Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Məni Kateqorizə Etmə

Recommended Posts

Biri ilə söhbət edirsən. Söz hərlənir-fırlanır dindən düşür. Deyirsən ki, mən dinə o qədər də inanmıram. Sual verir: -ateistsın? Deyirsən ki, heç dəxli var? Hər zamankı şablon suallar başlayır: -səncə, bu qədər nizam-intizam öz-özünəmi yaranıb? falan filan. Qayıdıb deyirsən ki, mən hər şeyin öz-özünən yarandığını iddia eləmədim, sadəcə dinin mənə inandırıcı gəlmədiyini dedim. Bir təhər başa salırsan ki, din mənlik deyil. Başqa biri aqnostikəm deyir, o biri deist və s.

Demək istədiyim odur ki, biz düşüncə tərzimizə görə mütləq hansısa kateqoriyaya aid olmağa məcburuqmu? Özümüzü necəsə adlandırmalıyıqmı? Yoxsa buna ehtiyac yoxdurmu?

Şəxsən mən heç birinə uyğun gəlmirəm. Hardasa ortalarda miksləşmiş bir düşüncəyə malikəm. Amma bu qarışığa din daxil deyil, onu da bilin istədim.

Biri ilə söhbət edirsən. Söz hərlənir-fırlanır dindən düşür. Deyirsən ki, mən dinə o qədər də inanmıram. Sual verir: -ateistsın? Deyirsən ki, heç dəxli var? Hər zamankı şablon suallar başlayır: -səncə, bu qədər nizam-intizam öz-özünəmi yaranıb? falan filan. Qayıdıb deyirsən ki, mən hər şeyin öz-özünən yarandığını iddia eləmədim, sadəcə dinin mənə inandırıcı gəlmədiyini dedim. Bir təhər başa salırsan ki, din mənlik deyil. Başqa biri aqnostikəm deyir, o biri deist və s.

Demək istədiyim odur ki, biz düşüncə tərzimizə görə mütləq hansısa kateqoriyaya aid olmağa məcburuqmu? Özümüzü necəsə adlandırmalıyıqmı? Yoxsa buna ehtiyac yoxdurmu?

Şəxsən mən heç birinə uyğun gəlmirəm. Hardasa ortalarda miksləşmiş bir düşüncəyə malikəm. Amma bu qarışığa din daxil deyil, onu da bilin istədim.

Belə şeyə mən normal baxıram. Baxır kimnən danışırsan və nədən danışırsan. Əgər səni kateqoriyaya ayırırlarsa deməli buna sən özün yol vermisən. Sən özün də dəqiq bilmirsən, mikisləşmiş deyirsən, bu yazıq camaat neyləsin. Belə olduqda camaat çaş baş qalır və hərə bir ad verir. Gərək mövqeyi təkminləşdirəsən ki başa düşülsün.

Belə şeyə mən normal baxıram. Baxır kimnən danışırsan və nədən danışırsan. Əgər səni kateqoriyaya ayırırlarsa deməli buna sən özün yol vermisən. Sən özün də dəqiq bilmirsən, mikisləşmiş deyirsən, bu yazıq camaat neyləsin. Belə olduqda camaat çaş baş qalır və hərə bir ad verir. Gərək mövqeyi təkminləşdirəsən ki başa düşülsün.

Lap deyek ki, deqiq bilirem nece dusunduyumu. Buna mutleq bir ad qoymaq lazimdir?

Lap deyek ki, deqiq bilirem nece dusunduyumu. Buna mutleq bir ad qoymaq lazimdir?

Hər şeyi öz adıyla çağırmaq lazımdı. Mütləq hamı üçün deyil, kimi ad qoyacaq kimi yox. Lap deyək ki, dəqiq bilirsən nə düşündüyünü, yenə bir ad qoyan mütləq tapılacaq.

Hər şeyi öz adıyla çağırmaq lazımdı. Mütləq hamı üçün deyil, kimi ad qoyacaq kimi yox. Lap deyək ki, dəqiq bilirsən nə düşündüyünü, yenə bir ad qoyan mütləq tapılacaq.

Kimin ne ad qoymagi onemli deyil, menim ne dusunduyum onemlidir. Amma qarsimdakinin mene verdiyi ad dusuncemi tam eks etdirmirse, onda nece?

Kimin ne ad qoymagi onemli deyil, menim ne dusunduyum onemlidir. Amma qarsimdakinin mene verdiyi ad dusuncemi tam eks etdirmirse, onda nece?

