Jump to content
  • Откройте аккаунт на Диспуте за 5 минут

Продаете недвижимость, машину, телефон, одежду?  Тысячи  просмотров ежедневно на dispute.az  помогут вам. Бесплатная доска обьявлений.

Recommended Posts

"YOL" romanini eslinde coxdan izleyirem,amma mueyyen sebelerden comment yaza bilmirdim.Eslinde,hormetli yazar,roman hagda dushuncelerimi size demishem,amma yene de deyim...Romanda en cox xoshuma gelen megam-herb ve sulh movzularinin tezadi ve eyni zamanda vehdetidir.Herb heyati gehremanin heyatini alt-ust etse bele,demekki muharibede de insan ashig ola bilermish...Hem de en gozlemediyi,hech vaxt aglina bele getirmediyi mekanda :rolleyes: Bravo,maestro,umidvaram ki,to be continued

• Replies 483
  • Created
  • Last Reply

[quote name='dj_no_name' post='3989432' date='Dec 12 2008, 00:01 '][b]ANA[/b]
ANA,
MENE HEYAT BEX$ EDEN ANA
ELLERİNİN TUMARİNİ
USTUMDEN CEKMEYEN ANA
BEZMEDEN OVLADİNA
OZ LAY-LAYİN DEYEN ANA

YATİNCAYADEK EHTİYATLA GEZEN ANA
BE$İYİMİN YANİNDA YORULSA BELE
UZUNDEN TEBESSUMU CEKİLMEYEN ANA
MENİMCUN YA$ADİGİ DİLİNDEN DU$MEYEN ANA

ANA,
$İKAYETİNİ GİZLİ GOZYA$LARİNDA TOKEN ANA
EN CETİN ANLARİMDA DAYAQ DURAN ANA
YORULDUM DEMEDEN QOLLARİ USTUNDE LAYLAY DEYEN ANA

ANA,
GOSTERDİYİN YOLLARDA İZİNLE GEDİREM
CİCEKDEN ETİRLİ QOXUNU CİYERLERİME CEKEREK

MENE HEYATİ VE SADELİYİ OYREDEN ANA
SENDEN GOZEL BİR VARLİQ YOXDUR DUNYADA
SAHİB OLDUGUM, EN GOZEL VARLİQSAN ANA!

TUKENMEZ SEBRİNE AFERİN ANA!
SONSUZ TOVSİYYELERİNE TE$EKKUR ANA!
SEMİMİYYETİNE BA$ EYİREM MEN!
TANRİYA COX $UKR Kİ, SEN MENİM ANAMSAN!

03.03.07[/quote]
Sheir nedense mene Cefer Cabbarlinin "ANA" sheirini xatrilatdi...Ne yaxshi ki,heyatda ayaglai altinda cennetimizi buldugumuz analarimiz ve onlara sheirler hesr eden ovladalrimiz var...demek heyat davam edir...

[quote name='dr.sebi' post='4102029' date='Jan 3 2009, 23:41 ']Romanda en cox xoshuma gelen megam-herb ve sulh movzularinin tezadi ve eyni zamanda vehdetidir.[b]Herb heyati gehremanin heyatini alt-ust etse bele,demekki muharibede de insan ashig ola bilermish...[/b]Hem de en gozlemediyi,hech vaxt aglina bele getirmediyi mekanda :rolleyes: Bravo,maestro,umidvaram ki,to be continued[/quote]

Sebi$, bilmirem "YOL"un sonuna catanda muellife bravo deyeceksen ya yox, amma onu deqiq bilirem ki, qehremana haqq vermeyeceksen! :rolleyes:

[quote name='dr.sebi' post='4102153' date='Jan 4 2009, 00:07 '][b]Sheir nedense mene Cefer Cabbarlinin "ANA" sheirini xatrilatdi...[/b]Ne yaxshi ki,heyatda ayaglai altinda cennetimizi buldugumuz analarimiz ve onlara sheirler hesr eden ovladalrimiz var...demek heyat davam edir...[/quote]

ANA ele bir varliqdir ki, kim ne dese yene azdir! Diqqetine minnetdaram! :loveyouu:

[quote name='YOX' post='3542801' date='Sep 13 2008, 00:36 ']Elxan, chox gozel! :aappll:
Ele sen de, eslinde diqqetle fikirleshdikde bir chox insanlara yaxin olan sozleri, cumleleri yazmisan... Amma choxlari bunlari anlaya bilirlermi? Ne bilim... :unsure:
Davami maraqli olardi... ))[/quote]

[b]YOL....On ikinci sohbet...(ixtisarla)[/b]

Bir hefte idi ki, Etelle tani$ olmu$duq. Cesaret edib, ona zeng ede bilmirdim. Ureyim sixilir, heyatimda neyinse cati$madigini hiss edirdim. Ozume soz versem de doze bilmedim, ax$amcagi ilk defe Etelgile zeng etdim. Boyuk bacisi Lalinin meni yaddan cixarmasina pert olsam da Etelin titrek sesini e$idende ureyim yerine geldi. Onun yax$i olmasi ve mene zengim ucun te$ekkur etmesi qoltugumu qarpizlandirdi. Novbeti gun Etele zeng edeceyimi ve onu goru$e devet etmek istediyimi bildirdim. Teklifime sevincek raziligini bildirib, goru$eceyimiz yeri deyerek, derhal sagolla$di. Julyen kucesinin qurtaracagindaki tinde Etelle goru$ teyin etdiyimizden ele bu gun gedib oralara diqqetle baxmaq, evvelceden ilk goru$ yerimizle tani$ olmaq isteyi meni piyada bir xeyli getmeye vadar etdi. Kucenin qurtaracagina catanda Etelin ince zovqune heyran oldum. İki mertebeli butun evlerin fasadlari ve balkonlari yamya$il sarma$iqla bezedilmi$ kimi gorunurdu. Kuce payizin bu caginda gul magazasina ox$ayirdi. Hetta gul magazasindan bele xo$ rahiyye gelmirdi. Aciq havada olan kafenin en sakit kuncunde oturub, bir fincan kofe icmek istesem de Etelsiz darixacagimi du$unub, geldiyim kuce ile geriye qayitdim. Saat be$e i$lemi$ ona zeng etdim. Hazir oldugunu ve menim zengimi gozlediyini deyib, telesik desteyi asdi. Lap evlerinin qar$isina getmeye utandigimdan onu bir qeder aralida gozledim. Anasi madam Faysfeller, ya da bacisi Lali ile rastla$maq istemirdim. Nedense, mene ele gelirdi ki, Etelin aile uzvleri onunla elaqe saxlamagimin eleyhinedirler. Her halda Etel meni ikinci defe gormesine baxmayaraq, ele bil yuz ildir taniyirmi$ kimi qucaqladi. Heddinden artiq sevindiyini gizlede bilmeyen bu on sekkiz ya$i yenice tamam olan qiz yanimda cox xo$bext gorunurdu. Geze-geze bir qeder evvel baxdigim kafede, bayaq oturmaq istediyim kuncde uz-uze oturduq. Etel menim indiye qeder rastla$digim en gozel qiz idi. Uzun, hamar saclarini xefif kulek uzune dagitdiqca o daha da cazibedar olurdu. İri, ala gozleri, etli dodaqlari ya$inin az olmasina baxmayaraq, adami deli edirdi. Qeribedir ki, bu vaxta qeder saysiz-hesabsiz qadin-qiz gorsem de ele bil kor olmu$, hec birine ehemiyyet vermemi$dim. Amma indi, uz-uze oturdugum bu qiza qar$i hiss etdiklerim yatsam yuxuma bele girmezdi. Onu sevdiyime emin idim. Bunun ba$qa adi yox idi. Dinmez-soylemez bir-birimize bir xeyli baxdiqdan sonra o gulumsunerek, ona niye ele baxdigimi soru$du. Heyati, insanlari herbi xidmetde oyrenmeye ba$ladigimdan dilime, dani$igima hopan konkretlik esger oldugumu biruze verirdi. Cetinlikle de olsa ona cavab verdim:

- Bir onu bilirem ki, seni gorenden yuxum er$e cekilib. Yuxumda seni gormek umidi ile yatsam da bu bir heftede sen insafsiz yuxuma da gelmemisen.

- Amma men seni yuxumda gormu$em.

- Gorursen, men senden ferqli olaraq sevdiklerimi geceler tek qoymuram.

- Gorurem yaman sexavetlisen! Sevdiklerin ele coxdur ki, sehere qeder yatmayib, bir-bir hamisinin yuxusuna girirsen?

Etelin qisqancliqla dediyi bu sozlere ikimiz de gulduk. Demeye soz tapmadigimdan deyil, sadece soz gule$dirmek istemediyim ucun dillenmedim. Sesindeki inciklik Etelin meni qisqandigini gosterirdi. Bu da meni sevindirmeye bilmezdi. Bir-birimize dani$ilasi sozumuzun cox olmasina baxmayaraq, vaxtimizi susaraq kecirmeye ustunluk verdik. Texminen uc saata yaxin ceken ilk goru$umuz ara-sira, cekingen sozlerden ibaret qisa dialoqlarla yadimda qaldi. Onu evine qeder oturub, bir xeyli arxasinca baxdim. Parise gelmeyime pe$man oldugum ucun ozumu danlaya-danlaya, aramla kiraye qaldigim eve dogru addimladim.

