinə təsirlərini nəzərə alan hökumət çox sakit şəkildə qanunun müvafiq bəndinə kiçik düzəliş edərək bu gün muzdla çalışan insanlarda da daxil olmaqlar vətəndaşların fərdi hesablarının sığrota hissəsində toplanan vəsaitin infliyasiya səviyyəsinə uyğun, yəni daha aşağı səviyyədə indeksasiya edilməsinə qərar verdi.

Bu kimi davranışlar qəbuledilməzdir. Çünki, pensiya sistemi uzunmüddətli dövrdə proqnozlaşdırıla bilən olmalıdır. Əks halda sistemə güvənməyən vətəndaş sığorta ödənişlərində, əmək münasibətlərinin leqallaşmasında maraqlı olmayacaq. Həmçinin, bu eyni zamanda o anlama gəlir ki, sabah infliyasiya səviyyəsi daha yüksək olanda qanuna edilən dəyişilliklə yenidən indeksləşmə faizi dəyişdirilə bilər.

Ümumiyyətlə isə, daha yaxşı olar ki, “Vergi Məcəlləsi” və “Əmək pensiyaları haqqında” qanunlara sahibkarın və yaxud vətəndaşın əleyhinə dəyişiklik edidikdə, yeni qaydaların tətbiqinə ən az iki il sonra başlanılsın.

https://fed.az/az/status/pensiya-qanununu-deyisdirib-14-artimi-26-le-evezlediler-status-72351

EKSPERT PENSİYAYA ÇIXMAQ ÜÇÜN TƏLƏBLƏRİ AÇIQLADI - "Ölkə üzrə hər 1000 nəfərdən 300 nəfər pensiyaya çıxa biləcək"

Azərbaycanda indiki şərtlərlə qocalanda pensiya şansına sahib olmaq üçün bir çox tələblər açıqlanıb. Bunu iqtisadi-ekspert Rövşən Ağayev vurğulayıb.

Ekspert həmin tələbləri açıqlayıb: Pensiya yaşına çata bilmək, fərdi hesabın sığorta hissəsində əmək pensiyasının minimum məbləğindən az olmayan məbləğdə pensiya kapitalına sahib olmaq və ya 25 il sığorta stajı qazanmaq.

Birinci şərt öz alimində deyilnə qədər yaşayacağınızı özünüz müəyyən edə bilmirsiniz (hər nə qədər sağlam həyat tərziniz, həm də özünüzdən asılı olsa belə).

Amma yerdə qalan 2 şərtin yerinə yetirilməsi üçün təminatlı və rəsmi maaşı olan iş yerinin olması lazımdır. Beynəlxalq təcrübədə adətən əmək qabiliyyətli əhalinin hər 1000 nəfərindən 850-900-ü pensiya hüququnu muzdlu əməklə, ən yaxşı halda 80-100 nəfəri sahibkar (yaxud işəgötürən) statusu ilə qazanır. Bizdə vəziyyət xeyli fərqlidir”.

Ekspert qeyd edib ki, hazırkı statistikaya görə, ölkə üzrə rəsmi məşğul sayılan hər 1000 nəfərdən 300 nəfərinin muzdlu əmək sahibi kimi yaşa görə pensiyaya çıxmaq imkanı var: "Amma bu rəqəm ölkənin bölgələri üzrə xeyli fərqlidir. Məsələn, Bakıda əmək qabiliyyəti yaşında hər 1000 nəfərdən 610, Cəlilabadda isə 137 nəfərinin muzdlu işçi kimi maaş və əmək stajı ilə pensiya qazanmaq şansı var. Bakıda maaş və əmək stajı ilə qocalıq pensiyası almaq şansı Cəlilabada nisbətən az qala 5 dəfə çoxdur. Bu fərq rəsmi əmək müqaviləsi ilə işləyənlərin ümumi məşğulluqda nisbətinə görə yaranır.

Aşağıdakı qrafikdə rəsmi əmək müqavilələrilə məşğulluq əmsalının ən yüksək və ən aşağı olduğu 10 rayon (şəhər) göstərilib. Bu qrafikə həm də pensiyaya çıxmaq üçün ən şanslı və daha az şanslı coğrafiyanın xəritəsi də demək olar”.

http://azpolitika.info/?p=578324

Здравствуйте. Подскажите, где прочесть законы о пенсии. К примеру, если человеку 30 лет, Дожил он ло 65 лет, накопил он 20 тыс. манат всего, будет ли у него пенсия и какого размера? 

13 часа назад, smartglobal сказал:

Здравствуйте. Подскажите, где прочесть законы о пенсии. К примеру, если человеку 30 лет, Дожил он ло 65 лет, накопил он 20 тыс. манат всего, будет ли у него пенсия и какого размера? 

по сегодняшним минимальным пенсиям 20000 ему не хватит, нужен стаж 25 лет и капитал минимум 28800,если эти условия не соблюдены в таком случае будет не пенсия а пособие в размере 130 манат.