Onda daha maraqlı mənzərə yaranır. Mənn belə şeylərə gülərək baxıram. Kimi mənə Satanist deyir, kimi dindar, Ateist, Deist v.s. Onlar nə bildiylərini, dəqiq bilmədən deyirlər ki sən ............ Bu fəlsəfədi bu psixologiyadı bu normaldı. Nəzərə almaq lazımdı ki biz əsasən 15-25-35 yaş arası olan insanlarnan danışırıq. Burda nə filosofluq ola bilər. Sadəcə azartı öldürümək üçün məşğuliyyət. Filosoflar 60-70-80 yaşında fikirləşirlər ki görəsən mən filosofluq edə bildim ya yox. Hələ o yaşda da tərəddüdlər olur.

İnsanların fikir və dəyərləri informasiya vasitəsi ilə formalaşır, problem ordadır ki, adekvat insandan fərqli olaraq,  dini təsirə məruz qalmış insanlarda obyektiv fikir olmur, onlar hansısa mənbədən olan informasıyanın daşıyıcısıdırlar onlara hər zaman hamıdan üstün mövqeydə olduqlarını aşılanıb.

Bu kimi insanlarla dini mövzulardan ümumiyyətlə ünsiyyətdən uzaq olmağa çalışmaq lazımdır, çünki, onlar virus daşıyıcısı kimidirlər, məqsədləri isə ətrafdakıları yoluxdurmaqdır. Onlara qarşı immunitetli insanları isə heç vaxt sevməzlər və daxillərində onlara qarşı paxıllıq hissi ilə yaşayarlar. 

Mütləq hansısa kateqoriyaya aid olmaq lazım deyil ))    Məsələn ,    bu yaxınlarda rus  bölməsində  "RiF"  də  Adına nikli  user sorğu açmışdı  .  Kim hansı  kateqoeiyaya aiddir  . Variantlar da səhv etmirəmsə  6-7 idi.   10 -15 dəqiqə fikirləşdim -  çox istəyirdim sorğuda öz mövqeyimi bildirim -  mümkün olmadı ...  Çünki , tam mənə uyğununu tapa bilmədim və  səs vermədən vaz keçdim  . 

Tamamilə doğrudur ki,  əslində  "mixlər"    çalarlar çoxdur.   tam dəqiq bir kateqoriyaya  çox vaxt   uyğun gəlmirik .

Digər tətərfdən isə , insan  Diinə / Allaha / Yaradılışa  /  öz münasibətini bildirməklə  , bundan xəbəri oldu olmadı müəyyən kateqoriyalar və ya bunların miksi  arasında seçim edir əslində .   Məsələn ,  kimsə ideyalar aləminə inanrısa  , amma bununla yanaşı  Platondan xəbəri yoxdursa , o demək deyil ki,  onu Platonçu və ya idealist adlandırmaq olmaz .  Məlum olduğu kimi ,  "qanunları bilməmək cəzadan azad etmir"  ))

Edited by Sunyata

Mütləq hansısa kateqoriyaya aid olmaq lazım deyil ))    Məsələn ,    bu yaxınlarda rus  bölməsində  "RiF"  də  Adına nikli  user sorğu açmışdı  .  Kim hansı  kateqoeiyaya aiddir  . Variantlar da səhv etmirəmsə  6-7 idi.   10 -15 dəqiqə fikirləşdim -  çox istəyirdim sorğuda öz mövqeyimi bildirim -  mümkün olmadı ...  Çünki , tam mənə uyğununu tapa bilmədim və  səs vermədən vaz keçdim  . 

Tamamilə doğrudur ki,  əslində  "mixlər"    çalarlar çoxdur.   tam dəqiq bir kateqoriyaya  çox vaxt   uyğun gəlmirik .

Digər tətərfdən isə , insan  Diinə / Allaha / Yaradılışa  /  öz münasibətini bildirməklə  , bundan xəbəri oldu olmadı müəyyən kateqoriyalar və ya bunların miksi  arasında seçim edir əslində .   Məsələn ,  kimsə ideyalar aləminə inanrısa  , amma bununla yanaşı  Platondan xəbəri yoxdursa , o demək deyil ki,  onu Platonçu və ya idealist adlandırmaq olmaz .  Məlum olduğu kimi ,  "qanunları bilməmək cəzadan azad etmir"  ))