[b]YOL.......On ucuncu sohbet....(ixtisarla)[/b]

Qadin ki$ini deyi$diren en boyuk quvvedir. Evveller bu sozleri e$idende kinaye ile gulerdim. Amma indi ba$a du$urem ki, ozumde ba$ veren deyi$ikliyin esas sebebkari mehz, Eteldir! Onun zovqu ile geyinir, onun sevdiyi musiqileri dinleyir, oxudugu kitablari oxuyurdum. Hansisa bir i$i gorende ilk novbede onun xo$una gelib-gelmeyeceyini fikirle$irdim. Belece, onunla eynile$en heyat tesevvurlerim dogulub, boya-ba$a catdigim yerin insanlarina yad bir tesevvur idi. Bunu yax$i anlayirdim. Hetta, bu deyi$kenliyimin ba$ima bela ola bileceyini de du$unurdum. Neyleyeydim ki, Eteli sevdiyimi, ona baglandigimi ozumden asili olmayaraq, biruze vermi$dim. Payizin zehletoken gunlerinden birinde ureyim o qeder sixildi ki, qapi zenginin sesine ayildim. Qeyri-ixtiyari olaraq, onlarin kucesine gelmi$, bu da azmi$ kimi qapilarini doymu$dum. Gec oldugunun ferqine bele varmadigim bir anda qapi sessizce aralandi ve Lalinin teeccublu baxi$larinda, ne var, niye gelmisen sualini oxudum. Xecaletimden ne deyeceyimi bilmedim! Qizin teeccublu baxi$larini mehriban tebessum evez etdi. O, mene bir kelme de demeden, qapini geni$ acaraq, iceri girmeyimi gozledi. Lalinin qapida lengimesinden narahat olan madam Faysfeller ozu salondan cixdi. Qadin meni (yehudi lehcesi ile) “Abraham” deye, cagiraraq iceri devet etdi. Adimi ba$qa cur e$idende diksinsem de, dinmez-soylemez salona girdim. Yuksek zovqle bezedilen bu salon mene hem sade, hem de qeyri-adi geldi. Eyninde qapqara paltar olan Etel salona daxil olaraq, sessizce uzumden opub, taxta stullardan birinde oturdu. Arzuolunmaz vaxtda geldiyimi fikirle$dikce, ezab cekir, telesik qalxib burdan getmek ucun bir behane axtarirdim. Amma hec kim dani$madigindan, bu furset de elimden cixdi. Madam Faysfeller tund benov$eyi rengli ensiz kresloda narahat bir gorkemle oturaraq, soze nece ba$layacagini du$unen bir gorkem aldi. Onun bele narazi simasi meni daha da utandirdi. Bu dem Etel lal sessizliyi pozaraq, nese icib-icmeyeceyimi soru$du. Onun bu teklifi meni du$duyum veziyyetden cixarmaq meqsedinden ba$qa hec ne deyildi. Yerimde qurcalanib, ona te$ekkur etdim. Madam Faysfeller uzunu Etele tutaraq, qizim, metbexde bacina komek et, dedi. O, Etelin salondan cixmagi ile soze ba$ladi:

- İbrahim, men qisa ve konkret dani$magi sevirem. Senin herbi qacqin olmagini bildiyimiz ucun yox, dunya goru$lerinizin ferqli oldugu ucun qizimla goru$meyinin eleyhineyem. Acigini deyim ki, Etel de sene qar$i bigane deyil!

- ...

- Bilmirem, belke de Etel sene bizim haqqimizda etrafli melumat vermeyib. Amma biz, var-dovleti elinden alinan, her $eyimizi bir canimizla evez edib, Parise gelen kimsesiz yehudi ailesiyik!

Madam Faysfellerin quru tonla dani$digi bu sozleri ilk defe e$itdiyimden, yerimde donub qalmi$dim. Vuruldugum qzin yehudi deyil, fransiz oldugunu zenn edirdim. Ne deyeceyimi bilmeden, mat-meetel Parisin bu adli-sanli, kubar qadinlarindan biri bildiyim madam Faysfellerin uzune baxirdim. Uz cizgilerimin deyi$diyi bir anda Etel salona daxil oldu. O, anasinin neden dani$digini ba$a du$duyu ucun ona baxir, sohbetin davamini gozleyirdi. Bogazimi aritlayib, beynimde formala$an ilkin fikirleri telesmeden, aramla dani$maga cehd etdim:

- Bilirsiniz, madam Faysfeller, Etelin milliyeti ve onun ailesinin sosial statusu meni bir ki$i kimi maraqlandirmir. Yeqin ki, Sizin de azerbaycanlilar haqqinda hec bir melumatiniz yoxdu. Ele ona gore de bele dani$irsiniz! Men ilk defe Eteli gorende kimise urekden beyendiyimi derk eledim. Onun yehudi ve ya fransiz olmagi aglima bele gelmedi. Men onun nece bir aileden olmasini du$unmeden u$aqlarima ana olacaq qadin kimi tesevvur ederek sevdim. Sizin narahatciliginizi hele de ba$a du$e bilmirem.

- Ah, İbrahim, butun ki$iler ezber bildikleri eyni heyat felsefesini tekrar etmeyi sevirler.

- Madam, yeni dogurdanmi, Siz mene inanmadiginiz ucun Etelle goru$meyimizin eleyhinesiz!

- Oglum, hele de meni ba$a du$mursen!

- Bir deqiqe, madam, nese mene aydin olmayan meqam varsa, yax$isi budur bir az da aciq dani$aq.

- İbrahim, Etel yehudi qizidir, sense sovet vetenda$i. Ozun de deqiq bilmirsen ki, esirsen yoxsa, qacqin. İndi yax$i fikirle$, yehudi qizi ile evlenen lekeli sovet vetenda$i. Siz harada ve nece ya$ayacaqsiniz?! İkiniz de ferqli terbiye alan insanlarsiniz...

Madam Faysfellerin bu sozleri mene sille kimi deydi. Sakitce yerimden qalxib, elimde buzu$durduyum papagi ba$ima qoydum. Menimle eyni anda oturduqlari yerden qalxan Etelle anasi gunahkar u$aqlar kimi dinmezce arxamca geldiler. Qapini acaraq, onlara teref cevrilmeden, sagolla$dim. Etelin arxamca baxdigini hiss etsem de bir defe de olsun geriye cevrilmedim. Kim oldugumu du$une-du$une Paris kucelerinde addimlayir, madam Faysfellerin dediklerini tek-tek analiz etmeye cali$ir, ozume neticeler cixarmaq isteyirdim. Yalniz kiraye qaldigim menzile catanda saata baxib, deh$ete geldim. Butun geceni yagi$da kuceleri veyillenmi$, ne islandigimin, ne de saatin ferqine varmami$dim.

[quote name='elmundo' post='4190867' date='Jan 18 2009, 21:59 ']Bravo,Elxan!!!Senin yazilarini oxuyana qeder ele bilirdim Chagdash Azerbaycan Edebiyyati suquta dogru gedir, sen deme yanilmisham...[/quote]

:looool: $ebi zarafat edirsen yeqin. Komplimenti oxuyanda lap istilendim. Plzzz, birde bele zarafat eleme. Oxuduguna gore yox, yazdiqlarimi ba$a du$duyune gore minnetdaram!

[b]YOL....On dorduncu sohbet.....(ixtisarla)[/b]

Uc gunden artiq kiraye qaldigim evden bayira cixmadim. Hec neye hevesim yox idi. Ne yemeye, ne yatmaga, ne yuyunmaga, ne de ki, du$unmeye... Uzumu sac-saqqal basmi$, gozlerimin alti helqelenmi$di. Guzguye baxanda ozum-ozumden qorxdum. Bu gunler erzinde sadece icki ve siqaret menim evimi yixmi$, insan gorkemimden eser qalmami$di. Yeqin ki, Etel artiq meni yaddan cixarib, deye, fikirle$erek, ozumu aldatmaga cali$ir, umumiyyetle bir de onunla rastla$mayacagima dair ozume soz verirdim. Yax$i ki, madam Laliyle oglu Paskal var imi$. Heyatda tek qaldigim, elinden tutaraq, qalxmagima komek edecek hec kimin olmadigi bir meqamda qapim doyuldu. Qapini aramsiz doymeseler ve az qala qi$qira-qi$qira adimi cagirmasalar yeqin ki, yerimden qalxmayacaqdim. Konulsuz acdigim qapida madam Lalinin gozleri teeccubunden kellesine cixmi$di. Yaziq qadin uzume baxanda heyecanini gizlede bilmedi. Te$vi$le, İbrahim, bu sensen, deye soru$du. Paskal anasinin te$vi$ini azaltmaq ucun, elbette odur, ana, gormursen e$q İbrahimin ba$ina vurub, dedi. Onun bu zarafatyana dediyi atmacaya hamimiz gulduk. Ozleri ile getirdikleri isti bor$u mene mecbur yedizdiren madam Lali yalvar-yaxar etdi ki, hec olmasa arada onlara da ba$ cekim. Yad bir olkeden olmasi ile beraber, ferqli baxi$lara malik muselman gencinden otru narahat olan bu kicik fransiz ailesinin xetrine ya$amaga deymezdimi?! Tez sarsildigim ucun ozumden utandim. Meni de gozleyersinizmi, deyerek, uzumu telem-telesik qirxmaga ba$ladim. Paskal yene de zarafat etdi ki, neinki uzumu qirxmaq, hetta, cimmeyimi de gozleyerler. Teki, menden gelen iyrenc icki iyi onlarin kafesinde olan nerme-nazik mu$terileri qacirmasin. Anasi ogluna gozunu agardaraq, İbrahim, sen ona fikir verme, dedi. Ozun bilirsen ki, Paskal seni ne qeder cox isteyir. Nece vaxtdir, bizi yadina salmirsan deye, o da, senden bele hayif cixir. Yarim saata tam hazir veziyyetde ana-ogulun qar$isinda dayandim. Paskalin $itliyi yene tutdu. O, yeqin ki, vaxtinda anamla rastla$san, o, cetin ki, atamla evlenerdi, dedi. Madam Lali oglunun bu zarafatindan qipqirmizi qizardi. Sozun duzu, men de utandim. Hec vaxt madam Laliye pis gozle baxmami$am. Eksine, erini muharibede itirse de, oz zehmeti hesabina oglunu boyuden cefake$ ana kimi yuksek hormetim olub. Qapidan sessizce cixdigimiz an star$ina Vova dayini gordum. Qonaqlarima, Siz qabaqda gedin, men catacam, deyerek, ona yaxinla$dim. O, salamla$araq, tela$la, nece gundur, haralardasan, senden bir xeber yoxdur, dedi. Ba$ima i$ gelib, Vova dayi, ax$am goru$erik, her $eyi dani$aram, dedim. Ya$li star$ina, yox, ele indi seninle idareye getmeliyik, deye, uzunu bozartdi. Sozu uzatmagin menasiz oldugunu gorub, Paskali sesledim. Onlari emin etdim ki, ax$am mutleq kafeye gelecem. Star$ina Vova dayi de Qollun yaxin adamlarindandir. Kesdiyi ba$a sorgu sual olmur. Onun menim dalimca gelmeyi artiq neyese i$are idi.