Ümumiyyətlə, insan psixikası hər şeyi konkretləşdirməyə, hissələrə və kateqoriyalara ayırmağa çalışır. Çünki belədə daha aydın olur bəzi şeylər. Məsələn, zamanı saniyə, dəqiqə, saat, gün, ay, il və s. kimi hissələrə bölür ki, hadisələri izləmək və yadda saxlamaq asan olsun. Lakin realda tam olaraq belə kəskin bir bölgü mövcud deyil. Biz kəskin sərhədlər qoysaq da, realda bu sərhədlər daha yumşaqdır və dəyişim tədricən olur. Başqa bir misal, musiqi janrlarını göstərə bilərəm (aşıq gördüyünü çağırar :) ). Musiqini caz, bluz, pop, texno, rok, klassik, muğam və s. janrlara ayırırıq, amma çox hallarda bunların bir-birilə qarışmış olduğunu müşahidə edirik. Eləcə də, düşüncələrdə kəskin sərhədlər qoymaq yanlış olardı. Hər gün yeni bir bilgi alırıq və bunlar düşüncəmizə təsir edir. Zamanla dəyişdiyini də görmək olur. Məsələn, mən 10 il bundan əvvəl ateist idimsə, sonradan dinə daha meylli oldum, amma beynimin bir kənarında suallar qalmışdı. Sonralar dini düşüncələr get-gedə zəiflədi və hardasa, orta bir mövqedə özümə yer tutdum. Bu mövqe də tam sabit deyil və kənar təsirlər nəticəsində yeni bir forma alır. Ona görə də konkret bir kateqoriyanın adını çəkməkdə həmişə çətinlik çəkmişəm.

İnsanların fikir və dəyərləri informasiya vasitəsi ilə formalaşır, problem ordadır ki, adekvat insandan fərqli olaraq,  dini təsirə məruz qalmış insanlarda obyektiv fikir olmur, onlar hansısa mənbədən olan informasıyanın daşıyıcısıdırlar onlara hər zaman hamıdan üstün mövqeydə olduqlarını aşılanıb.

Bu kimi insanlarla dini mövzulardan ümumiyyətlə ünsiyyətdən uzaq olmağa çalışmaq lazımdır, çünki, onlar virus daşıyıcısı kimidirlər, məqsədləri isə ətrafdakıları yoluxdurmaqdır. Onlara qarşı immunitetli insanları isə heç vaxt sevməzlər və daxillərində onlara qarşı paxıllıq hissi ilə yaşayarlar. 

Elə bu radikal düşüncə tərzlərinə görə çox vaxt dindarlarla müzakirə etdikdən bir müddət sonra mən yarıda qoymalı oluram. Çünki əksər hallarda bu cür insanların fikirləri çox "qatı" olur.

Edited by Museyib Elekber

Ümumiyyətlə, insan psixikası hər şeyi konkretləşdirməyə, hissələrə və kateqoriyalara ayırmağa çalışır. Çünki belədə daha aydın olur bəzi şeylər. Məsələn, zamanı saniyə, dəqiqə, saat, gün, ay, il və s. kimi hissələrə bölür ki, hadisələri izləmək və yadda saxlamaq asan olsun. Lakin realda tam olaraq belə kəskin bir bölgü mövcud deyil. Biz kəskin sərhədlər qoysaq da, realda bu sərhədlər daha yumşaqdır və dəyişim tədricən olur. Başqa bir misal, musiqi janrlarını göstərə bilərəm (aşıq gördüyünü çağırar smile.png ). Musiqini caz, bluz, pop, texno, rok, klassik, muğam və s. janrlara ayırırıq, amma çox hallarda bunların bir-birilə qarışmış olduğunu müşahidə edirik. Eləcə də, düşüncələrdə kəskin sərhədlər qoymaq yanlış olardı. Hər gün yeni bir bilgi alırıq və bunlar düşüncəmizə təsir edir. Zamanla dəyişdiyini də görmək olur. Məsələn, mən 10 il bundan əvvəl ateist idimsə, sonradan dinə daha meylli oldum, amma beynimin bir kənarında suallar qalmışdı. Sonralar dini düşüncələr get-gedə zəiflədi və hardasa, orta bir mövqedə özümə yer tutdum. Bu mövqe də tam sabit deyil və kənar təsirlər nəticəsində yeni bir forma alır. Ona görə də konkret bir kateqoriyanın adını çəkməkdə həmişə çətinlik çəkmişəm.

Tamamilə doğrudur , razıyam ki , insan   təfəkkür   prosesində  kateqoriyalara möhtacdır və bunula da daha  optimal  düşüncə  şansı  əldə edir.  Amma,  bu yalnız şüur və psixikanın məhz bu cür  olmasından irəli  gəlir.  Yəni , kateqoriyalara obyektiv olaraq  ehtiyac var .   Burada təkcə  dini / fəlsəfi  kateqorizədən demirəm , ümumiyyətlə kateqoriyalaşdırmadan danışıram.    

Kateqoriyalar insanda baş qaldıran suallara cavab tapmağa kömək edir.  Suallara yuğun gəlməyən hadisə mütləq gec tez hansısa kateqoriyaya aid ediləcək . çünki  şüurumuz belə qurulub.  Bu mənada şüuru  günahkar hesab etmək olar.   Şüur insana verilmiş  ən dəyərli keyfiyyət olmaqla yanaşı , həm da kateqoriyasızlamaya də ən böyük əngəldir ))

Edited by Sunyata

• 2 weeks later...

Müseyib , "Məni kateqorizə etmə"   adlı mövzunda yazmışdın ki,   dini /  fəlsəfi dünyagörüşün heç bir kateqoriyaya uyğun gəlmir.  Bəlkə , keçib daha ,  biz az daha geniş  danışasan bu barədə ))  Sən ,  zəhmət olmasa ,  öz dini / fəlsəfi  görüşlərini  paylaş ,mən də  sənə mütləq bir kateqoriya taparam )) 

Necə başlayım, bilmirəm.

Dini mövqedən yanaşdıqda bəlkə də tam bir ateistəm. Çünki heç bir dini, peyğəmbəri, səmavi kitabı qəbul etmirəm. İlahi yaradıcı qüvvənin olmadığını düşünürəm. Lakin bununla belə beynimizlə dərk edə bilmədiyimiz irrasional bir varlığı (ideyanı, ya da hər nə isə) da inkar etmirəm. Aqnostik kimi tam dərkedilməz olduğunu da demirəm. İndi siz deyin, mənə haraya aidəm? :)

Necə başlayım, bilmirəm.

Dini mövqedən yanaşdıqda bəlkə də tam bir ateistəm. Çünki heç bir dini, peyğəmbəri, səmavi kitabı qəbul etmirəm. İlahi yaradıcı qüvvənin olmadığını düşünürəm. Lakin bununla belə beynimizlə dərk edə bilmədiyimiz irrasional bir varlığı (ideyanı, ya da hər nə isə) da inkar etmirəm. Aqnostik kimi tam dərkedilməz olduğunu da demirəm. İndi siz deyin, mənə haraya aidəm? smile.png

Onda  gəl əvəəlcə ,  yoxları  islah edək , görək yerdə nə qalır ))   Deməli , 

1.ateist  deyiləsn.  Buna bir quş )) Ateist.

2.Deist deyilsən , çünki deizm yaradıcının mövcudluğunu qəbul edir.  Buna da bir quş )) Deist.

3.Aqnostik deyilsən ?   Buna şübhəm var .  

Aqnostisizmin bir neçə çalarları qəbul olunub.  Aqnostik -   teizm yönlü ,  aqnostik ateizm yönlü ...    Ateizm yönlü Aqnostisizm  sənə uyğun gələrdi , amma "əmması"  var ))  Aqnostisizm geniş mənada dünyanın tam dərk olunmamasını deyir , bununla da sən razılaşmırsan  ...   Vəziyyət çətinləşdi ))   Deməli  , aqnostik də deyilsən .  Aqnostik .

Deməli , qalır irrasionalizm  .  İrrasionalizmin dini  növünü  inkar etsək ,  Şopenhauer tipli irrasionalizmə  daha uyğun görürəm səni .  

Kiçik bir problem var , onu həll etsən  , onda tam həll olunar məsələ )) 

İrrasionalizm dünya aləmin irrasional*, yəni  şüurlu dərkini inkar edir , bunun əvəzində intuitiv dərkini təklif edir.   Bununla razısansa onda keç bizim cərgəmizə )) 

Bağışla , amma , sənin kateqoriyan elə mənimkindəndir ))   Aqnostisizm ( yalnız dinlərə ,  M.K. -lara  münasibətdə )  ,  İrrasionalizm  fəlsəfi baxışlarına görə .

Düzəliş :   qaralayıb ulduz qoyduğum  -  irrasional*  yerdə   rasional olmalıdır .

Edited by Sunyata

Onda  gəl əvəəlcə ,  yoxları  islah edək , görək yerdə nə qalır ))   Deməli , 

1.ateist  deyiləsn.  Buna bir quş )) Ateist.