[center]***[/center]

Star$inadan ayrilib, ciskinli havada sakit addimlarla bir xeyli yol gedenden sonra madam Lalinin kafesine catdim. Mu$terilerin sayi azalsa da kafe ses-kuylu idi. Gec oldugu ucun Paskali eve yolladigini deyen madam Lali menimle bir masada eyle$ib, qar$ima hesirle horulen bir saxsi kuze qoydu. Yerinden terpenmeden Elen adli qabyuyan qizi sesleyib, iki qedeh istedi. Yeqin ki, acsan, deyerek, sene ne hazirlayim, soru$du. Ureyim yemek istemirdi hemin an. Sadece icmek isteyirem, dedim. Qar$imdaki iri stekana suzulen caxirin xo$ qoxusu meni mest eledi. Madam Lali ona suzmediyim ucun incik sifetle uzume baxaraq, ozum-ozume qulluq ederem, dedi. Dalbadal uc stekan icdik. Sagliqsiz, filan... Gozlerim suzulub axir, qar$imda oturanin madam Lali olmasina $ubhe edirdim. Dorduncude sagliq demek istedim. Amma ne qeder fikirle$dimse de, demeye bir soz tapmadim. Birba$a dolu stekani ba$ima cekdim. Dodaqlarimla uzua$agi suzulen caxir boynuma-bogazima yayildi. Gozlerimi berelderek, qabaga baxmaga cali$sam da hec kimi gormedim. Yandirdigim den derin bir qullab vurub, yene stekanimi doldurdum. Senin sagligina Etel! Yalniz bu sozleri deye bildim. Tustu duman kimi etrafimi gorunmez etse de, bu qarma-qari$iqliqda menimle uz-beuz oturanin kimliyini ayirid etmeye cali$dim. Bu vaxt Etelin barmaqlari tuksuz, tertemiz uzume toxundu, ehmalca islaq dodaqlarimi sildi. Etelin bura nece gelmesi aglima bele gelmeden, onu gorduyume hirslendim. Qezeble elini vurub uzumden cekmesini istedim. İtil burdan, dedim. Ba$imi ne qeder $ux tutmaga cali$sam da qaldira bilmir, ele bil getdikce agirla$an vucudumun cekisine tab getirmirdim. Masanin ustundeki sag qoluma dayadigim ba$imi ne qeder ele saxladigim yadima gelmir. Ele bu geceye qeder ya$adigim omrumun en maraqli anlari suretle hafizemden kecib getdiyi bir anda her $ey yarimciq qaldi. Etelle ilk rastla$digim gun hemin kafede oz daimi yerimin tutuldugunu gorduyum ve meyus oldugum an uzume cirpilan buz kimi su meni diksindirdi. Gorduklerim de, tesevvurumdeki canlandirdiqlarim da yarimciq qaldi. Ayildim. Neye gorese kafeye be$ deqiqelik anasinin yanina gelen Paskal bizim icdiyimizi gorub, hem anasina, hem de mene hirslenib. Esebini ise duz bir vedre buz kimi suyu uzume cirparaq, meni ayiltmaqla cixib.

[quote name='dj_no_name' post='4198104' date='Jan 19 2009, 23:49 ']:looool: $ebi zarafat edirsen yeqin. Komplimenti oxuyanda lap istilendim. Plzzz, birde bele zarafat eleme. Oxuduguna gore yox, yazdiqlarimi ba$a du$duyune gore minnetdaram![/quote]
Ne zarafat, ay Elxan. Menki ushaq deyilem, ele sheylerle zarafat edim, en azindan menim hansi ixtisasin sahibi oldugumu yaxshi bilirsen.

[quote name='elmundo' post='4225568' date='Jan 24 2009, 16:37 ']Ne zarafat, ay Elxan. Menki ushaq deyilem, ele sheylerle zarafat edim, en azindan menim hansi ixtisasin sahibi oldugumu yaxshi bilirsen.[/quote]

$ebi, onda [b]15-ci sohbeti[/b] oxu! Hazirla$, yaxin vaxtlarda butun eseri redakte etmek kimi $erefli ve mesuliyyetli bir i$in olacaq :looool:

[b]YOL.....On Be$inci sohbet....(ixtisarla)[/b]

Ad gunume lap az qalib. Nece ya$imin tamam olacaginin ehemiyyetine bele varmadan, adi gunlerden biri kimi qar$ilayacagam. Eslinde Etelgilden cixdigim o gunden sonra aradan kecen bu qeder vaxt erzinde ad gunumu sebrsizlikle gozlemi$, belke de, meni ad gunumde tebrik eder, deye, her gun umidle gozlemi$em. Bu gunler mene asan ba$a gelmeyib. Ya icib, ozumu itirmi$em, ya da xidmetimle me$gul olaraq, ba$ qatmi$am. Son bir ayi iki defe Marsele gedib-gelmekle ba$a vurdugumdan vaxtin kecmesi mene bir az rahat olub.

Martin bir-birinden maraqsiz, yorucu, bitib-tukenmeyen gunlerini gucle ba$a vururam. Tesevvur edirem ki, yer uzunde menim kimi du$unen ve martdan zehlesi geden ne qeder insan var. Atalar bo$ yere “mart geldi, dert geldi” demeyib ki,.. Bu da ad gunum... Heyatimda hec ne ba$ vermeyibmi$ kimi, bu seher idareden verilen kicik bir tap$irigi yerine yetirdim. Daha sonra serbest $ekilde tekba$ina kuceleri veyillenmeye ba$ladim. Bilirdim ki, madam Lali menimcun dadli piroq hazirlayib. Amma fikrim ba$qa yerde idi. Etelle ilk goru$duyumuz hemin sarma$iqli kucedeki kafeye geldim. Sessiz-semirsiz oturub, qarsonun mene yaxinla$masini gozledim. Texminen iyirmi deqiqe kecse de, mene yaxinla$ib, ne istediyimi soru$an bele olmadi. Sanki, hami sevgilisiz, ya da sevgilisi terefinden atilan bu sovet cavaninin miskin taleyinden xeberdardir. Letifesi menden uzaq, “eri doyen arvadi it de tutar!” Hardansa yadima du$en bu meseli ozume cekmeyime gic gulmeyim geldi. Arsiz-arsiz tekba$ina gule-gule Julyen kucesi ile addimlayirdim. Ve... birden, qar$imda menim yersiz gulu$lerime teeccubunden donub qalan Eteli gordum. Elinde baglama, uzunde donuq tebessum ve berelen gozlerle mene baxdi. Adimi cekdi. Belke de cekmeye utandigindan, sanki picildadi. Д°brahim, dedi. Onu gormekle gunlerdir ureyimden kecen bir arzunun realla$masina ele bil hazir deyildim. Baxmayaraq ki, goru$meyi hedsiz derecede arzulayirdim. Belke de meni kucenin ortasinda oz-ozume, arsizcasina gule-gule gorduyu ucun o da meyus oldu. Amma bir-birimize yaxinla$ib, qefleten qucaqla$diq. Boynuma sarilib, etli dodaqlari ile uzumu, boynumu, qulagimi opmeye ba$ladi. Onu var quvvemle bagrima basaraq, tekrarolunmaz qoxusunu ciyerlerime cekdim. Bu soyuq mart gununde bundan gozel ad gunu hediyyesi ola bilmezdi. Bir-birimizi vefasizliqda ittiham ederek, qol-qola addimladiq. Dar kucelerle ne qeder getdiyimiz yadimda deyil! Bir onu bilirem ki, “La casa de donna Cesilia” pansionunun qar$isinda dayandiq.

Yara$iqli uc mertebeli bu pansiona girende bizi guleruz bir ispan qadini qar$iladi. Fransizca kobud aksentle dani$masina baxmayaraq, ne dediyi aydin anla$ilirdi. Ele salondaca kuncdeki bo$ masalardan birinde eyle$ib, adama bir fincan cay sifari$ etdik. Pansion sahibesi bize yax$i piroqu oldugunu deyib, dadmagimizi meslehet bildi. Razila$diq, dogurdan da soyuq havada gezenden sonra isti cay ve meyveli piroq bize lezzet eledi. O an ozumu dunyanin en xo$bext bendesi hesab etdim.

Baxi$larimla, qadindan ne soru$dugumu anlayan Etel derhal cavab verdi. Mene hediyyesi olacagini deyib, bir az gozlemeyimi istedi. Aradan hec be$ deqiqe kecmemi$ qadin bize yaxinla$araq, elindeki acarlari mene uzatdi. Guleruzle, yax$i istirahetler arzulayib, ikinci mertebede pillekenlerden sagdaki otagin bizim oldugunu dedi. Qadindan acarlari alsam da, hec ne ba$a du$memi$, sakitce Etelin arxasinca taxta, lakin gozox$ayan bezek ve neq$lerle i$lenen pillekene dogru getdim. Ya$il rengli qapini acib iceri kecen kimi Etel boynumdan asilaraq, meni opmeye ba$ladi. O, hem meni opur, hem de soyundururdu. Sen de meni deyerek, ellerimi oz yaxasina aparan qizin ne etmek istediyi hele de mene catmir, maddim-maddim onun uzune baxirdim. Keyle$en sifetime zarafatyana bir-iki sille cekerek, ey, cavan oglan, ozune gel, meni opmek istemirsen, deye, soru$du. Heqiqeten de qeflet yuxusundaymi$am kimi ayildim. Qar$imda soyunan, daha dogrusu, qeyri-ixtiyari soyundurdugum menim oz sevdiyim qizdir, mense dayanib ona baxiram. Ayaquste ne qeder opu$duyumuz yadimdan cixib. Bir o yadimda qalib ki, pansionun ikinci mertebesi ile qon$u binanin eyni mertebesi arasinda ele de boyuk mesafe olmadigi ve ordan kiminse bizi izlediyi diqqetimi cekdi. Perdeleri ortub, yataga Etelin yanina uzandim. Yataqda bir xeyli gule$irmi$ kimi e$elenerek opu$duk. Daha sonra yerimin icinde dizlerim uste oturaraq, onun lut bedenine baxdiqca deli olmagim geldi. Nece aylardir, menim ruhumla oynayan bu qiz, heyatimda yegane sevdiyim Etel indi menim olacaq. Onun, Д°brahim birinci senin olmasam, hec kimin olmayacaqdim. Sen menim on sekkizinci ad gunu hediyyemsen, ba$a du$ursen, demesi ve elleri ile saclarimi qari$diraraq, Д°brahim, qorxma, var quvvenle sev, ozumu sene hediyye edirem, deye tekid etmesi meni ozumden cixartdi...