2.Deist deyilsən , çünki deizm yaradıcının mövcudluğunu qəbul edir.  Buna da bir quş )) Deist.

3.Aqnostik deyilsən ?   Buna şübhəm var .  

Aqnostisizmin bir neçə çalarları qəbul olunub.  Aqnostik -   teizm yönlü ,  aqnostik ateizm yönlü ...    Ateizm yönlü Aqnostisizm  sənə uyğun gələrdi , amma "əmması"  var ))  Aqnostisizm geniş mənada dünyanın tam dərk olunmamasını deyir , bununla da sən razılaşmırsan  ...   Vəziyyət çətinləşdi ))   Deməli  , aqnostik də deyilsən .  Aqnostik .

Deməli , qalır irrasionalizm  .  İrrasionalizmin dini  növünü  inkar etsək ,  Şopenhauer tipli irrasionalizmə  daha uyğun görürəm səni .  

Kiçik bir problem var , onu həll etsən  , onda tam həll olunar məsələ )) 

İrrasionalizm dünya aləmin irrasional , yəni  şüurlu dərkini inkar edir , bunun əvəzində intuitiv dərkini təklif edir.   Bununla razısansa onda keç bizim cərgəmizə )) 

Bağışla , amma , sənin kateqoriyan elə mənimkindəndir ))   Aqnostisizm ( yalnız dinlərə ,  M.K. -lara  münasibətdə )  ,  İrrasionalizm  fəlsəfi baxışlarına görə .

Çox sağ olun. Bunları "süzgəc"dən keçirməliyəm biraz :)

Onda gəl əvəəlcə , yoxları islah edək , görək yerdə nə qalır )) Deməli ,

1.ateist deyiləsn. Buna bir quş )) Ateist.

2.Deist deyilsən , çünki deizm yaradıcının mövcudluğunu qəbul edir. Buna da bir quş )) Deist.

3.Aqnostik deyilsən ? Buna şübhəm var .

Aqnostisizmin bir neçə çalarları qəbul olunub. Aqnostik - teizm yönlü , aqnostik ateizm yönlü ... Ateizm yönlü Aqnostisizm sənə uyğun gələrdi , amma "əmması" var )) Aqnostisizm geniş mənada dünyanın tam dərk olunmamasını deyir , bununla da sən razılaşmırsan ... Vəziyyət çətinləşdi )) Deməli , aqnostik də deyilsən . Aqnostik .

Deməli , qalır irrasionalizm . İrrasionalizmin dini növünü inkar etsək , Şopenhauer tipli irrasionalizmə daha uyğun görürəm səni .

Kiçik bir problem var , onu həll etsən , onda tam həll olunar məsələ ))

İrrasionalizm dünya aləmin irrasional , yəni şüurlu dərkini inkar edir , bunun əvəzində intuitiv dərkini təklif edir. Bununla razısansa onda keç bizim cərgəmizə ))

Bağışla , amma , sənin kateqoriyan elə mənimkindəndir )) Aqnostisizm ( yalnız dinlərə , M.K. -lara münasibətdə ) , İrrasionalizm fəlsəfi baxışlarına görə .

Irrasionalizme qeder yaxsi geldiniz. Amma orada bir neche yer qaranliq qaldi.

Yazmisiniz, "...dunyanin irrasional, yeni shuurlu derki...". Men bilen burada irrasional yox, rasional olmalidir. Ya yaniliram?

Bir de ki, "intuitiv derk"i nece basha dushmeliyem?

Gerek uzrlu sayasiniz, felsefem biraz zeifdir :)

Irrasionalizme qeder yaxsi geldiniz. Amma orada bir neche yer qaranliq qaldi.

Yazmisiniz, "...dunyanin irrasional, yeni shuurlu derki...". Men bilen burada irrasional yox, rasional olmalidir. Ya yaniliram?

Bir de ki, "intuitiv derk"i nece basha dushmeliyem?

Gerek uzrlu sayasiniz, felsefem biraz zeifdir smile.png

Müseyib , düz deyirsən , orada səhv olub . Elədir ki, var  . İrrasionalizm  aləmin tam  olaraq rasional / şüurlu  idrakını  inkar edir ,  əvəzində  intuitiv / irrasional dərk təklif  edir.  

İndi  intuitiv dərk barədə .  İntuitiv idrak -  təfəkkür prosesinin iştirak etmədiyi  dərkdir.  Sadə dildə  -  fikirlərin iştirakı olmayan dərk.   Bu necə baş verir  ?  Heç kim dəqiq başa düşmür ))   Amma, mən  özüm başa düşdüyüm kimi  sadə formada belə deyərdim . İnsan ətraf aləmdən , o cümlədən öz  daxilindən də  (  biz ətraf aləmin lokallaşdırılmış hissəsiyik )  hədsiz informasiya alır ,  daha doğrusu "nformasiya  okeanında üzür " .  Bu informasiyanın yalnız çox cüzi hissəsi bizə sonda fikir formasında çatır.  Qalan böyük hissəsi  şüura  heç gəlib çatmır.  Çünki şüur özü məhz bu informasiyaya blok kimi qoyulub.  Bloku götürəndə -  insan informasiya axını ilə ani olaraq birləşir və  təfəkkürün iştirakı olmadan  nə isə dərk edir .  Sonra bu dərk etdiyi  şüura və təfəkkürə də keçə bilər , keçməyə də bilər.   Deməli , intuitiv dərkin əsas xüsusiyyti  idrakın anı və fikirsiz olmasıdır.  Əgər səndə  belə hal baş veribsə ,  onda söhbətin nədən getdiyini bilərsən .   Təxminən buna oxşar hal insanda tez tez olur.  Sadəcə əhəmiyyət vermirik )) 

Müseyib , düz deyirsən , orada səhv olub . Elədir ki, var  . İrrasionalizm  aləmin tam  olaraq rasional / şüurlu  idrakını  inkar edir ,  əvəzində  intuitiv / irrasional dərk təklif  edir.  

İndi  intuitiv dərk barədə .  İntuitiv idrak -  təfəkkür prosesinin iştirak etmədiyi  dərkdir.  Sadə dildə  -  fikirlərin iştirakı olmayan dərk.   Bu necə baş verir  ?  Heç kim dəqiq başa düşmür ))   Amma, mən  özüm başa düşdüyüm kimi  sadə formada belə deyərdim . İnsan ətraf aləmdən , o cümlədən öz  daxilindən də  (  biz ətraf aləmin lokallaşdırılmış hissəsiyik )  hədsiz informasiya alır ,  daha doğrusu "nformasiya  okeanında üzür " .  Bu informasiyanın yalnız çox cüzi hissəsi bizə sonda fikir formasında çatır.  Qalan böyük hissəsi  şüura  heç gəlib çatmır.  Çünki şüur özü məhz bu informasiyaya blok kimi qoyulub.  Bloku götürəndə -  insan informasiya axını ilə ani olaraq birləşir və  təfəkkürün iştirakı olmadan  nə isə dərk edir .  Sonra bu dərk etdiyi  şüura və təfəkkürə də keçə bilər , keçməyə də bilər.   Deməli , intuitiv dərkin əsas xüsusiyyti  idrakın anı və fikirsiz olmasıdır.  Əgər səndə  belə hal baş veribsə ,  onda söhbətin nədən getdiyini bilərsən .   Təxminən buna oxşar hal insanda tez tez olur.  Sadəcə əhəmiyyət vermirik )) 

Yəni hamının bildiyi intuisiya, nəyisə ani olaraq hiss etmək. Hardasa onu da qəbul eliyərəm. Onda belə çıxır ki, mən də sizdənəm :)

• 6 months later...

İnsanları hər-hansı kateqoriyaya bölmək ancaq Yaddaşın işi ola bilər. Çünki hal-hazırda şüuraltı sistemdə kateqoriyalara bölünmüş şablon bölmələr var. O bölmələr göydən əmələ gəlməyib, o həyat təcrübəsindən yaranan, uşaqlıq illərindən bu vaxta qədər doğan stereotiplər və hazırki nöqtəyi nəzərdən əmələ gələn bölmələrdi. Bölmələri abstrakt düşünün.

Məsələn, heç tanımadığım ilk dəfə gördüyüm bir insanı ilk saniyədə analiz edəndə, birinci növbədə zahiri görünüş diqqət çəkir və o görünüşdən anlamaq olur ki, bu subyekti təxmini nəyə aid etmək olar. Geyimi, duruşu, siması və s.r. bir şablon kimi atırıq Müvəqqəti yaddaş sisteminə (RAM) - Mömin, Bomj, Avara, İnteligent, Biznesmen, Oy vəhşi.. və keçirik daha dərin analizə.

Ünsiyyət başladıqda fikir mübadiləsi gedən zaman, bayaqki ilk təəssürat və indiki gördüyümüz mənzərə sinxron fikirlər yaratmağa başlayır. 