[quote name='dj_no_name' post='3517537' date='Sep 9 2008, 00:36 ']Arada bir yazdigim cizma-qaralari bu bolumde yerlesdirecem! Oxuyub fikirlerinizi bildirin!
[b]YAGISH...[/b]

Yagish yagir! Beynim suallarla doludur. Sanki uzume chilenen bu yagish damcilarinin sayi meni elden salan bu suallarin sayindan qat-qat azdir. Senli anlarim her yadima dushdukce ureyimi agridir. Min behane tapiram agrilarima. Qelbimi goyneden bu acini gizlede bilmirem. Rast geldiyim her adama senin haqqinda danishiram. Hetta en zehlem geden ve hech vaxt uz-uze gelmek istemediyim adamlarin gozlerinde axtariram seni. Meni yandiran da tapa bilmemeyimdir! Bir sehnedi bu dünya elə bil. O gun nedense butun ishtirakchilar qeybe chekilmishdiler, bir men qalmishdim sehnede… Bu cur finali oynamaga hazir deyildim… Amma oynadim… Ozum de derk etmeden oynadim ve ayildim. Sen deme etrafim adamlarla doluymush. Sadece men gormemishem. Ya da gormek istememishem. Ele bil qaranliq meshede azmishdim ve birden shimshek çaxdi. Bir anliq etrafi nura qerq eden shimsheyin ishiginda meshenin butun eybecerlikleri nece gorunerse bax mende etrafimda bash verenleri birden elece bir anliq gordum. Bes onda niyə men? -….
İndi gecemle gunduzum qarishib. Belke de bu ele bele de olmaliymish. Sheher her sheyden xebersiz yatir. Yeqin yatmayanlar, ya da yata bilmeyenler de var. Menim kimi. Goz qapaqlarim getdikce agirlashir amma yene de yatmaq istemirem. Ele bilirem qapi yene achilacaq ve SENin yariyuxulu, qaygikesh danlagini eshidecem. Bu qeder insafsiz olacagini hech bilmezdim. Durgun bir gece sehere chatir. Yatiram danlaqsiz filan. Bilirem yene sayiqlayacagam adini. Ne qeder ehtiyacim var bir tebessumune. Ne qeder ehtiyacim var bir sigalina. Guzguye her baxdigimda bir ozumu gorurem bir de meni men eden SENİ... O gun apardi buludlar seni, o gun getdin... Butun gunah buludlardadi. Meni, oyretdiyi heyata baglayan zenciri, yashamaga deyer felsefesini oyrəden SENi apardilar. İndi hamı meni mende deyil, yashayan bir olude axtarir. Men ozum de axtariram. SENi… Dinlediyin mahnilara defelerle qulaq asiram. Niye mehz bu mahnilari dinlediyini fikirleshe-fikirleshe aglayiram. SENi axtariram. SENİi mahnilarda tapmaq isteyirem. Teesufler olsun ki, her yerde senin olmagina baxmayaraq tapa bilmirem. Ya men yaxshi axtarmiram, ya SEN menim bu chirkli yagishda yuyulub temizlenmeyimi gozleyirsen…[/quote]

Elxan, cox tesirli hekayedir, cooox kovreldim.Bravo sene

[quote name='engineer L' post='4287992' date='Feb 4 2009, 15:40 ']Elxan, cox tesirli hekayedir, cooox kovreldim.Bravo sene[/quote]

[b]engineer L[/b]

minnetdaram! oxuduqlarindan ele bir denesini beyendin? :looool: yeni esseler var, yaxin vaxtlarda yerle$direcem sayta.

[quote name='dj_no_name' post='4296261' date='Feb 5 2009, 23:34 '][b]engineer L[/b]

minnetdaram! oxuduqlarindan ele bir denesini beyendin? :looool: yeni esseler var, yaxin vaxtlarda yerle$direcem sayta.[/quote]

o birilerini hele oxumamisham :nettt: oxuyub onlar barede de fikirlerimi yazacam :rroza:

[b]YOL... On altinci sohbet... (ixtisarla)[/b]

Qeribedir, ozumu atilmi$, terk edilmi$ biri kimi hiss etdiyim bir anda xo$bxetliyin zirvesine catdim. Arzularim nagila benzediyi bir anda, qefleten realliga cevrildi. İndi men kucede daha $ux gezir, ozumu daha guclu hiss edirem. Etele olan sevgim gunu-gunden artir. Eger ilk defe olmagimizi anasindan gizletmeyi du$unurduse, getdikce Etel deyi$ilir, qoy aramizda olanlardan hami xeber tutsun deyirdi. Sevindirici hal idi ki, anasi madam Faysfellerin de, telebe bacisi Lalinin de mene qar$i munasibetlerinde emelli-ba$li deyi$iklik yaranmi$di. Ureyim isteyende onlara gedir, hetta hec kimden icaze almadan Etelle $ehere gezmeye cixir, bezen $enbe gecelerini kinodan sonra onunla bir qalirdiq. Hec yadimdan cixmaz, ilk defe Etel onlarda gecelemeyi teklif edende anasina baxmi$dim. Madam Faysfeller de oz novbesinde, eger bunu Etel isteyirse, qala bilersen, demi$di. Hemin gece ikimizde seheredek sevi$mi$, yalniz alatoranliqda yuxuya getmi$dik. Gunler bir-birini evez etdikce munasibetlerimiz daha da derinle$ir, Etele ve ailesine mexsus ne olubsa hamisindan xeberdar olmu$dum. Men de oz ailem, kecmi$im haqqinda onlara etrafli dani$mi$dim. Onun dayilari defelerle Parise teleqram vurmu$, onlari birdefelik Amerikaya devet etmi$di. Sonuncu teleqrami hamimiz bir yerde oxuyanda madam Faysfeller, artiq bu teklif haqqinda ciddi fikirle$meyin vaxti catib, demi$di. Cunki, hamimiz Sovet İttifaqinda yehudilere olan munasibeti cox yax$i bilirdik. Avropada ise veziyyet ele de urekacan deyildi. Madam Faysfellerin de qarda$larinin teklifini yuksek qiymetlendirmesi mehz, yehudilere olan munasibetden qaynaqlanirdi. Onun ailevi Nyu-Yorka kocmek teklifini agilli addim kimi beyensem de, acigi ureyimce deyildi. Boynuma aliram ki, Etelle munasibetlerimizin en xo$ gunlerinde az qala ke$fiyyat idaresi ile olan elaqelerim de, madam Lali ve oglu Paskal da yadimdan cixirdi. Evveller mene verilen tap$iriqlarin kicikliyinden $ikayetlenirdimse, indi cox vaxt tap$iriqlarin mesafesinden ve coxlugundan $ikayetci olurdum. Duzdur, bunu aciq-acigina etmirdim ve ede de bilmezdim. Cunki, ozum mueyyen sinaqlardan sonra bura qebul olunmu$, en esasi ise Vetenime olan sedaqetimi bu nov xidmet etmekle bildirmek istemi$dim. Oten hefte bizim u$aqlardan ibaret xususi bir qrup yaradilib İtaliyaya gonderilende, menim de adimi yazmi$dilar. Az qala Etelden bir nece ayliq, belke de ebedilik ayri du$ecekdim. Yax$i ki, bolgu zamani star$ina Vova dayi orda olub. Onun sayesinde qeyri-mueyyen muddete olan bu ezamiyyetden azad oldum. Star$ina miriq di$lerini uzume agardaraq, bu yax$iligi ucum ona icki almagimi isteyirdi. Mense onun bu heyasizligina zarafatla cavab vererek, ka$ İtaliyaya gederdim demi$, yaxami belece onun elinden qurtarmi$dim.

Elxan, roman maraqlidir,hadiseler inkishaf etdikce daha da insani ozune celb edir. Senin qehremanin patriarxal suretleri bir az xatirladir. Amma senin qehremanin ve hadiselerin ferqlidir. Muharibe movzusu chox ishlenib, amma senin toxundugun hadiseler tamam bashqadir.Eger Dostoyevskinin "Cinayet ve Ceza"sini oxuyandan sonra cinayet ishletmeyeceyini ozune soz verirsense, senin romanini oxuduqdan sonra bir daha sehv addim atmamaq barede dushunursen.

[b]Seni axtariram…[/b]

Yalqizam… Cox agir derddi. Bir vaxtlar tenhaligin adini bele bilmirdim. Indi ise her seher onunla oyaniram! Ele bir heyat ya$adim ki,… cenneti de, cehennemi de gordum! Ele bir sevgi ya$adim ki,.. deli kimi vurulmagi da, $uurlu iyrenmeyi de gordum! Coxu kenardan baxanda men heyat adli tama$ada ozume uygun bir rol tapdim. Ele bir rol ki,.. sufulyorsuz oynadim. Sonradan ne oynadigimi anlayib, oynadigim oyunun idare olunan oyuncusu oldugumu derk etdim. Hazirda sonsuz bir bo$luqdayam. Ozume tepteze bir dunya qururam. Icimdeki xanligin xanimi olarsanmi?! Hardasan?! Axtardigim sensen! Gel artiq, rastima cix noolar! Artiq e$qe du$mek isteyirem. Agir gelir mene bu yalnizliq… Teki sen gel…

[quote name='dj_no_name' post='4351244' date='Feb 16 2009, 00:52 ']Gel artiq, rastima cix noolar! Artiq e$qe du$mek isteyirem. Agir gelir mene bu yalnizliq… Teki sen gel…[/quote]
)))) Сильно сказано, она придет после этих слов, поверь мне)))

[quote name='dj_no_name' post='4351244' date='Feb 16 2009, 00:52 '][b]Seni axtariram…[/b]

Yalqizam… Cox agir derddi. Bir vaxtlar tenhaligin adini bele bilmirdim. Indi ise her seher onunla oyaniram! Ele bir heyat ya$adim ki,… cenneti de, cehennemi de gordum! Ele bir sevgi ya$adim ki,.. deli kimi vurulmagi da, $uurlu iyrenmeyi de gordum! Coxu kenardan baxanda men heyat adli tama$ada ozume uygun bir rol tapdim. Ele bir rol ki,.. sufulyorsuz oynadim. Sonradan ne oynadigimi anlayib, oynadigim oyunun idare olunan oyuncusu oldugumu derk etdim. Hazirda sonsuz bir bo$luqdayam. Ozume tepteze bir dunya qururam. Icimdeki xanligin xanimi olarsanmi?! Hardasan?! Axtardigim sensen! Gel artiq, rastima cix noolar! Artiq e$qe du$mek isteyirem. Agir gelir mene bu yalnizliq… Teki sen gel…[/quote]
Maraqli essedir.Qehremanin maraqli etiraflarinin şahidi oluruq.-"Coxu kenardan baxanda men heyat adli tama$ada ozume uygun bir rol tapdim. Ele bir rol ki,.. sufulyorsuz oynadim. Sonradan ne oynadigimi anlayib, oynadigim oyunun idare olunan oyuncusu oldugumu derk etdim." Bu kichik eserin boyuk terbiyevi ehemiyyeti var.Bele ki, bu etiraflar insanlara yalnizligin qorxusunu ashilayir.

[b]Gozum yoldadir.[/b]

Esl sevgi hesretindeyem. Omur sevgimi axtariram. Burdasanmi? Cavab ver. Rengini gormek isteyirem senin. Bu gunumu sensiz ya$asam da, geleceyimin seni getireceyine umidimi uzmurem. Bilirem ki, hardasa buralardasan. Qefleten cixacaqsan qar$ima. Soz verirem,.. ne diksinecem, ne de teeccublenem. Sen de agilli terpen, evelce sevgimi yox, meni ba$a du$ ki, oz geli$ine hazir olasan. Firtinanin $iddeti ne olursa olsun, qagayilar denizi terk etmediyi kimi ayrilmayasan menden. Haminin eyni oldugu vaxtda men ferqliydim. Indi hami ferqli olsa da men eyniyem. Hesretini cekirem,.. sesinin. Dani$ ki, e$idim. Qulaqlarim bayram etsin sesinle. Gozlerim sulansin gorunu$unle. Oxun ki, doyunca qulaq asim sene. Sevgi pe$ekar musiqi ifasidir. Duzgun ifa olunmayanda qari$iq sesler cixarir. Menimse qulagimi amansiz sessizliyin de$ir… Yene de, senden bir xeber yoxdur! Sevgimin ruhunu hisslerinin ustune du$en o solgun kolgelere elci gondermi$em. Qoy tapsinlar mene sessiz bogulmagimin caresiz inamini. Allahin bu feqir bendeye yazigi gelib solgun bir i$iq sepsin cilizla$an ruh kolgesine. Gozleyirem… gozum yoldadir, sendense bir xeber gelmir ki, gelmir…

[quote name='dj_no_name' post='4358322' date='Feb 17 2009, 02:47 '][b]Gozum yoldadir.[/b]

Esl sevgi hesretindeyem. Omur sevgimi axtariram. Burdasanmi? Cavab ver. Rengini gormek isteyirem senin. Bu gunumu sensiz ya$asam da, geleceyimin seni getireceyine umidimi uzmurem. Bilirem ki, hardasa buralardasan. Qefleten cixacaqsan qar$ima. Soz verirem,.. ne diksinecem, ne de teeccublenem. Sen de agilli terpen, evelce sevgimi yox, meni ba$a du$ ki, oz geli$ine hazir olasan. Firtinanin $iddeti ne olursa olsun, qagayilar denizi terk etmediyi kimi ayrilmayasan menden. Haminin eyni oldugu vaxtda men ferqliydim. Indi hami ferqli olsa da men eyniyem. Hesretini cekirem,.. sesinin. Dani$ ki, e$idim. Qulaqlarim bayram etsin sesinle. Gozlerim sulansin gorunu$unle. Oxun ki, doyunca qulaq asim sene. Sevgi pe$ekar musiqi ifasidir. Duzgun ifa olunmayanda qari$iq sesler cixarir. Menimse qulagimi amansiz sessizliyin de$ir… Yene de, senden bir xeber yoxdur! Sevgimin ruhunu hisslerinin ustune du$en o solgun kolgelere elci gondermi$em. Qoy tapsinlar mene sessiz bogulmagimin caresiz inamini. Allahin bu feqir bendeye yazigi gelib solgun bir i$iq sepsin cilizla$an ruh kolgesine. Gozleyirem… gozum yoldadir, sendense bir xeber gelmir ki, gelmir…[/quote]

Мне нравится как ты пишешь. Тез-тез гёрсенгинен))

[quote name='elmundo' post='4357528' date='Feb 16 2009, 23:27 '][b]Maraqli essedir. Bu kichik eserin boyuk terbiyevi ehemiyyeti var.Bele ki, bu etiraflar insanlara yalnizligin qorxusunu ashilayir.[/b][/quote]

$ebi, yax$i olardi ki, hemin terbiyevi hesab etdiyin ehemiyyetden dani$asan :loveyouu:

[quote name='HYPNOSE' post='4358385' date='Feb 17 2009, 03:22 '][b]Мне нравится как ты пишешь.[/b][/quote]

[b]Sevgisizem…[/b]

Cirkinem, deliyem, yuxusuzam, dozulmezem! Sevgisizem… SENSIZEM! Sevgi isteyirem, sevgi… Butun varligimla ureyine gelmi$em, borclusan qulaq asmaga. Bele cetindir, meni ba$a du$mek? Yoxsa, cesaretin yoxdur?! Peren-peren du$en du$uncelerimle qapinin lap kandarindayam. Sen ey, sevdiyi ile, sevmediyi belli olmayan! Ac qapini… Bu menem… yox,.. Qapida qalan ele sen ozunsen… Istediyi ile istemediyi belli olmayan! Ac qulaqlarini… Gedirem… Seni beynimden cixardaraq. Agilsiz ba$la gedirem… En cox sene yazigim gelir. Olmusen… Getdiyim her yere cesedini suruyurem icimde… Sevgi oz tufanina doze bilmedi. Sensiz getdiyim bu sonuzluqda saatimin zengi olume qurulub. Ne vaxt calsa onda ic-ice iki sahibsiz cesed qalacaq bu yiyesiz collerde. Yoxlugunun esir goturduyu zavalli bir bende kimi gedirem… senden qalan bu mirasla sene dogru gedirem… Tez ol, de gorum, haranda gizletmisen meni?! Rehmin gelsin, u$utme bu ciliz vucudumu. Onsuz da xirtleyedek sevginin icinde sensiz boguluram. Ort ustumu, nevazi$inle, lal sevginle… Senden mene qalan bu sensizlikle, onsuz da olmusen icimde… Gommeye gedirem seni, xo$bextlerin defn olundugu qebrstanliqda.

• 2 weeks later...

[quote name='dj_no_name' post='4365230' date='Feb 18 2009, 01:36 '][b]Sevgisizem…[/b]

Cirkinem, deliyem, yuxusuzam, dozulmezem! Sevgisizem… SENSIZEM! Sevgi isteyirem, sevgi… Butun varligimla ureyine gelmi$em, borclusan qulaq asmaga. Bele cetindir, meni ba$a du$mek? Yoxsa, cesaretin yoxdur?! Peren-peren du$en du$uncelerimle qapinin lap kandarindayam. Sen ey, sevdiyi ile, sevmediyi belli olmayan! Ac qapini… Bu menem… yox,.. Qapida qalan ele sen ozunsen… Istediyi ile istemediyi belli olmayan! Ac qulaqlarini… Gedirem… Seni beynimden cixardaraq. Agilsiz ba$la gedirem… En cox sene yazigim gelir. Olmusen… Getdiyim her yere cesedini suruyurem icimde… Sevgi oz tufanina doze bilmedi. [b]Sensiz getdiyim bu sonuzluqda saatimin zengi olume qurulub. Ne vaxt calsa onda ic-ice iki sahibsiz cesed qalacaq bu yiyesiz collerde. Yoxlugunun esir goturduyu zavalli bir bende kimi gedirem… senden qalan bu mirasla sene dogru gedirem… Tez ol, de gorum, haranda gizletmisen meni?![/b] Rehmin gelsin, u$utme bu ciliz vucudumu. Onsuz da xirtleyedek sevginin icinde sensiz boguluram. Ort ustumu, nevazi$inle, lal sevginle… Senden mene qalan bu sensizlikle, onsuz da olmusen icimde… Gommeye gedirem seni, xo$bextlerin defn olundugu qebrstanliqda.[/quote]

:aappll:

[quote name='dj_no_name' post='4358322' date='Feb 17 2009, 02:47 '][b]Gozum yoldadir.[/b]

Esl sevgi hesretindeyem. Omur sevgimi axtariram. Burdasanmi? Cavab ver. Rengini gormek isteyirem senin. Bu gunumu sensiz ya$asam da, geleceyimin seni getireceyine umidimi uzmurem. Bilirem ki, hardasa buralardasan. Qefleten cixacaqsan qar$ima. Soz verirem,.. ne diksinecem, ne de teeccublenem. Sen de agilli terpen, evelce sevgimi yox, meni ba$a du$ ki, oz geli$ine hazir olasan. Firtinanin $iddeti ne olursa olsun, qagayilar denizi terk etmediyi kimi ayrilmayasan menden. Haminin eyni oldugu vaxtda men ferqliydim. Indi hami ferqli olsa da men eyniyem. [b]Hesretini cekirem,.. sesinin. Dani$ ki, e$idim. Qulaqlarim bayram etsin sesinle. [/b][b]Gozlerim sulansin gorunu$unle.[/b] [b]Oxun ki, doyunca qulaq asim sene.[/b] Sevgi pe$ekar musiqi ifasidir. Duzgun ifa olunmayanda qari$iq sesler cixarir. Menimse qulagimi amansiz sessizliyin de$ir… Yene de, senden bir xeber yoxdur! Sevgimin ruhunu hisslerinin ustune du$en o solgun kolgelere elci gondermi$em. Qoy tapsinlar mene sessiz bogulmagimin caresiz inamini. Allahin bu feqir bendeye yazigi gelib solgun bir i$iq sepsin cilizla$an ruh kolgesine. Gozleyirem… gozum yoldadir, sendense bir xeber gelmir ki, gelmir…[/quote]

Elxan, chox xoshuma geldi!