Deməli, əgər zahiri görünüşü və danışıqları bir-birini tamamlayırsa, biz onu birdəfəlik atırıq Daimi yaddaşa, ordakı müvafiq bir bölməyə, məsələn - Normal adamdır, bundan çox gumanki pislik gəlməz, çünki çox səliqəli görünürdü və qəşəng danışıq qabiliyyəti var idi.

Vəssalam. Bizə artıq bu insan ilə növbəti dəfə görüşdüyümüz vaxt ünsiyyət rahat olacaq, çünki beyin yenidən analizə resurs sərf etməyə ehtiyacı qalmır, yaddaşdan (Cache-dən) bişmiş informasiyanı götürüb ilk vaxtda yaranan o xoş təəssüratlar altında arxayın söhbət olacaq.

Amma siz dediyiniz kimi kateqoriyaya bölünmədən neytral qalmaq, əməliyyat sistemində adsız fayl kimi olmaqdır. İstifadəsi mümkün olmayan və daima Antiviruslar tərəfindən şübhə doğuran bir fayl kimi yoxlanılacaq.

Deyəsən çox yazdım hə)

İnsanları hər-hansı kateqoriyaya bölmək ancaq Yaddaşın işi ola bilər. Çünki hal-hazırda şüuraltı sistemdə kateqoriyalara bölünmüş şablon bölmələr var. O bölmələr göydən əmələ gəlməyib, o həyat təcrübəsindən yaranan, uşaqlıq illərindən bu vaxta qədər doğan stereotiplər və hazırki nöqtəyi nəzərdən əmələ gələn bölmələrdi. Bölmələri abstrakt düşünün.

Məsələn, heç tanımadığım ilk dəfə gördüyüm bir insanı ilk saniyədə analiz edəndə, birinci növbədə zahiri görünüş diqqət çəkir və o görünüşdən anlamaq olur ki, bu subyekti təxmini nəyə aid etmək olar. Geyimi, duruşu, siması və s.r. bir şablon kimi atırıq Müvəqqəti yaddaş sisteminə (RAM) - Mömin, Bomj, Avara, İnteligent, Biznesmen, Oy vəhşi.. və keçirik daha dərin analizə.

Ünsiyyət başladıqda fikir mübadiləsi gedən zaman, bayaqki ilk təəssürat və indiki gördüyümüz mənzərə sinxron fikirlər yaratmağa başlayır. 

Deməli, əgər zahiri görünüşü və danışıqları bir-birini tamamlayırsa, biz onu birdəfəlik atırıq Daimi yaddaşa, ordakı müvafiq bir bölməyə, məsələn - Normal adamdır, bundan çox gumanki pislik gəlməz, çünki çox səliqəli görünürdü və qəşəng danışıq qabiliyyəti var idi.

Vəssalam. Bizə artıq bu insan ilə növbəti dəfə görüşdüyümüz vaxt ünsiyyət rahat olacaq, çünki beyin yenidən analizə resurs sərf etməyə ehtiyacı qalmır, yaddaşdan (Cache-dən) bişmiş informasiyanı götürüb ilk vaxtda yaranan o xoş təəssüratlar altında arxayın söhbət olacaq.

Amma siz dediyiniz kimi kateqoriyaya bölünmədən neytral qalmaq, əməliyyat sistemində adsız fayl kimi olmaqdır. İstifadəsi mümkün olmayan və daima Antiviruslar tərəfindən şübhə doğuran bir fayl kimi yoxlanılacaq.

Deyəsən çox yazdım hə)

Davam edin , çox xoşdur ))  İnsan / compüter analogiyası   həmişə  maraqlı  alınır.  

Mənim "RAM"ımdakı  haqqınızda olan infa artıq  deyəsən "Daimi yaddaşa"   keçir ))   Qalıb file`a bir ad  qoymaq ))  Hə tapdım : "Müasir , texnologiyalrdan başı çıxan , hərtərəfli və  maraqlı user" ))

Daha ciddi isə  , əlbəttə yazdığınız bir həqiqətdir.  İnsan qarşısındakl  nəinki insanı , hər şeyi -  vizaual , fiziki təmasda  olduğu  hər şeyi kateqorizə edir.  Məhz siz deyən kimi ...  Yəni, tanış olduğumuz hər şey  "cache"dən  operativ yaddaşa çıxarılır.  Bununla da resursa qənaət edilir  -  bu  müsbət tərəfi . Bu prosesdə  mənfi tərəf odur ki,  stereotip  münasibət yaranır.  Predmet daha analiz edilmir , səhvən kateqorizə etdiyimiz şeylər uzun müddət , bəlkə də həmişəlik  olaraq səhv olaraq da qalmağa davam edir.   Ona görə də sistemi  hərdən  restart  , hərdən isə   update etmək lazımdır.  Bu dediklərimiz ətraf aləmi kataeqorizə etməkdir.