[quote name='dj_no_name' post='4351244' date='Feb 16 2009, 00:52 '][b]Seni axtariram…[/b]

Yalqizam… Cox agir derddi. Bir vaxtlar tenhaligin adini bele bilmirdim. Indi ise her seher onunla oyaniram! Ele bir heyat ya$adim ki,… cenneti de, cehennemi de gordum! Ele bir sevgi ya$adim ki,.. deli kimi vurulmagi da, $uurlu iyrenmeyi de gordum! Coxu kenardan baxanda men heyat adli tama$ada ozume uygun bir rol tapdim. Ele bir rol ki,.. sufulyorsuz oynadim. Sonradan ne oynadigimi anlayib, oynadigim oyunun idare olunan oyuncusu oldugumu derk etdim. Hazirda sonsuz bir bo$luqdayam. Ozume tepteze bir dunya qururam. Icimdeki xanligin xanimi olarsanmi?! Hardasan?! Axtardigim sensen! Gel artiq, rastima cix noolar! Artiq e$qe du$mek isteyirem. Agir gelir mene bu yalnizliq… Teki sen gel…[/quote]

Gelecek, Elxan, mutleg gelecek. Goreceksen! Aferin!!!

[b]Yalniz SEVGI[/b]

Sevgi - her toxunu$da vucudun lerzeye gelmesidir. Ozude bu toxunu$ sen olduqdan sonra daha dozulmez olur. Mence sen sevginin ozusen! Sevgi tenha ya$amir! Sevgilim olarsanmi? Unutma ki, insan sevebildiyi qeder insandir! Eger ruhun azad deyilse, haminin oxudugu mahnini tekrar oxuyacaqsan! Ele hey susursan… Etinasiz, bigane gunlerinin birinde menim haqqimda “onsuz ya$amaram”, bele demeyeceksen! Demeyeceyinden de eminem… Elece, hecne olmayibmi$ kimi mensiz ya$ayacaqsan. Terslikden, menden ba$qasini da seve bilmeyeceksen. Kiminse seni, menden daha az sevdiyini hiss edib, muqayise etdikce ezab cekeceksen! Icin-icin aglayacaqsan sevilmediyine. Menden sonra kimsesiz qalacaqsan! Bele anlarinda hec neyin olmayacaq. Adice qeleme, telefona, cantana ve sadalamadigim daha nelere yiyelik ede bilmeyeceksen! Hetta, ayaqlarin senin sozune baxmaycaq. Hara geldi aparacaq seni o bir cut ayaq. Umidim onlaradir ki, hec olmasa menim acigimi ayaqlarin cixacaq senden. Getdikce gedeceksen. Yerle-goyun birle$diyi yere qeder getsende elin catmayacaq mene. Her uzandiqca bo$ qalan ellerini aldatmaq ucun ulduzlara, aya, gune$e uzadacaqsan! Nese goturubmu$ kimi “sen menimsen” deyeseksen. Bukulu barmaqlarin riyakarligina dozmeyecek! Usyan edecekler sene. Gucle olsa da acilacaqlar. Ustunde zorla durdugun yere cokeceksen! Bo$ qalan ellerinle yeri cirmaqlayacaqsan! Hikkenden yanagindan suzulen su tokulduyu yerde golmece yaradacaq. Gozya$larinin islatdigi yerde oldugumu bilmeyeceksen! Xeberin olmayacaq ki, men palcigam! Ozum de seni temsil edirem. Senin kimi dani$an, gulen, aglayan, heyatinda ba$ verenlerden xeberdar olan. Cunki men senem,.. seninem. Heyatim senin elinde. Yumyum$aq bir xemir kimi istediyin formaya salacaqsan ovucladigin islaq torpagi. Isteyen sen, qerar qebul eden sen, hansi formada heyatimi davam etdirmeyime emr veren sen! Men palcigam. Indi ise yogrulmu$, formasi belli olmayan bir hala salinmi$ heykelem. Qar$imda dayanib maddim-maddim uzume baxacaqsan. Qorxmadan, cekinmeden dani$acaqsan menimle. Hamiya yarim deye gostereceksen meni. Men sonsuzlugam! Senin baxdigin ve gormeye dozebileceyin qeder omrum olacaq! Menim sonsuzlugum gozlerimde. Baxa bildikce baxacaqsan, bu sonsuzluga. Men ellerinem, nemli gozlerinem, qoxuyan terinem, her bed xebere dozecek ureyinem. Men palciqdan yogrulan sonsuzlugam. Senin kimi… Mene heyat ver! Yarani$dan ba$layaq… Men i$igam! Seni, guzgulerin acigina eks etdirecem… Men sessizliyem… otagimdaki henirtine vurulmu$am… Men yalniz sevgiyem!

[quote name='dj_no_name' post='4387242' date='Mar 1 2009, 04:10 '][b]Yalniz SEVGI[/b]

Sevgi - her toxunu$da vucudun lerzeye gelmesidir. Ozude bu toxunu$ sen olduqdan sonra daha dozulmez olur. Mence sen sevginin ozusen! Sevgi tenha ya$amir! Sevgilim olarsanmi? Unutma ki, insan sevebildiyi qeder insandir! [b]Eger ruhun azad deyilse, haminin oxudugu mahnini tekrar oxuyacaqsan![/b] Ele hey susursan… Etinasiz, bigane gunlerinin birinde menim haqqimda “onsuz ya$amaram”, bele demeyeceksen! Demeyeceyinden de eminem… Elece, hecne olmayibmi$ kimi mensiz ya$ayacaqsan. Terslikden, menden ba$qasini da seve bilmeyeceksen. Kiminse seni, menden daha az sevdiyini hiss edib, muqayise etdikce ezab cekeceksen! Icin-icin aglayacaqsan sevilmediyine. Menden sonra kimsesiz qalacaqsan! Bele anlarinda hec neyin olmayacaq. Adice qeleme, telefona, cantana ve sadalamadigim daha nelere yiyelik ede bilmeyeceksen! Hetta, ayaqlarin senin sozune baxmaycaq. Hara geldi aparacaq seni o bir cut ayaq. Umidim onlaradir ki, hec olmasa menim acigimi ayaqlarin cixacaq senden. Getdikce gedeceksen. Yerle-goyun birle$diyi yere qeder getsende elin catmayacaq mene. Her uzandiqca bo$ qalan ellerini aldatmaq ucun ulduzlara, aya, gune$e uzadacaqsan! Nese goturubmu$ kimi “sen menimsen” deyeseksen. Bukulu barmaqlarin riyakarligina dozmeyecek! Usyan edecekler sene. Gucle olsa da acilacaqlar. Ustunde zorla durdugun yere cokeceksen! Bo$ qalan ellerinle yeri cirmaqlayacaqsan! Hikkenden yanagindan suzulen su tokulduyu yerde golmece yaradacaq. Gozya$larinin islatdigi yerde oldugumu bilmeyeceksen! Xeberin olmayacaq ki, men palcigam! Ozum de seni temsil edirem. Senin kimi dani$an, gulen, aglayan, heyatinda ba$ verenlerden xeberdar olan. Cunki men senem,.. seninem. Heyatim senin elinde. Yumyum$aq bir xemir kimi istediyin formaya salacaqsan ovucladigin islaq torpagi. Isteyen sen, qerar qebul eden sen, hansi formada heyatimi davam etdirmeyime emr veren sen! Men palcigam. Indi ise yogrulmu$, formasi belli olmayan bir hala salinmi$ heykelem. Qar$imda dayanib maddim-maddim uzume baxacaqsan. Qorxmadan, cekinmeden dani$acaqsan menimle. Hamiya yarim deye gostereceksen meni. Men sonsuzlugam! Senin baxdigin ve gormeye dozebileceyin qeder omrum olacaq! Menim sonsuzlugum gozlerimde. Baxa bildikce baxacaqsan, bu sonsuzluga. Men ellerinem, nemli gozlerinem, qoxuyan terinem, her bed xebere dozecek ureyinem. Men palciqdan yogrulan sonsuzlugam. Senin kimi… Mene heyat ver! [b]Yarani$dan ba$layaq[/b]… Men i$igam! Seni, guzgulerin acigina eks etdirecem… Men sessizliyem… otagimdaki henirtine vurulmu$am… Men yalniz sevgiyem![/quote]

Таныш хисслерди))

Елхан, пиши еще))

[quote name='elmundo' post='4384600' date='Feb 28 2009, 01:12 '][b]Edebiyyat institutunun qizlari seni oldurecek![/b][/quote]

:rolleyes: $ebi, men bugun Elmler akademiyasinda oldum. Ele qar$iladilar ki, ozumu lap sovet dovrunde hiss eledim. Oldurmek nedi, hele murebbeli cay verdiler mene.

p.s. Qizlar senden $ikayetcidiler ki, i$e vaxtli-vaxtinda getmirsen :looool:

2 [b]HYPNOSE & S.K.[/b] :rroza: minnetdaram!

[quote name='dj_no_name' post='4387242' date='Mar 1 2009, 04:10 '][b]Yalniz SEVGI[/b]

Sevgi - her toxunu$da vucudun lerzeye gelmesidir. Ozude bu toxunu$ sen olduqdan sonra daha dozulmez olur. Mence sen sevginin ozusen! Sevgi tenha ya$amir! Sevgilim olarsanmi? Unutma ki, insan sevebildiyi qeder insandir! Eger ruhun azad deyilse, haminin oxudugu mahnini tekrar oxuyacaqsan! Ele hey susursan… Etinasiz, bigane gunlerinin birinde menim haqqimda “onsuz ya$amaram”, bele demeyeceksen! Demeyeceyinden de eminem… [b]Elece, hecne olmayibmi$ kimi mensiz ya$ayacaqsan. Terslikden, menden ba$qasini da seve bilmeyeceksen. Kiminse seni, menden daha az sevdiyini hiss edib, muqayise etdikce ezab cekeceksen! Icin-icin aglayacaqsan sevilmediyine.[/b] Menden sonra kimsesiz qalacaqsan! Bele anlarinda hec neyin olmayacaq. Adice qeleme, telefona, cantana ve sadalamadigim daha nelere yiyelik ede bilmeyeceksen! Hetta, ayaqlarin senin sozune baxmaycaq. Hara geldi aparacaq seni o bir cut ayaq. Umidim onlaradir ki, hec olmasa menim acigimi ayaqlarin cixacaq senden. Getdikce gedeceksen. Yerle-goyun birle$diyi yere qeder getsende elin catmayacaq mene. Her uzandiqca bo$ qalan ellerini aldatmaq ucun ulduzlara, aya, gune$e uzadacaqsan! Nese goturubmu$ kimi “sen menimsen” deyeseksen. Bukulu barmaqlarin riyakarligina dozmeyecek! Usyan edecekler sene. Gucle olsa da acilacaqlar. Ustunde zorla durdugun yere cokeceksen! Bo$ qalan ellerinle yeri cirmaqlayacaqsan! Hikkenden yanagindan suzulen su tokulduyu yerde golmece yaradacaq. [b]Gozya$larinin islatdigi yerde oldugumu bilmeyeceksen! Xeberin olmayacaq ki, men palcigam! [/b]Ozum de seni temsil edirem. Senin kimi dani$an, gulen, aglayan, heyatinda ba$ verenlerden xeberdar olan. Cunki men senem,.. seninem. Heyatim senin elinde. Yumyum$aq bir xemir kimi istediyin formaya salacaqsan ovucladigin islaq torpagi. Isteyen sen, qerar qebul eden sen, hansi formada heyatimi davam etdirmeyime emr veren sen! Men palcigam. Indi ise yogrulmu$, formasi belli olmayan bir hala salinmi$ heykelem. Qar$imda dayanib maddim-maddim uzume baxacaqsan. Qorxmadan, cekinmeden dani$acaqsan menimle. Hamiya yarim deye gostereceksen meni. Men sonsuzlugam! Senin baxdigin ve gormeye dozebileceyin qeder omrum olacaq! Menim sonsuzlugum gozlerimde. Baxa bildikce baxacaqsan, bu sonsuzluga. Men ellerinem, nemli gozlerinem, qoxuyan terinem, her bed xebere dozecek ureyinem. Men palciqdan yogrulan sonsuzlugam. Senin kimi… Mene heyat ver! [b]Yarani$dan ba$layaq… Men i$igam! Seni, guzgulerin acigina eks etdirecem…[/b] Men sessizliyem… otagimdaki henirtine vurulmu$am… Men yalniz sevgiyem![/quote]

Gozel alinib, Elxan. Derin ve deyerli fikirler.
Guli duz deyir, yaz, yene yaz :rroza:

[b]FERQLI SEVGI[/b]

Ag-qara bir heyat ya$ayiram! Rengli ifadeler gozlemeyin menden. Her seher gun cixanda yaninda olabileceyim birini isteyirem. Heyatda ne axtardigini bilmeyen, tapanda da qedrini bilmez! Tenhaligimi xo$bextliye cevirecek birini axtariram. Hec olmasa meni bir tek sen ba$a du$. Amma ne olar sen de ba$qalari kimi yalni$ anlama… Birde, omrunde kiminse umidini qirma! Belke de o zerre qeder olan umid, hemin insanin heyatinda sahib oldugu yegane hissdi. Bil ki, kecmi$in ka$lari ile ya$amaqdansa geleceyin belkeleri ile ya$amaq daha yax$idir. Lal-kar deryalarin dibinde olsa da oz sevgimi tapacam! Harda olsan da yanina gelecem! E$q kiminse dodaglarindaki qehqehedirse, bir ba$qasinin gozlerindeki ya$dir. Menimse meqsedim sevgi namine olmek deyil. Ugrunda olunecek sevgili tapmaqdir! Birce sualima cavab ver. Ilk baxi$dan e$qe inanirsan? Yoxsa bayira cixib, tezeden gelim ureyine… Bilirsenmi, ezizim! Esl sevgi ulduzlara ox$ayir. Qaranliq coken kimi en birinci o gorunur. Men dost yox, canimin diger bir yarisini axtariram. Tek istediyim, eli-elimde biri ile ya$lanmaqdi. Qocalanda da yanimda olsun! Qebrstanliga da bir gedek! Sevgi zehmet, fedakarliq teleb edir. Gel, meni sevgine inandir ki, ureyimin buzu erisin. Meni qocaldan iller deyil ki… Catmadigim umidlerim ve realla$mayan arzularimdi. Sevgimse qum saatina ox$ayir. Urek hissesi dolanda agil terefi bo$alir. Sebebsiz sevgi olmur, gozelim! Ne olar, mene bir sebeb yarat. Deyirler, cavanliq sevgisi yaz yagi$i kimi gelib-kecicidir. Men artiq hec kimi axtarmiram. Qoy, o ozu gelib, meni tapsin! Biz ikimiz de ferqliyik! Tamam ayri dunyalarin insanlariyiq. Sen senin olani seveceksen, mense tekce seni sevecem! Dedim axi, ferqliyik bir-birimizden! He, birde men gecelerin uzunlugunu cox sevirem. Seninse gecelerden zehlen getdiyini bilirem…

[quote name='dj_no_name' post='4402906' date='Mar 5 2009, 03:11 '][b]FERQLI SEVGI[/b]

Ag-qara bir heyat ya$ayiram! Rengli ifadeler gozlemeyin menden. Her seher gun cixanda yaninda olabileceyim birini isteyirem. Heyatda ne axtardigini bilmeyen, tapanda da qedrini bilmez! Tenhaligimi xo$bextliye cevirecek birini axtariram. Hec olmasa meni bir tek sen ba$a du$. Amma ne olar sen de ba$qalari kimi yalni$ anlama… Birde, omrunde kiminse umidini qirma! Belke de o zerre qeder olan umid, hemin insanin heyatinda sahib oldugu yegane hissdi. [b]Bil ki, kecmi$in ka$lari ile ya$amaqdansa geleceyin belkeleri ile ya$amaq daha yax$idir.[/b] Lal-kar deryalarin dibinde olsa da oz sevgimi tapacam! Harda olsan da yanina gelecem! E$q kiminse dodaglarindaki qehqehedirse, bir ba$qasinin gozlerindeki ya$dir. Menimse meqsedim sevgi namine olmek deyil. Ugrunda olunecek sevgili tapmaqdir! Birce sualima cavab ver. Ilk baxi$dan e$qe inanirsan? Yoxsa bayira cixib, tezeden gelim ureyine… Bilirsenmi, ezizim! Esl sevgi ulduzlara ox$ayir. Qaranliq coken kimi en birinci o gorunur. Men dost yox, canimin diger bir yarisini axtariram. Tek istediyim, eli-elimde biri ile ya$lanmaqdi. Qocalanda da yanimda olsun! Qebrstanliga da bir gedek! Sevgi zehmet, fedakarliq teleb edir. Gel, meni sevgine inandir ki, ureyimin buzu erisin. Meni qocaldan iller deyil ki… Catmadigim umidlerim ve realla$mayan arzularimdi. Sevgimse qum saatina ox$ayir. Urek hissesi dolanda agil terefi bo$alir. Sebebsiz sevgi olmur, gozelim! Ne olar, mene bir sebeb yarat. Deyirler, cavanliq sevgisi yaz yagi$i kimi gelib-kecicidir. Men artiq hec kimi axtarmiram. Qoy, o ozu gelib, meni tapsin! Biz ikimiz de ferqliyik! Tamam ayri dunyalarin insanlariyiq. [b]Sen senin olani seveceksen, mense tekce seni sevecem! [/b]Dedim axi, ferqliyik bir-birimizden! He, birde men gecelerin uzunlugunu cox sevirem. Seninse gecelerden zehlen getdiyini bilirem…[/quote]

Bu fikirleri geyd etmeseydim olmazdi. Chox gozeldir, Elxan :rroza:

P.S. kimdir seni bele inciden? Niye sevmir geceleri...? :unsure:

[b]Yetim sevgi…[/b]

Men qatilem! Seni oz ellerimle oldurmu$em. Qisqancliqdan yox… Seni deli eden icindeki $eytani cixarmaq ucun. Qar$imda qanli cesedin ve gozlerini duz gozlerime zilleyen ruhun dayanib. Meni qinamirsan. Qinaya da bilmirsen. Amma te$ekkur de etmirsen. Senden cox sagol da gozlemirem bu yax$iligim ucun. Buz kimi soyuq ve agirla$an cansiz cesedini surukleyib, dirnaqlarimla cirmaqlayib, qazdigim cuxura salmaga da komek edirsen. Ruhunla uz-uze oturub, bir az evvel ya$ayan, amma hazirda torpaq altinda qalan cansiz vucuduna tama$a edirik. Ruhun ve men… Ikimiz de halimizdan memnun ve yorgun gorkemimizle bir-birimize teselli veririk sanki. Indi men yetimem! Sevgim rehmete gedib. Zamanin bizim ucun hec bir ehemiyyeti qalmayib. Artiq sevgimin olum tarixini de xatirlamiram. Yadimda qaranliq da olsa qalan birce onun olum tarixcesidi. Yadda$imin mene eziyyet verdiyi bu meqamda dersinden iki alan utancaq u$aga benzeyirem. Qiymetimi artirmaq istesem de buna nail olmuram. Bilirem ki, nese cati$mir. Gozlemekden ruhum da havalanib. Bicare adamlar kimi ozume qatil axtariram. Ruhumu bedenimden cixaracaq cesaretli birini… Gozleyirem! Hec olmasa ruhunun gelib meni tapacagini… Ruhlarimizin goru$unu ve o goru$un en maraqli meqamini… Sen ve men… Baxiriq… Yerde ise ruhunun canini bedeninden aldigi cesedim yatir… Elece, sessiz-semirsiz, defn olunmaga hesret qalan yetim bir cesed…