Ən maraqlısı isə  özümüzü kateqorizə etdiyimiz vaxt başlayır ))  Bu yerdə  isə  yuxarıdakı   postlarımızdakı  fərqli izmlər meydana  daxil olur. İndi  gəl bu izmlərlə bacar görüm necə bacarırsan ))

Edited by Sunyata

Bu prosesdə  mənfi tərəf odur ki,  stereotip  münasibət yaranır.  Predmet daha analiz edilmir , səhvən kateqorizə etdiyimiz şeylər uzun müddət , bəlkə də həmişəlik  olaraq səhv olaraq da qalmağa davam edir.   Ona görə də sistemi  hərdən  restart  , hərdən isə   update etmək lazımdır.  Bu dediklərimiz ətraf aləmi kataeqorizə etməkdir.

Ən maraqlısı isə  özümüzü kateqorizə etdiyimiz vaxt başlayır ))  Bu yerdə  isə  yuxarıdakı   postlarımızdakı  fərqli izmlər meydana  daxil olur. İndi  gəl bu izmlərlə bacar görüm necə bacarırsan ))

Təşəkkürlər. Siz mənim Daimi yaddaşımda çox hörmətli və çox savadlı bir insan kimi yer tutursunuz.

Mənfi tərəf dediyiniz, təcrübəsizlikdən yaranan aldadıcı ilk təəssürata inanmaqdır. Bununda nəticələri göz qabağındadır - nakam sevgilər, anlaşılmamazlıqlar və s.r. Çünki ola bilsin həmin xanalar-bölmələr ilk dəfə olaraq yeni məlumatı qəbul etdiyindən, onu düzgün interpretasiya edə bilmir. Eşşək palçığa bir dəfə batar sözü, bunun analogiyasıdır.

Sistemi restart-update etmək fikrinizlə tam razıyam) üstəgəl daimi yaddaşda olanları vaxtaşırı fraqmentasiya etmək lazımdır ki, anormal fikirlər normal fikirləri üstələməsin.

Özünü hər-hansısa kateqoriyaya aid etməyən insan, məlum məsələdir ki, yeni başlanğıc nöqtəsini özündə yaradıb öz kateqoriyalarını yaratmaq fikrinə düşür. Deməli hal hazırki qoyulan manifestlər bunu qane etmir.

Tree_vew_example.PNG

Bu mənə daha çox MVC pattern konsepsiyasını xatırladır.

2.jpg

Fasad burda bir dünya rolunu oynayır, bütün ətraf mühit. View - bizim gördüyümüz, təmasda ola bildiyimiz hər bir şey. Model - bizim şüurumuz dərrakəmiz, düşünə bildiyimiz. Controller - məhz bizi idarə edən fikirlərimiz, şüur ilə dərk etmənin nəticəsi.

Bu arxitekturanı bir misal olaraq gətirdim ki, Fasad olduğu kimi dəyişməz qalır, Model Fasaddan daima qidalanır yeni informasiya əldə edir və onu paylayır hər iki tərəfə, Controller və View üçün. Controller öz növbəsində View-nu dəyişdirir, yəni sadəcə bir vasitəçi kimi, axı o bizim əsas fikirlərimizdir.

Diqqətlə sxemaya baxsanız bilərsiniz nəyi nəzərdə tuturam.

Edited by framework

Diqqətlə sxemaya baxsanız bilərsiniz nəyi nəzərdə tuturam.

Modelləşdirmə  də  elə  əslində kateqorizə etməyin  bir formasıdır .  Bunun da həm xeyri  var , həm də ziyanı ((

Çox maraqlı fikirlər səslənir yazılır :).

Sunyata, Update, Restart əməliyyatlarından əlavə System Restore funksiyasından da istifadə etmək lazımdır. Səhv etdiyimiz andan əvvəlki vəziyyətə qayıtmaq üçün )))

Restorluq bir şey varsa , o da olar ))  Əsas  bu səhv etdiyimiz nöqtəni  anlamaqdır . 

Edited by Sunyata