[quote name='dj_no_name' post='4421225' date='Mar 10 2009, 03:03 '][b]Yetim sevgi…[/b]

Men qatilem! Seni oz ellerimle oldurmu$em. Qisqancliqdan yox… Seni deli eden icindeki $eytani cixarmaq ucun. Qar$imda qanli cesedin ve gozlerini duz gozlerime zilleyen ruhun dayanib. Meni qinamirsan. Qinaya da bilmirsen. Amma te$ekkur de etmirsen. Senden cox sagol da gozlemirem bu yax$iligim ucun. Buz kimi soyuq ve agirla$an cansiz cesedini surukleyib, dirnaqlarimla cirmaqlayib, qazdigim cuxura salmaga da komek edirsen. Ruhunla uz-uze oturub, bir az evvel ya$ayan, amma hazirda torpaq altinda qalan cansiz vucuduna tama$a edirik. Ruhun ve men… Ikimiz de halimizdan memnun ve yorgun gorkemimizle bir-birimize teselli veririk sanki. Indi men yetimem! Sevgim rehmete gedib. Zamanin bizim ucun hec bir ehemiyyeti qalmayib. Artiq sevgimin olum tarixini de xatirlamiram. Yadimda qaranliq da olsa qalan birce onun olum tarixcesidi. Yadda$imin mene eziyyet verdiyi bu meqamda dersinden iki alan utancaq u$aga benzeyirem. Qiymetimi artirmaq istesem de buna nail olmuram. Bilirem ki, nese cati$mir. Gozlemekden ruhum da havalanib. Bicare adamlar kimi ozume qatil axtariram. Ruhumu bedenimden cixaracaq cesaretli birini… Gozleyirem! Hec olmasa ruhunun gelib meni tapacagini… Ruhlarimizin goru$unu ve o goru$un en maraqli meqamini… Sen ve men… Baxiriq… Yerde ise ruhunun canini bedeninden aldigi cesedim yatir… Elece, sessiz-semirsiz, defn olunmaga hesret qalan yetim bir cesed…[/quote]

Uzuldum, Elxan...Hazirki halimi bax bu smaylik yaxshi eks etdirir - :(
Istemirem bele olsun... Allah he4 kese sevgide yetimlik nesib etmesin! musulman:

Elxan,bravo!!!!! Her zamanki kimi ozunemexsus...Besheri bir mehebbet,sevginin ozunden de boyuk bir hissler.Ne uchunse deyil,eksine her sheye regmen,gururuna zidd bir sevgi...Yazilarini cox beyenirem ve ehtiyacim var.Bu dunyanin gara dashini goyerden mehebbet olduguna inanmaga ehtiyacim var:) Umidvaram ki,ardi var

[b]Tustuleyen sevgi…[/b]

Odun sonub, kulunle oynayirsan! Ne qeder cilizla$diginin ferqine varmadan. Buzu$mu$ ureyin curuk di$in esmeyi kimi sinende laxlayir. Bombo$, bumbuz ve sonsuz… Axina du$ub gedirsen! Hara getdiyini bilmeden. Harda dayanacagini duymadan. Bu qeder aciz bende olacagini aglima da getirmezdim. Mense keren-keren tustulenirem! Tustum tepemden cixir. O qeder acidir ki, gozlerimi ya$ardir. Burula-burula qeyri-mueyyen istiqametde gedir. Senin kimi, axina du$ub o da. 4irtilti ile bir anda yanib qurtaran ocaq deyilem men! Tez ali$ib, tez de sonen henirtisiz ocaq ola bilmirem! Yaniram! Icin-icin, hisse-hisse… Tustum de oz i$indedir. Dalinca du$ub, axina qo$ula bilmesem de kesilmesin deye, tustumun xetrine ali$iram tezeden...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Our picks

• В Баку в результате несчастного случая скончалась 21-летняя модель
      В Баку скончалась 21-летняя девушка.
      Как передает Qafqazinfo, проживающая в доме на Московском проспекте в Насиминском районе столицы Камила Гасанова (2003 г.р.), скончалась от отравления угарным газом.
      Отмечается, что девушка работала актрисой и моделью и являлась студенткой Бакинского филиала Московского государственного университета.
      По данному факту в прокуратуре Насиминского района проводится расследование.

https://media.az/society/v-baku-21-letnyaya-model-skonchalas-v-rezultate-neschastnogo-sluchaya-foto
        • Sad
      • 85 replies
    • Кому следует воздвигнуть памятник в Баку? - ОПРОС + ВИДЕО
      В городе Баку, где древность сочетается с современностью, важно иметь статуи и памятники на различные темы.
      Интересно, а что об этом думают граждане? Кому, по их мнению, следует поставить памятник в столице?
      Baku TV попытался выяснить это у горожан.
      Оказалось, что граждане также хотели бы увековечить память наших национальных героев и шехидов.
        "Должны быть воздвигнуты памятники всем нашим шехидам. Их должны знать все. Если будут установлены их статуи, гости столицы будут проинформированы о наших шехидах", - сказал один из жителей Баку.
      Подробнее - в сюжете:

• 116 replies
    • В АМУ выступили с заявлением по поводу суицида бывшего главного педиатра
      У нас каких-либо новых назначений на руководящие должности не производилось.
      Об этом в ответ на запрос Oxu.Az заявила завотделом по связям с общественностью Азербайджанского медицинского университета (АМУ) Гюнель Асланова.
      • 56 replies
    •  Кровати односпальные, двуспальные и двухъярусные
      Спальная мебель "КЛАССИКА"

• Upvote
        • Like
      • 240 replies
    • В Азербайджане повысились цены на услуги такси: что говорят в компаниях и AYNA?
      В последнее время в стране наблюдается рост цен на услуги такси.
      Как сообщает Xezerxeber.az, водители утверждают, что фиксируется уменьшение количества автомобилей, так как машины производства 1999 и 2000 годов сняты с эксплуатации. Это, в свою очередь, также влияет на цены.
      Между тем эксперт по транспорту Ясин Мустафаев отметил, что наряду с ценой важно повышать и качество предоставляемых услуг. 
      По данному вопросу редакция также обратились в AYNA.
      Там отметили, что, согласно новым правилам, юридические лица и частные предприниматели, желающие осуществлять перевозку пассажиров на такси, должны действовать на основании соответствующих разрешений. Прежде всего им необходимо получить пропускное удостоверение и пропускную карту.
      По поводу повышения цен в компаниях по предоставлению услуг такси привели разные доводы.
      Так, в Bolt отметили, что заказы в системе формируются на основе спроса и предложения. «Просим водителей привести свою деятельность в соответствие с требованиями законодательства. В противном случае заказ со стороны Bolt не будет отправлен владельцам этих автомобилей», - отметили в компании.
      В свою очередь в Uber заявили, что окончательная цена поездки зависит от многих факторов, таких как соотношение свободных автомобилей в конкретной локации и желающих заказать такси, расстояние и продолжительность поездки, заторы. Чем меньше свободных водителей, тем выше может быть цена поездки.
      Представляем подробный видеоматериал по теме:
      https://media.az/society/1067959052/v-azerbaydzhane-povysilis-ceny-na-uslugi-taksi-video/
        • Facepalm
      • 14 replies
    • Рапродажа уходовой и  лечебной косметики от Hommlife. Все с 40-50 % скидкой!
      Эффективные средства эко-качества🤩 По очень выгодным ценам👍 
      • 4 replies
    • Открытия сухопутных границ Азербайджана не будет
      Сейчас мы видим, что с закрытием на определенный период сухопутных границ Азербайджана безопасность в стране укрепляется. В прошлом наблюдалось множество случаев, некоторые из которых были обнародованы, а некоторые - нет.
      Как сообщает АЗЕРТАДЖ,  об этом заявил Глава республики 23 апреля в выступлении на международном форуме на тему "СОР29 и Зеленое видение для Азербайджана", организованном в Университете АДА.
      "Мы столкнулись с серьезными угрозами и проблемами извне. Именно это я и имел в виду, когда говорил, что все наши потенциальные риски могут исходить из-за рубежа", - сказал глава государства.
      https://ru.oxu.az/politics/863491
        • Facepalm
        • Downvote
        • Haha
      • 143 replies
    • И опять Помогите))
      Девочки форума....кто может откликнитесь
      все все все...мне нужна ваша помощь....
      У дочери день варенье в понедельник, меня поставщики подвели, заказала костюм  Чуи(на вайлдберис) вобщем отказали ...
      А она у меня ужасная анимешница, вобщем решила сама смастерить ей костюм , благо не очень тяжёлый ...
      У меня есть пальтишко, портниха онун астарыны дейишечек, шляпку куплю , брюки черные и сарочка есть, остаётся только два элемента, серая жилетка и короткий пиджачок, серая жилетка может у кого то от костюма остался, могу купить, или за шоколадку взять, а что делать с пиджаком? Моя портиниха отказалась((( говорит переделать нет проблем , а новый сшить нет ...
      Очень мало времени ....помогите, можно и советом...
      По магазинам не могу пройтись с работы в 6 выхожу...могу успеть только в один но только если точно знать что могу купить , что надо
        • Like
      • 18 replies
  • Recently Browsing   0 members, 0 guests

• No registered users viewing this page.
  • Create New...